U više od 170 zemalja u svetu svake godine obeležava se Svetska nedelja dojenja. Cilj je da se poveća svest o značaju i prednostima dojenja, ali i da se obezbedi podrška dojenju. Ove godine Svetska zdravstvena organizacija želi da podstakne dojenje među zaposlenim roditeljima.
Svetska nedelja dojenja je kampanja Svetske alijanse za dojenje koja se širom sveta obeležava od 1. do 7. avgusta. Slogan ovogodišnje kampanje je „Omogućimo dojenje – napravimo razliku za zaposlene“.
„Tema ovogodišnje nedelje dojenja je podsticaj dojenja među zaposlenim majkama i pružanje pune podrške zaposlenima da se osećaju komforno dok su u fazi kada doje svoju bebu. Da i otac i majka imaju podršku zaposlenih u preduzećima, da razumeju njihovo posebno stanje i možda angažovanost, ponekad i umor. A posebno da se omogući, ako je majka počela da radi, da doji i na svom radnom mestu“, kaže dr Svjetlana Ždrale, šef Odseka neonatologije u zrenjaninskoj bolnici.
„To kod nas dosta dobro funkcioniše, jer majka ima plaćeno odsustvo 11 meseci nakon porođaja. Uvek se može uraditi još nešto. Bilo bi dobro da se u velikim firmama osnuju jaslice i zabavišta da bi majke koje doje i koje su počele da rade mogle da ostvare potrebu deteta. Preporučeno je da dojenje traje do druge godine. Kod nas se sprovodi oko godinu dana. To je individualno i moramo poštovati svaku mamu i svaku bebu”, objašnjava naša sagovornica.
Majčino mleko je, ponavlja, jedina idealna hrana za bebu.
„Ono sadrži sve hranjive materije koje su neophodne za zdrav i kvalitetan rast i razvoj novorođenčeta i odojčeta. Omogućava na miran, bezbedan i ekonomski najisplativiji način da dete dobije sve nutritivne elemente, da zadovolji sve svoje nutritivne potrebe, da raste zdravo, da ima minimalan broj infekcija, jer putem mleka dobija i zaštitne faktore, imunološka antitela. S druge strane razvija se emotivna veza između majke i bebe. Smatra se da dojenje podstiče intelektualni razvoj deteta“, kaže Ždrale.
„Važi uverenje da ne smemo ograničavati vreme dokle će beba da doji. Bitno je da podoj krene što pre. Mi omogućavamo bebi da se ostvari kontakt koža na kožu već u prvom satu po rođenju. To su benefiti koji su izuzetni i trudimo se da porodilji pmognemo da se uspostavi laktacija jer je to proces koji nije jednostavan. Beba može da doji koliko ona želi. Poželjno je do šest meseci da bude samo majčino mleko. Posle se uvodi dvovrsna ishrana. Negde do druge godine se smatra da majčino mleko zadovoljava potrebe deteta za bitnim namirnicama“, ističe naša sagovornica.
Dojenje nije lako
Pripreme za dojenje, dodaje, kreću još u trudnoći.
„Za trudnice postoje škole roditeljstva na kojima se pripremaju za dojenje. Takođe, svaki pedijatar može da da savet o dojenju i značaju dojenja. Naša patronažna služba se bavi ovim pitanjem. Sve neonatološke sestre i babice znaju da daju savete o dojenju, kao i ginekolozi“, podseća Ždrale.
Takođe, šef Odseka neonatologije razbija i zabludu o tome da li bebama koje sisaju treba davati vodu.
„Postoje oni koji smatraju da deca koja doje nemaju potrebe za dodatnom vodom, ali se tokom leta kada su velike vrućine može bebi ponudi voda i neće se pogrešiti. Bitno je da je neka proverena voda, niskomineralizovana”, kaže Ždrale.
Svetska nedelja dojenja se uglavnom obeležava od 1. do 7. avgusta, ali zemlje imaju slobodu da aktivnosti vezane za ovu temu prilagode datumima koje im najviše odgovaraju. U Srbiji se nedelja promocije dojenja obeležava 40. nedelje u godini, što simbolično predstavlja period trajanja trudnoće.