Osnovna škola „Đura Jakšić“ u Perlezu je i ove grejne sezone dobila oko 50 posto manje lož ulja od količine koja je neophodna da bi se svih 105 grejnih dana održala propisana temperatura od 20 stepeni u učionicama.
Kako direktorka škole, Mirjana Sekulić, navodi za portal I love Zrenjanin, reč je o problemu koji traje već tri decenije, ali i da se dosta toga uradilo u proteklih par godina i da su preduzete sve mere kako bi se ovaj problem rešio u skorijoj budućnosti.
Razgovarali smo i sa Sanjom Stanojković, majkom deteta koje pohađa sedmi razred u školi „Đura Jakšić“, a koja kaže da se u decembru pobunila zbog uslova u školi, zbog toga što deca sede u jaknama, jer nije dovoljno toplo, da je dobila poziv do direktorke Sekulić da dođe na razgovor i kada to nije uradila, da je došlo do incidenta između direktorke i njene ćerke.
Sanja Stanojković – majka deteta koje pohađa sedmi razred u školi „Đura Jakšić“ u Perlezu
– Ćerka je često dolazila iz škole i govorila: „Mama, kako nam je danas bilo hladno. Toliko je hladno da smo sedeli u jaknama“. Ja sam sve to gurala na stranu i očekivala da će, kada dođe malo hladnije vreme – novembar, decembar, možda nešto da se reši po tom pitanju. Problem traje već godinama, ali nikada nije bilo hladno kao ove godine. Međutim, ništa se nije promenilo i u decembru sam pustila poruku u Viber grupi. Pitala sam roditelje da li su oni obavešteni o tome da nama deca sede u školi u jaknama i da se smrzavaju, da nemaju fizičko nekim danima ili su u sali u odeći u koju dođu u školu. Javila su se i deca u toj grupi i potvrdila da to jeste tako, a roditelji su potvrdili da im se deca žale na hladnoću. Postavila sam pitanje da li neko ko je nadležan može da nam kaže šta je problem, jer mi kao roditelji treba da pomognemo da se taj problem nekao reši, priča Sanja Stanojković.
Kaže da je tada direktorka Mirjana Sekulić insistirala da se njih dve sutradan vide u njenom kabinetu kako bi joj odgovorila na sva pitanja.
– Ja sam rekla da ne želim da dođem, jer mojim dolaskom taj problem neću rešiti, da je to problem koji ona treba da reši kao osoba koja je zadužena za našu decu. Znala sam šta će da mi kaže ako odem. Roditelji godinama unazad pokušavaju nešto da urade, išli su kod gradonačelnika i u Ministarstvo. Sve je to završilo u fijokama, a nama grejanje i dan-danas nije kako treba.
Stanojković navodi da direktorka Sekulić hladnoću kod dece objašnjava neadekvatnim oblačenjem za zimski period.
– Ja kad moje dete šaljem u školu hoću da ga šaljem u školu, a ne kao da ga šaljem na skijanje – da mu oblačim termo pantalone, dugačke potkošulje, gaće, džempere, prsluke, rolke…
Sutradan, kao što je navela naša sagovornica, nije se odazvala na poziv direktorice Sekulić.
– Ona je verovatno u besu, pošto se ja nisam sutradan pojavila u školi, otišla na čas kod moje ćerke. Došla je da vidi kakvi su radijatori, ali je podložila grejanje taj dan. Kada je došla da pipne radijatore prokomentarisala je deci kako je danas toplo i oni su to potvrdili. Onda je pozvala moju ćerku da ustane i da dođe do radijatora da vidi koliko je topao. Dete je ustalo, pipnulo i reklo da je vruć. Direktorica je rekla: „Ne, ne. Dođi ovamo.“ i onda je uzela ćerkinu ručicu i stavila na radijator i rekla: „Držaćemo ruku 5 minuta da vidiš koliko je vruć.“. Moje dete nije izdržalo tih 5 minuta. Rekla mi je da je iščupala ruku posle par minuta, jer je već počelo da je pecka i rekla je direktorki da joj je dovoljno. Usledilo je pitanje zašto onda govori kući da je hladno kada su radijatori vrući. Posle toga je prozvala ostale đake koji hoće da priđu. Neki su ustali, neki nisu.
Stanojković kaže da su se tada sva deca poplašila i da njena ćerka nije jedina koja je u suzama toga dana došla iz škole moleći je da više nista ne pita za grejanje u školi. Dodaje da se sa ovakvim postupcima problem neće rešiti.
– Ovo je nesposobnost direktorke da obezbedi normalne uslove za rad u školi. Ako postoji standard koliko učionice treba da su tople, a taj standard nije ispoštovan, zar nije bolje da se skrate časovi, da se organizuje dogrevanje, da učestvujemo mi kao roditelji u tome. Nije problem, mi roditelji smo tu za svaku saradnju. I po pitanju hladnoće ne može da optužuje decu da se ne oblače dobro. Ima apsolutni izostanak komunikacije sa nama, sa decom, zaključila je majka deteta.
Direktorka OŠ „Đura Jakšić“ u Perlezu, Mirjana Sekulić
Direktorka OŠ „Đura Jakšić“ u Perlezu, Mirjana Sekulić, demantovala je navode majke Sanje Stanojković da je detetu držala ruku na radijatoru.
– Nakon pisanja da se radijatori ne greju, ušla sam u odeljenje i rekla svoj deci da priđu i da pipnu radijatore i da kažu roditeljima da li su radijatori topli ili ne. Ničiju ruku nisam držala, niti mi je to palo na pamet.
Direktorka Sekulić potvrđuje da postoji problem u grejanju škole i da je temperatura učionica ispod propisanih 20 stepeni, ali da je reč o temperaturi od 17 do 19 stepeni.
– Škola se greje i radijatori su vreli, ali to nije dovoljno jer imamo staru stolariju, drvene prozore iz 60ih godina, visoke plafone od 5 metara, lošu krovnu izolaciju i s obzirom da se grejemo na lož ulje po projektu nama pripada mnogo više lož ulja, a po Pravilniku Republike Srbije mi dobijamo po metru kvadratnom, a ne po metru kubnom. Iz tih razloga mi dobijamo lož ulja oko 50 – 60 posto u odnosu na količinu koja je predviđena projektom.
Sekulić navodi da od potrebnih 105 tona škola dobija između 50 i 60 tona od lokalne samouprave, a da to treba da se rasporedi na 105 grejnih dana.
– Lokalna samouprava je uradila sve što je mogla. Pre 6-7 godina ubačeno je još novih radijatora, zamenjena je peć, a svake godine nam prošire finansijski plan, jer cena nafte raste, kako bismo mogli da tender raspišemo za onoliko koliko nam Pravilnikom pripada. Mi ne možemo raspisati tender na veću količinu, jer nam Pravilnik Republike Srbije to ne dozvoljava. Problem leži u tome, ali i u tome što se deca ne oblače spram godišnjeg doba. Dolaze u patikama, nazuvicama, nemaju hulahopke, gore imaju samo bodi majice često bez potkošulja.
Učionice se provetravaju 15 minuta dok traje veliki odmor i po povratku na nastavu, navodi Sekulić, deca bi trebalo da imaju džemper ili duks da se obuku dok se učionica ponovo zgreje.
– Navodi se da deca sede u jaknama. Da, moraju da obuku jaknu ako se provetravalo, a pritom nisu obučeni za zimsku sezonu i nemaju duks ili džemper.
Škola se greje do popodneva, odnosno, dokle god su deca u školi, ali večernje grejanje škole nije moguće zbog skoro duplo manje zalihe lož ulja od potrebne.
– U dogovoru sa roditeljima u učionice smo postavili i uljane radijatore od kojih je 90% finansira Opština, dok su preostale radijatore doneli roditelji i hvala im na tome. Gde god je moglo da se pojača sa ovim grejnim telom – dozvolili smo dogrevanje kada je ovakav minus. O ovome je obavešten i Savet roditelja i Školski odbor i škola je predala projekat za novu gasnu instalaciju, da se priključimo na gas. Što je bilo do mene, škole i Opštine – sve je urađeno. Ostalo je da Srbija Gas uradi njihov deo i da nas priključe.
Sekulić kaže da roditelji koju su imali pitanja ili pimedbe nisu došli na razgovor iako su bili pozvani.
– Roditelje sam pozvala i dala više termina u koje mogu da dođu kako bismo popričali. Par puta ih je i razredna zvala, ali nisu želeli da dođu. Umesto toga, odlučili su da se obrate medijima.
Direktorka Sekulić dodaje da Pravilnik nije od juče i da ovakav način grejanja škole traje od 90ih godina.
– Ja sam bila đak ove škole i mi jesmo imali 105 tona na godišnjem nivou, ali to nije situacija u kojoj se škola nalazi poslednjih 30 godina. Od 90ih škola je jedno vreme dobijala 40 do 45 tona, sad dobijamo nešto više, do 60 tona, a to moramo da rasporedimo na celu grejnu sezonu. U istoj zgradi otvoren je vrtić u kojem smo uradili novu struju nakon otvaranja jaslica i tu smo u mogućnosti da stavimo TA peć, a sve je to finansirala lokalna samouprava kao i dodavanje do 10 rebara na postojećim radijatorima u školi.
Za kraj razgovora direktorka Sekulić kaže da se nada da će se problem rešiti sa novim načinom grejanja, sa gasom i danas, sutra promenom stolarije, ali da to nije moguće preko noći. Kaže i da je pre 4 godine omogućeno grejanje školske sale gde je lokalna samouprava zamenila stari kotao iz 60ih godina sa novim.
– Sala je poprilično topla. Za uslove koje druge škole imaju naša sala je sada sasvim pristojno topla. Deca nisu primorana da se skidaju u šorceve i majice, iako to najčešće rade, ali mogu da rade i u helankama ili trenerici.