Udruženje „Čep za hendikep“ je danas, 21. maj, organizovalo IV „Čep Fest“ u Zrenjaninu. „Plankova bašta“, park pored Kulturnog centra Zrenjanina danas je bio pun dece i mnogobrojnih kreativnih aktivnosti koje su uključivale plastične čepove.
– „Čep fest“ je inkluzivni dečji festival koji ima za cilj da okupi decu svih kategorija i da se ne pravi razlika, da se deca upoznaju od malih nogu i da se na taj način predrasude svedu na minimum. To radimo kroz edukativni sadržaj, takmičenja, muzički program, izložbu, prezentacije i inkluzivne radionice… Kroz ceo ovaj sadržaj prisutni su čepovi sa kojim se deca igraju i bivaju kreativna, a kroz to uče i o važnosti ekologije, ali i o empatiji i načinu da se drugome pomogne, rekao je Zoran Martinov ispred Udruženja „Čep za hendikep“.

Udruženje „Čep za hendikep“ već deset godina prikuplja čepove za reciklažu uz pomoć kojih uspevaju da nabave neophodna pomagala za osobe sa invaliditetom.
– Za ovih deset godina obezbedili smo oko 115 ortopedskih pomagala. Važno je reći da smo krenilu na nivou jedne ulice, zatim smo prešli na nivo lokalne zajednice, a sad smo na novou Republike Srbije i ostalih država u okruženju. Kada imate velik cilj veoma je važno da se postepeno ide ka njemu, jer kad se do njega dođe dolazi onaj najzahtevniji deo, a to je da se što duže zadržite na tom mestu. Naš cilj ima 300 stepenika, a mi smo na desetom, rekao je Martinov.
Ističe da dokle god postoje dobri ljudi koji žele da učestvuju u priči „Čep za hendikep“ i svemu onome što ona predstavlja, priča će da postoji.
– Ciljna grupa su nam deca školskog i predškolaskog uzrasta, jer su oni ti koji guraju sve ostale oko sebe: svoje drugare, roditelje, bake, deke, komšije… Več deset godina učimo decu da pomažu drugima i da reciliraju.
Podaci koje Udruženje ima je da od celokupnog broja čepova u našoj zemlji između 5 i 13% njih završi u priči „Čep za hendikep“. Drugim rečima, na godišnjem nivou kroz ovu ekološko-humanu priču prođe oko 60 do 70 tona čepova.
– Mi nismo jedini koji se bave reciklažom čepova i nabavkom pomagala, postoje i druga udruženja. To je za svaku pohvalu, jer treba da nas bude više. Na taj način će se više uraditi i za ljude kojima su pomagala neophodna, a i za ekologiju. Jedina boljka svih nas, nažalost ne samo iz ove priče, je što nismo spremni da se udružimo i da zajedničkim snagama idemo ka cilju koji nam je isti.
Za kraj razgovora Zoran Martinov otkriva da iza cele priče „Čep za hendikep“ stoje dva čoveka, ali i mnogobrojni prijatelji.
– Tu smo Mirko Cvetić i ja. Naravno, tu su i naši volonteri koji nam pomažu u realizaciji ovog festivala i nekh sličnih aktivnosti, ali kada je skupljanje čepova po lokacijama u pitanju, tu smmo nas dvojica. Naravno tu je i podrša partnera – trgovinski lanci, kompanija, kurirska služba…
Zrenjaninci koji žele da se uključe u akciju „Čep za hendikep“ svoje prikupljene čepove mogu da ostave u najbižoj Gomexovoj radnji odakle čepovi idu Udruženju „Čep za hendikep“.