„Inkluzivni pristup reagovanju u vandrednim situacijama“, je projekat koji je realizovan u okviru dnevnog boravka „Naša priča“, koji je partner u ovom projektu. U radionicama i praktičnom delu je učestvovalo 60 dece, iz dnevnog boravka „Naša priča“ i Osnovne i Srednje škole „9.Maj“.
„Realizovali smo projekat „Inkluzivni pristup reagovanju u vandrednim situacijama“, u sardnji sa Odsekom za vandredne situacije. Projekat se satojao od teorijskog i praktičnog dela. Prvi deo je obuhvatio informativne radionice na teme vandrednih situacija, i reagovanjima u okviru istih. Drugi deo je bio posvećen praktičnoj primeni stečenih znanja. Tu su im pomagali volonteri Crvenog krsta, i pripadnici Jedinice cilne zaštite. Učestvovalo je ukupno 60 dece iz OSŠ „9.maj“ i našeg boravka“, navela je rukovodilac boravka „Naša priča“ Ana Čkonjević.
„Decu smo učili o različitim vrstama vandrednih situacija, kao i o vremenskim i elementarnim nepogodama. Uputili smo ih kako se reaguje, u takvim situacijama, bilo da su u otvorenom ili zatvorenom prostoru. Akcenat je bio na stvarima, koje oni mogu da savladaju, a učenje je bilo prilagođeno njihovim sposobnostima. Veći broj dece je upoznat sa bojevima hitnih službi, i to nas je iznenadilo, a dosta su i načili danas. “, predstavila je rukovodilac boravka „Naša priča“ Ana Čkonjević.
Inkluzivni pristup i obuke
„Drago mi je što su se deca odazvala u velikom broju. Pored članova Jedinice Civilne zaštite opšte namene, tu su bili i predstavnici Vatrogasnog društva i Crvenog krsta. Lepo je videti kada svojevoljno žele hoće da učestvuju u celoj.priči, i razumeju moguće situacije. Deca su se trudila da zapamte ono što bi im eventualno moglo pomoći prilikom neke katastrofe. Imali su priliku da vide i deo opreme, koju smo doneli, koja je izazvala veliku pažnju kod njih. Želeli da sami upale agregat, muljnu pumpu, kao i da napune čamac. Bilo nam je zadovoljstvo da im omogućimo da isprobaju sve što su poželeli“, naglasio je šef Odseka za odbranu i vandredne situacije, Miroslav Sladojević.
„Obuka koju sprovodimo je jedan deo u okviru aktivnosti NALAS projekta „Jačanje lokalnih kapaciteta za sprovođenje Agende 2030 i principa Ne ostavljajte nikoga iza sebe“. Projekat sprovodi Stalna konfrerencija gradova i opština, u saradnji sa regionalnim projektom „Socijalna prava za osetljive grupe“. Obezbeđena je podrška za Grad Zrenjanin, u vidu obuke za inkluzivni pristup upravljanja rizicima od katastrofa za ciljnu grupu dece i odraslih sa invaliditetom. Grad Zrenjanin učestvuje, u ovom projektu, u događajima koji podrazumevaju regionalnu razmenu znanja i iskustava u oblasti inkluzivnog upravljanja rizicima od katastrofa.
Obuka za pružanje pomoći
Volonteri Crvenog krsta su se pridružili današnjem događaju „Inkluzivni pristup reagovanju u vanrednim situacijama“. Na prilagođen način su prisutnoj deci objasnilili osnove pristupe pružanja pomoći tokom nezgoda. Deca su bila zainteresovana da sami isprobaju tehnike, a najviše su se posvetili tehnici reanimacije.
„ Danas smo decu učili teoriji i praksi o osnovnim tehnikama. Upoznali smo ih i sa zavojnim i gaznim materijalom. U teorijskom delu smo im pričali o programima smanjenja rizika od lementarnih nepogoda i drugih opasnosti u lokalnoj zajednici. Predstavili smo program o promociji humanih vrednosti, i borbi protiv trgovine ljudima, naravno prilagođeno njihovom uzrastu i ciljnoj grupi. Postoji adekvatan način na kojim im to približimo kako bi oni to što bolje shvatili“, naglasio je volonter, Željko Bugarski.
„Naravno najviše interesovanja su pokazali za praktičan deo pružanja prve pomoći. Na konkretnim primerima smo im pokazali mere pružanja prve pomoći i reanimaciju, naravno na njima prilagođen način. Želeli su da rade sa zavojima i gazama, i da probaju reanimaciju na lutki“, istakao je volonter Crvenog krsta, Željko Bugarski.
Više podataka o reagovanju u vandrednim situacijama možete pročitati
http://ovde