Filijala za zapošljavanje Zrenjanin izdala je saopštenje u kojem navodi da je realizovala sve finansijske i nefinansijske mere zapošljavanja, predviđene planom i programom rada za 2021. godinu. Takođe, relevantni pokazatelji o stanju na tržištu rada u Srednjobanatskom okrugu i rezultati u sprovođenju programa i mera aktivne politike zapošljavanja bili su u skladu sa Nacionalnim akcionim planom zapošljavanja za prošlu godinu, dodaje se u saopštenju.
Na području Srednjobanatskog okruga na kraju prošle godine bilo je 11.476 lica, od toga u najvećoj opštini, Zrenjaninu, 5.715 lica, u opštini Žitište 1.643, Nova Crnja 1.040, Novi Bečej 1.638 i na području opštine Sečanj 1.440 lica.
U periodu januar – decembar 2021. godine na evidenciji filijale za zapošljavanje, na području srednjeg Banata, prosečno se nalazilo 12.516 lica koja traže zaposlenje.
Struktura nezaposlenih po stručnoj spremi za filijalu Zrenjanin, za okrug, je takva da je najviše nekvalifikovanih radnika (I stepen stručne spreme) na evidenciji – 5.472.
Sledi kategorija sa srednjom stručnom spremom (III i IV stepen) – 4.664, dok je lica sa završenim visokim obrazovanjem u trogodišnjem trajanju 406, a 692 u četvorogodišnjem.
Drugim rečima, broj kvalifikovanih, stručnih lica (od II do VIII stepena stručne spreme) na evidenciji je tek nešto veći u odnosu na broj nekvalifikovanih – u procentima: 52%:48% .
Privredne aktivnosti tokom 2020/21. godine odvijale se u uslovima pandemije, što je poslodavcima otežavalo poslovanje, kao i uslove rada zaposlenima. Ipak, ozbiljnih promena na tržištu rada nije bilo, nije bilo masovnih otpuštanja, već postoji određena ekonomska stabilnost, tendencija vraćanja u okvire privrednih aktivnosti kakvi su bili pre pandemije, te pozitivni trendovi u drugoj polovini 2021. godine.
Ekonomske mere Vlade Republike Srbije privredi i građanima, pravovremeno i ciljano usmerene, dale su efekat u smislu lakšeg prevazilaženja poteškoća u poslovanju. Nastavljena je intenzivna saradnja sa poslodavcima, po zahtevima poslodavaca posredovano je za 1.196 lica.
Bila je veća potražnja za profilima koji poseduju stručna znanja: medicinske sestre, lekari, laboranti i drugo medicinsko osoblje, vozači, prodavci, magacioneri, komercijalisti, operateri u proizvodnji, radnici obezbeđenja, radnici u oblasti mašinstva (bravari, mašinbravari, zavarivači,…), elektrotehničari, elektroinstalateri, pomoćni radnici u kuhinji, kuvari, konobari…
Kada je reč o potražnji za visokoškolcima, bilo je tražnje za farmaceutima, lekarima specijalistima, nastavnicima engleskog i nemačkog jezika i matematike.
Tokom prethodne godine realizovani su programi za podsticanje zapošljavanja koji obuhvataju finansijsku podršku NSZ-a poslodavcima i nezaposlenima.
I prošle godine teže zapošljiva nezaposlena lica su imala prioritet pri uključivanju u aktivne mere zapošljavanja, a to su: mladi do 30 godina starosti – bez kvalifikacija/sa niskim kvalifikacijama, mladi u domskom smeštaju, hraniteljskim porodicama i starateljskim porodicama; stariji od 50 godina; Romi; osobe sa invaliditetom; radno sposobni korisnici novčane socijalne pomoći; dugoročno nezaposleni i žrtve porodičnog nasilja.
Po programu subvencija za osobe sa invaliditetom (OSI), zaposleno je 15 OSI sa evidencije nezaposlenih.
Poslodavci koji su, usled proširivanja poslovanja ili povećanja obima proizvodnje, imali potrebu za finansijskom podrškom u vidu subvencije za novo zapošljavanje, zaposlili su 56 lica.
Programi dodatnog obrazovanja i obuka omogućili su uključivanje 33 lica na stručnu praksu, zatim 5 lica stažira po programu pripravnika za nezaposlene sa srednjim obrazovanjem, 11 lica su pripravnici sa visokim obrazovanjem.
Subvenciju za samozapošljavanje NSZ koristilo je 64 lica na nivou oruga. Uz delatnosti pokrenute uz podršku subvencija po programima LAPZ lokalnih samouprava i pokrajinskog konkursa za samozapošljavanje, ukupno je registrovana 81 firma.
Na realizaciji javnih radova po konkursu Nacionalne službe za zapošljavanje za javne radove angažovano je 60 nezaposlenih lica i nezaposlenih osoba sa invaliditetom.
Takođe, udruživanjem finansijskih sredstava lokalnih samouprava Žitište, Nova Crnja i Novi Bečej i NSZ, obezbeđeno je finanisranje aktivnih mera na teritoriji ovih opština. Prema lokalnim akcionim planovima (LAPZ) lokalne samouprave su se opredelile za programe i mere od kojih je bio očekivan najbolji rezultat.