„Danetov lavirint sreće“, će uskoro popuniti salu za fizičko u školi „9.maj“. U pitanju je lavirint koje će bojama, oblicima i teksturom, odgovarati aktivaciji čula učenika ove škole.
„Pošto smo škola za učenike sa smetnjama u razvoju, moramo da pratimo sva dešavanja koja su vezana za naše učenike , i njihovo funkcionisanje. Struktura učenika koji se upisuju u našu školu, se u mnogome promenila unazad nekoliko godina, i moramo prilagođavati uslove i način rada. Danas je spektar problema koje oni imaju, i sa kojima se mi suočavamo zajedno sa njima mnogo heterogeniji i zahtevniji“, uputila je direktorka škole Snežana Vukić.
„Kao i svaka duga škola imamo salu za fizičko. Naša nije namenski pravljena, jer je ovo zgrada iz 1903. godine, i tada nije bila škola. Nije standardnih dimenzija. Došli smo do toga da naši učenici sve manje mogu da je koriste, jer nemaju određenih sposobnosti za timski sport, pa se se svelo na poligone. Tako smo, vodeći se time, osmišljavali kako da omogućimo našim učenicima uslove u kojima mogu da imaju potrebne fizičke aktivnosti i da im pri tome bude zabavno, da rado dolaze na časove fizičkog“, upućuje direktorka Vukić.
Značaj fizičke aktivnosti za učenike sa smetnjama u razvoju i invaliditetom je višestruk. Pomaže smanjenju diskriminacije i izolacije dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i njihovih porodica. Osnažuje decu i pomaže im da prepoznaju svoje potencijale.
Danetov lavirint sreće
U školi „9. maj“ su odlučili da kod Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu, putem projekta „Danetov lavirint sreće“, zatraže sredstva za nabavku specijalizovanog 3D lavirinta.
„Mi smo prepoznali igru kao odlično rešenje kojim ćemo zadovoljiti dečiju potrebu za kretanjem i fizičkom aktivnošću. Igra je najznačajniji oblik spontanog razvoja gotovo svih mentalnih, ali i fizičkih funkcija. Tako se i javila ideja za projektom „Danetov lavirint sreće“.Da bi obuhvatili sve potrebe naših učenika opremićemo salu za fizičko sa 3D lavirintom. Lavirint se izrađuje po meri, koji je bezbedan, okružen je zaštitnom mrežom i ispunjen tapaciranim pločama, te je bezbedan za decu“, predstavila je direktorka Snežana Vukić.
„Danetov lavirint će obuhvatati elemente, koji su napravljeni od materijala od kojeg se prave strunjače. Sadržaće kocke, rol spuštanje, penjalice, prepreke -valjke, piramide, tapacirane tobogane, kocke za provlačenje, prepreke različitih visina. Mere elemenata su prilagođene uzrastu i sposobnostima dece. „Danetov lavirint sreće“, ne podrazumeva ograničenja u godinama, jer godine nisu važne za nas i naše učenike. Donji deo lavirinta će biti namenjen mlađoj deci, a gornji starijoj deci. Svi delovi lavirinta se izrađuju u jarkim bojama, kako bi stimulisali čulo vida, i materijalima prijatnim na dodir koji stimulišu čula kod dece“, ističe direktorka Vukić.
Sindrom ADHD i značaj fizičke aktivnosti
„Već nekoliko godina unazad vidimo da se sve više dece sa kombinovanim smetnjama, sa sindromom ADHD (hiperaktivna deca sa poremećajem pažnje) i dece sa autizmom uključuje u našu školu. U grupama predškolskog i mlađeg razvojnog uzrasta deca uglavnom imaju kombinovane smetnje sa izraženim motoričkim smetnjama. To obuhvata oštećenja kod dece koja se odnose na senzorne funkcije (oštećenja vida, sluha, senzorne poremećaje dodira, kretanja i ravnoteže). Takođe, tu spadaju i poremećaji funkcije mišića koji otežavaju kretanje deteta. Dakle, kod ove dece postoji otežano motorno funkcionisanje, što dovodi do promene načina u aktivnostima deteta i menja njegov način života. Svaka smanjena i otežana mogućnost kretanja otežava razvoj dečijeg organizma i njegov mentalni razvoj“, naglasila je direktorka Snežana Vukić.
Zbog svega navedenog, deca ne mogu odgovoriti na zahteve fizičih aktivnosti koje su planirane da se sprovedu prema planu i programu. Zadatak je da im se pruži fizička aktivnost koja odgovara njihovim individualnim sposobnostima, a „Danetov lavirint sreće“, je idealno rešenje. Ovakav način sprovođenja fizičke aktivnosti ima za cilj da kod dece stimulišu postojeće funkcije, da razvijaju nove tamo gde je to moguće, kao i socijalizaciju sa drugarima iz njihove ili druge grupe u skladu sa sposobnostima dece, odnosno učenika, a u skladu sa njihovim sposobnostima.
Informacije o školi „9. maj“.