Oktobar kao Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke obeležava se svake godine kao mesec posvećen podizanju svesti o raku dojke s ciljem promovisanja ranog otkrivanja ove bolesti. Tim povodom za naš portal govore dr Ivana Ujfeljan Ristić, načelnica Odeljenja onkologije Opšte bolnice „Đorđe Joanović“ Zrenjanin i dr Jovana Ilić, specijalista internističke onkologije.
– Karcinomi dojke su i dalje najčešći maligniteti kod žena, vrlo retko kod muškaraca. Još uvek nije poznat pravi razlog zbog kojeg dolazi do stvaranja tumora dojke. Najčešće to budu i spoljašnji i unutrašnji faktori, odnosno nasledni faktori, način života, gojaznost, nerotkinje… To su sve žene koje su u većem riziku da dobiju malignitet, navodi dr Ivana Ujfeljan Ristić.
Agresivniji oblik tumora kod mlađih žena
– Naš utisak je da je to ranije bio karcinom koji se javlja kod starijih žena, posle 50-e, 60-e godine sa nekim pikom oko 70-e godina i posle se taj rizik smanjuje. Međutim, naš je utisak da sve više ima mlađih žena koje dođu na pregled kad je već bolest proširena. Mlađe žene najčešće imaju agresivniji oblik tumora.
Registar Odeljenja onkologije Opšte bolnice „Đorđe Joanović“ Zrenjanin
– Prema nekom našem registru, na osnovu prijava, odnosno, broju pacijenata koji se javi kod nas: 2021. godine je bilo 98 novih pacijentkinja, 2022. godine 91, 2023. godine 103 i ove godine do sada 102. Nije to neki veliki porast ali svakako pomalo i jeste i još uvek je vodeća lokacija što se tiče maligniteta, kaže dr Ujfeljan Ristić.
Samopregled i rani odlazak lekaru
– Ukoliko se pacijentkinja ranije javi, ukoliko je to početak, kao i kod svake bolesti, ishod i šanse za izlečenje su veće. Danas imamo mnoge druge tehnike, operativne, dijagnostičke, u onkologiji su uvedeni novi lekovi tako da je i sama terapija uspešnija. Takođe, ono što je veoma značajno je redovni, mesečni samopregled dojki. Najbolje je samopregled uraditi 10.-12. dana od početka ciklusa, a žene u klimaksu neka izaberu jedan dan u mesecu za samopregled koji traje 5 do 10 minuta.
CORE biopsija
– Početkom ove godine u našoj ustanovi je započeto sa CORE biopsijama. To je nešto što je od strane menadžmenta naše ustanove prepoznato kao zaista neophodno i do sada nam je falilo u tom lancu dijagnostike. CORE biopsije se rade ili preko službe onkološke dnevne bolnice ili pacijentkinje na CORE biopsiju budu upućene od strane hirurga. Preko naše službe od februara meseca do sada je negde oko 40 pacijentkinja upućen na CORE biopsiju koje se obavljaju na radiologiji. Kolege su edukovane za navedenu proceduru, a zastoja nigde nema. Termini su uglavnom dva puta mesečno, rekla je dr Jovana Ilić, specijalista internističke onkologije.