Svetski dan borbe protiv raka obeležava se svakog 4. februara i predstavlja globalnu inicijativu za ujedinjenje pod okriljem Unije za međunarodnu kontrolu raka, sa ciljem da što više života bude spašeno od karcinoma. Podaci pokazuju da se više od trećine malignih oboljenja može sprečiti, a da se čak trećina može izlečiti ako se bolest rano otkrije i pravilno leči. O značaju prevencije, kao i tome koji su tumori najčešći kod žena, a koji kod muškaraca govorila je dr Ivana Ujfeljan Ristić, načelnica Odeljenja onkologije Opšte bolnice „Đorđe Joanović“ Zrenjanin.
U Srbiji godišnje od raka oboli oko 40.000 ljudi. Nažalost, više od polovine obolelih gubi bitku sa ovom bolešću. Statistika se ne razlikuje mnogo ni u zemljama u našemo okruženju, niti u svetu.
“Mislim da nema porodice, nažalost, koja nema nekog člana obolelog od maligne bolesti“, kaže dr Ivana Ujfeljan Ristić, načelnica Odeljenja onkologije Opšte bolnice „Đorđe Joanović“ Zrenjanin.
“Podaci iz bolničkih kartica koje pokazuju prijave malignih bolesti, a koji nisu apsolutno tačni, jer ima pacijenata koj se ne javljaju kod nas, već se leče ili u Kamenici ili na nekom drugom mestu pokazuju da smo u 2021. godini imali ukupno 455 pacijenata sa malignitetom, u 2022. bilo ih je 444, a u 2023. 447. To nije veliki porast u broju, ali postoje razlike koje smo primetili u odnosu na prethodni period, a to je da sve više oboljevaju mlađa godišta, nažalost. Takođe, primetili smo da neke godine imamo veću pojavu određenog karcinoma, pa smo tako prošle godine imali više karcinoma pankreasa“, objašnjava naša sagovornica.
I u sveti i kod nas ljudi najčešće oboljevaju od raka pluća.
„Ti bolesnici ne dolaze kod nas u bolnicu, već se leče u Plućnoj bolnici. Među najčešćima su karcinomi dojke, debelog creva i uro-genitalni. Prošle godine je bilo više karcinoma mokraćne bešike, tu su karcinomi prostate, jajnika, grlića materice, endometrijuma. Ti pacijenti dobijaju kod nas hemioterapiju“, navodi Ujfeljan Ristić.
Faktori rizika za obolevanje od karcinoma
Načelnica Odeljenja onkologije u zrenjaninskoj bolnici ističe da se ne zna zašto nastaje maligna bolest, kao i da na to utiče više faktora.
„Imamo nasledne faktore i spoljašnje. Polipoza creva je nasledna, ulcerozni kolitisi zahtevaju redovne kontrole. Mi imamo odlične lekare i njih treba slušati i ići na povremene preglede kolonoskopije. Treba izbegavati sunčanje, solarijume… Ja uvek kažem ljudima da ispoštuju sve što je do njih. A ono što ne mogu da menjaju to je genetika“, kaže naša sagovornica.
„Savetuje se više aktivnosti. Mi smo grad koji ima reku, bazen. Važni su boravak na svežem vazduhu, pravilna ishrana. Treba voditi računa o telesnoj težini, izbegavati pušenje, alkohol…“, dodaje Ujfeljan Ristić.
Preventiva je najvažnija
Lekari, navodi, sve više uče, a dostupna terapija u lečenju je sve bolja i bolja.
“Dajemo inovativne, biološke, imunološke terapije. Uspeštnost terapije je bolja, ali ja se uvek pre zalažem za preventivu. Svaka bolest ima svoje stadijume i svaka se najlakše leči u početku. Ako redovno radite kolonoskopiju i otklonite polip od kojeg nastaje karcinom, vi ste izlečeni. Kolege iz savetovališta za žene šalju pozive za skrining, ali se pacijentkinje ne odazivaju. A postoje pritužbe da ne mogu da dobiju termin za pregled. Ako dobijete poziv, odazovite se, nije ništa preče od toga“, upozorava naša sagovornica.
„Samopregled dojki traje kraće nego da idete na frizuru ili nokte. Pet, deset minuta u stojećem ili ležećem položaju ruka je podignuta, a drugom rukom se pregleda suprotna dojka. I naše pacijentkinje koje su operisane i pored snimanja obazveno rade samopreglede. Ukoliko primetite promene koje nisu uobičajene u pražnjenju creva, bolove javite se na vreme na pregled. Ne znači da pacijenti treba da idu stalno na neka snimanja, ali preventiva je važna“, ističe Ujfeljan Ristić.
Zrenjaninska bolnica je u potpunosti opremljena za kvalitetnu dijagnostiku.
„Naša ustanova ima magnet. Ne rade se za sada sve lokacije, još naši radiolozi koji su odlični rade uz konsultaciju sa radiolozima koji su gostujući, radi se samo prepodne… Imamo ponovo mamograf i ono što je novina od nedavno radimo i korbiopsiju. Bio je zastoj što se tiče patohistoloških nalaza zbog manjka kadra, ali imamo i nove specijalizante, pa se i to popravlja“, navodi načelnica Odeljenja onkologije u zrenjaninskoj bolnici.
Dodaje i da važnu ulogu u preventivi imaju izabrani lekari u primarnim zdravstvenim ustanovama.
„Izabrani lekar mora da zna da uradi pregled. Ako je neka manja, bezazlenija promena, ne moraju se pacijenti slati nama u bolnicu. Nema dovoljno termina za ceo Srednji Banat“, kaže Ujfeljan Ristić.
“Ako se sumnja na karcinom pacijentkinje rade i ultrazvuk i mamograf u procesu dijagnostike. Ako se radi preventivno, mamograf se ne radi kod mlađih žena koje imaju cikluse. Ta granica godišta je različita. Lično mislim da kod žena koje nisu u klimakstu nakon 50-te godine ima smisla uraditi bazni mamograf. Kod mlađih žena koje imaju cikluse, hormone, žlezdano tkivo, mamografijom koja je radiološka metoda teško da će se išta videti. Izuzetno, ako ima indikacija, ako sumnjamo na tumor, to će se videti. Kod mlađih se stanje prati ultrazvučno. Na ultrazvuku mogu da se vide zid ciste, sadržaj ciste“, objašnjava naša sagovornica.
Ukoliko neko ima porodičnu anamnezu, napominje, zahvaljujući saradnji zrenjaninske bolnice sa genetskim savetovalištem Onkološkog instituta u Kamenici, pacijenti se tamo šalju na genetska ispitivanja.