Božić u Srbiji je jedan od najvažnijih praznika, koji se proslavlja 7. januara prema julijanskom kalendaru. To je dan kada pravoslavni vernici obeležavaju rođenje Isusa Hrista, a praznična atmosfera počinje mnogo pre samog dana Božića, kroz brojne običaje i pripreme.
Obeležavanje Božića u Srbiji traje tri dana. Prvi dan je posvećen rođenju Isusa Hrista, drugi dan je posvećen Saboru Presvete Bogorodice, dok treći dan slavi arhiđakona Stefana. Ovi dani su ispunjeni tradicijom, molitvama, i okupljanjem porodice.
Običaji vezani za Božić u Srbiji vrlo su značajni, a najpoznatiji je pozdrav „Hristos se rodi“, na koji se odgovara sa „Vaistinu se rodi“. U porodici i zajednici, veruje se da je Božić vreme pomirenja, pa se od vernika očekuje da zaborave međusobne nesuglasice i opraštaju uvrede. U mnogim krajevima Srbije, kako bi se obeležio početak dana, domaćini jedu parče sira i piju gutljaj vina, što je tradicija koja označava početak slavlja.
Jedan od najlepših običaja je dolazak položajnika, osobe koja prva ulazi u dom na Božić i donosi sreću, ljubav i blagostanje. On dolazi u ranim jutarnjim časovima, često kao slučajni gost, i smatra se da donosi radost i napredak porodici. Ovaj gost obeležava početak Božića, a taj trenutak je ujedno i najvažniji trenutak tog dana.
Pripreme za Božić počinju već tokom četrdesetodnevnog posta, koji prethodi prazniku. Ovaj post nije toliko strog kao onaj za Uskrs, ali je i dalje važan deo priprema za slavlje. Na sam Božić, trpeza je bogata i obuhvata raznovrsna jela, a najvažniji deo obroka je česnica.
Česnica je pogača koja se peče na Božićno jutro, a domaćica je zadužena da je pripremi. U česnicu se stavlja novčić, koji simbolizuje blagostanje i sreću. Nakon što je pogača ispečena, svi članovi porodice je lome, a onaj koji u svom parčetu pronađe novčić smatra se da će imati sreće tokom cele godine.
Polaganje badnjaka je još jedan od ključnih običaja. Badnjak je drvo koje domaćini stavljaju na ognjište i pali se uoči Božića, dok se veruje da će njegova dim doprineti plodnosti i blagostanju u kući. Ovaj običaj je često praćen kvocanjem i pijukanjem, čime se vernici simbolično pozdravljaju sa prirodom i životinjama, kako bi im Božić doneo plodnu godinu.
U svim krajevima Srbije, Božić je vreme ljubavi, zajedništva i duhovnog obnavljanja. Porodice se okupljaju, proslavljaju rođenje Hrista, razmenjuju darove, dele obrok i uživaju u lepotama tradicije koja traje vekovima.