Tokom prve nedelje septembra u Srednjebanatskom okrugu potvrđeno je 390 novoobolelih lica. Iako je više od 63.000 žitelja Srednjobanatskog okruga vakcinisano sa dve doze, broj zaraženih iz nedelje u nedelju raste. U periodu 31.8. – 7.9.2021. godine Zrenjanin je imao 338 aktivno zaraženih lica.
Zbog celokupne situacije sa korona virusom razgovarali smo sa dr Vanjom Kunkinim, specijalistom opšte hirurgije i pomoćnikom direktora za medicinska pitanja Opšte bolnice „Đorđe Joanović“.
Prema njegovim rečima, trenutno je popunjeno oko 45% kapaciteta, dok je oko 60% na raspolaganju, i dodao da, ukoliko bude potrebe proširiće se na 100% smeštajnog kapaciteta.
– Što se tiče organizacije celokupne službe nije ništa drugačije u odnosu na prethodni talas. Služba je isto organizovana. Imamo prijemne ambulante koje procenjuju koji je pacijent za hospitalizaciju, koji je za ambulatno, odnosno, kućno lečenje i oni određuju ko će se primiti, a ko ne. Takođe, novi momenat je to da se otvorila bolnica na Mišeluku u Novom Sadu i najvaljeno je da će u narednim danima početi sa preuzimanjem naših pacijenata. To još sve treba da se dogovorimo. Krenulo se sa Sremskom Mitrovicom i Vrbasom, sad je na redu Zrenjanin. Oni polako preuzimaju pacijente koje su sa teškom i srednje teškom kliničkom slikom. Svakako očekujemo da će to rasteretiti naš bolnički sistem, rekao je za portal I love Zrenjanin dr Kunkin.
Ističe i da je uložen celokupni trud da se ne zautavi normalan rad bolnice i da će se raditi na tome da tako i ostane.
– Održavamo polikliničku službu, održavamo elektivne operacije, ali kako broj zaraženih raste, tako mora veći broj lekara, a još veći broj sestara da se prebauje u kovid bolnicu. Trenutno smo na granici da li ćemo nešto zaustavljati ili nećemo. U ovom momentu za tim nema potrebe, ali i to isto zavisi od bolnice na Mišeluku ako ona krene da preuzima pacijente rasteretiće naš kadar, pa ćemo moći da pokrivamo obe službe.
U Opštoj bolnici „Đorđe Joanović“ ima 32 respiratora od kojih dva nisu u funkciji.
– Konstantno imamo pacijente koji su intubirani, a koji imaju propratne dijagnoze, tipa, maligni poremeća ritma, infarkti miokarda, hronične bolesti pluča. Trenutno je osam pacijenata na intenzivnoj terapiji i od toga neki su na neinvanzivnoj mehaničkoj ventilaciji, dok su drugi intubirani, a neki pacijenti su na aparatu za visok protok kiseonika.
I daje su najteže kliničke slike kod najstarijih pacijenata, ali kako nam je rečeno, sve je veći broj mlađe populacije koja ima težu kliničku sliku.
Nema dvojbe, trebalo bi da se vakciniše svako ko je u mogućnosti, odnosno, ko nema neki poremećaj imuniteta ili aktivna oboljenja. Vakcinacija je zaista značajna za pacijenta, jer uglavnom pacijenti koji su vakcinisani ne dobijaju teže oblike kliničke slik, istakao je dr Vanja Kunkin, specijalista opšte hirurgije i pomoćnik direktora za medicinska pitanja Opšte bolnice „Đorđe Joanović“.