Dugogodišnja nebriga o specijalnom rezervatu prirode Carska bara vidljiva je na svakom koraku, kaže Dejan Jovanov, direktor Rezervata prirode. Među prvim koracima koje je ova ustanova preduzela od kada upravlja Carskom barom jeste uspostavljanje čuvarskog nadzora, kao i uređenje prostora za posetioce. Ovaj rezervat prirode je jedan od 25 zaštićenih područja koja su od Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine dobila sredstva za unapređenje životne sredine. Sa direktorom preduzeća „Rezervati prirode“ razgovarali smo o tome kako će novac biti utrošen i šta sve još treba da se uradi u narednom periodu.
Pre nekoliko meseci Rezervati prirode preuzeli su upravljanje Carskom barom. Još tada ste rekli da stanje u tom rezervatu prirode nije idealno. Šta danas možete da kažete za ovo područje – šta ste tačno zatekli kada je prešlo u nadležnost institucije na čijem ste čelu i da li je situacija, ipak, nešto bolja nego što se činilo ili je možda i gora?
Situacija u zaštićenom području je loša van svake sumnje. Na svakom koraku se vidi zapuštenost i višegodišnje neulaganje u ovo zaštićeno područje. Od smeća koje je bilo razbacano na svakom koraku, preko potpuno devastiranih područja u strogom režimu zaštite, mulja koji je u Starom Begeju na nekim mestima na dubini od 30 cm, oronulih mobilijara, nesprovođenja čuvarskog nadzora… Neki posetioci su izjavili da nikada ribočuvara nisu videli i da nikada nisu kupovali dozvolu za ribolov!
Čuvarski nadzor
Šta je do sada preduzeto u ovom rezervatu?
Prvo i najosnovnije, uspostavljen je čuvarski nadzor i uspostavljena komunikacija sa policijom. Drugo, uređuje se prostor za posetioce i sve one koji žele da posete Carsku baru a taj broj nije mali, bez obzira da li se radi o pojedinačnim izletima ili organizovanim ekskurzijama. Treće, voda je glavni ekološki regulator vlažnog staništa i sve u vezi vode je od izuzetne važnosti. S tim u vezi, rekonstrukcija i rehabilitacija Starog Begeja, Turskog Begeja, obezbeđivanje dotoka vode odgovarajućeg kvaliteta u Stari Begej, kanala koji povezuje Stari Begej sa Carskom barom i drugo je u fazi projektovanja i obezbeđivanja finansijskih sredstava. Nabavljena su dva terenska vozila koja će poboljšati operativne sposobnosti čuvarske službe. Pregovara se oko nabavke brodića kapaciteta do 12 putnika za potrebe vožnje po Starom Begeju. U toku je izrada saobraćajne signalizacije za ovo zaštićeno područje, obnavljaju se oznake za obeležavanje zaštićenog područja…
Rezervat prirode Carska bara dobio 800.000 miliona dinara od pokrajine
Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine dodelio je ukupno 15 miliona dinara koje ukupno 25 zaštićenih područja treba da ulože u unapređenje zaštite životne sredine. Jedno od tih područja je i Carska bara. Koliko novca je izdvojeno za ovaj rezervat prirode i za šta će biti upotrebljen?
Ukupan iznos koji je izdvojio Pokrajinski sekretarijiat je 800.000 dinara, a budžet ustanove je 400.000. Tako će 1.200.000 dinara biti utrošeno za uklanjanje invazivne vegetacije na površini od 41.109,91 m2 u režimu zaštite III stepena na nasipu druge odbrambene linije vodotoka, kanala Begej, koji je u zaštićenom području.
Zbog čega je važno ulagati u ovakve bisere prirode?
Uopšteno, zaštita prirode i zaštita područja od posebnog značaja je od velike važnosti za očuvanje ravnoteže u prirodi, čiji je čovek sastavni deo. Specifično za nas, Zrenjanin je sredina koja se može pohvaliti da na svojoj teritoriji ima 3 specijalna rezervata prirode 1. kategorije, park prirode, spomenike prirode, ribarska područja… To podrazumeva znatne obaveze, ali i veliku priliku da svojim radom utiče na pozitivne promene u prirodi. Takođe, edukacija, ekoturizam i sprovođenje naučnih istraživanja su aktivnosti koje produbljuju naša znanja u vezi sa okruženjem u kojem živimo. Samim tim, postajemo svesni sopstvene odgovornosti za ono što se dešava oko nas.
Rekonstrukcija vidikovca i dečijeg igrališta
Šta sve treba uraditi u Specijalnom rezervatu prirode u narednom periodu?
Prvo je neophodno uraditi novi Plan upravljanja za nov, smislen, racionalan desetogodišnji period upravljanja ovim zaštićenim područjem. Tu treba ostaviti prostora za vrlo važne prekogranične projekte u vezi ovog zaštićenog područja koji se odnose, pre svega, na Stari Begej. Zatim treba unaprediti čuvarski nadzor i uspostaviti potpunu kontrolu nad zaštićenim područjem, što podrazumeva i saradnju sa lokalnim stanovništvom. Potrebno je unaprediti turističku ponudu ovog zaštićenog područja i rekonstruisati turistički mobilijar celog područja. Zaštita od požara je jedan od prioritetnih aktivnosti u narednom periodu jer se zna šta se desilo sa zaštićenim područjem pre nekoliko godina.
Kada očekujete da se vide veći pozitivni efekti boljeg upravljanja Carskom barom?
Neke efekte već sada vidimo po komentarima posetilaca i po komentarima ribolovaca. Njihovi komentari i mišljenja nam govore da dobro radimo. Međutim, ono što nas interesuje je dugoročna zaštita i opstanak Carske bare, što podrazumeva kontinualan rad i postepene promene na bolje. Krupne promene će biti vidljive za neki duži vremenski period jer je potrebno obezbediti velika finansijska sredstva, što u ovom trenutku ustanova sama ne može.
Šta je sve na raspolaganju posetiocima Carske bare u ovom trenutku, a šta se planira u budućnosti?
U toku su rekonstrukcija vidikovca na Carskoj bari koji je izgoreo, rekonstrukcija dečijeg igrališta, uređenje Centra za posetioce, obezbeđivanje brodića za plovidbu Starim Begejom i još mnogo toga. Pozivamo Zrenjanince da nam se pridruže, da posete Carsku baru i vide šta je do sada urađeno.