Poslednjih nedelja rafovi sa mlekom u prodavnicama širom Srbije su uglavnom prazni. Nadležni se javno ne oglašavaju ovim povodom, ali je država za manje od nedelju dana dva puta povećala maksimalnu cenu za litar UHT mleka sa 2,8 posto mlečne masti. Najpre na 119,99, a sada na 128,99 dinara. Takođe, smanjena je marža trgovaca sa 12 na 5 odsto, dok je izvoz ove namirnice zabranjen do kraja meseca. Zabrana izvoza se ne odnosi na članice Otvorenog Balkana – Severnu Makedoniju i Albaniju. Da li je to dovoljno da se spreči nestašica mleka u narednom periodu?
U poslednje vreme mleko u prodavnicama mogao je da kupi samo onaj ko porani i to ako ima sreće. I dok je snabdevanje jogurtom, pavlakom i sirom uredno mleka gotovo da nema ni za leka. Nadležni ne objašnjavaju zbog čega ove namirnice nedostaje u trgovinama, a proizvođači podsećaju da su prethodnih 10-ak godina upozoravali na ovakav scenario.
Mnogo puta su do sada skretali pažnju na probleme u mlečnom govedarstvu. Od niske otkupne cene, nedovoljnih subvencija i njihovog kašnjenja do uvoza ove namirnice. Sve to dovelo je do smanjenja broja muznih krava i gašenja farmi.
Ovo potvrđuju i podaci Republičkog zavoda za statistiku. U poslednjih deset godina broj goveda smenjen je za 5 posto. Muznih krava je manje za 55.000, a možda i više. Istovremeno oko 10.000 gazdinstava prestalo je da proizvodi mleko. Za samo tri godine proizvodnja mleka je pala za 255 miliona litara, što je oko 700.000 litara dnevno.
Ove godine na probleme farmera dodatno je uticala i suša, ali i cena proizvodnje hrane za životinje. Setva je bila nikada skuplja, zbog rasta cena goriva i đubriva, dok su prinosi zbog nedostatka padavina i visokih temperatura drastično manji. Ništa bolje nije ni sa pašnjacima. Kvalitet hrane je lošiji, što je uticalo na smanjenu produktivnost krava.
Privremeni poremaćaj u snabdevanju ili nestašica mleka?
I dok iz PKS kažu da trenutni nedostatak mleka na tržištu ne treba posmatrati kao pravu nestašicu, proizvođači kažu da će mleka, ukoliko se ne preduzmu sistemske mere, u narednom periodu biti sve manje. Trenutna otkupna cena je između 40 i 50 dinara, dok je proizvođačka 65 evrocenti. Gubitak koji imaju proizvođači mleka tera i one koji su do sada opstajali da razmišljaju o tome da stave katanac na farme. A oni koji jednom odustanu od ove proizvodnje teško da će joj se ponovo vratiti, jer mlečno govedarstvo zahteva mnogo ulaganja i vremena. Od trenutka teljenja do formiranja krave za mužu potrebno je da prođe najmanje 3 godine.
Iz Imleka stiže saopštenje da je proizvodnja sirovog mleka smanjena zbog rasta troškova, ali da nema trajne nestašice.
„Nema razloga za brigu da će biti trajne nestašice mleka. Poremećaj na tržištu mleka nastao je kao posledica suše i poskupljenja stočne hrane, ali nikako nije u dimenzijama koje ugrožavaju kontinuirano snabdevanje tržišta Srbije mlekom i mlečnim proizvodima. Navodne nestašice su delimično uzrokovane i povećanom potražnjom i kupovinom usled glasina da mleka neće biti“, navodi se u saopštenju.
Ne treba zaboraviti da su i prerađivači i trgovci pod pritiskom, jer je cena mleka pod kontrolm države od decembra prošle godine. Istina, ona je više puta pomerana na gore, a poslednji put 6. septembra. Da li je to dovoljno da se rafovi za mleko popune ovom osnovnom životnom namirnicom videće se već za koji dan.