Tradicionalni novogodišnji intervju sa gradonačelnikom Zrenjanina Čedomirom Janjićem iskoristili smo da napravimo analizu onoga što je urađeno, ali i da se dotaknemo projekata koji nisu realizovani. Ovo je bila prilika da postavimo pitanje o izgradnji postrojenja za preradu vode čiji je završetak najpre bio predviđen do isteka 2015. godine. U razgovoru saznajemo i da će građani u novoj godini dobiti priliku da ostvare direktniji kontakt sa gradonačelnikom i njegovim saradnicima.
I love Zrenjanin: Na koje ste stvari ponosni kada govorimo o godini koju smo završili?
Čedomir Janjić: Mogu da kažem da sam ponosan na sve ono što je urađeno u 2015. godini, pre svega u oblasti komunalnog opremanja i infrastrukture, od završetka uređenja Trga slobode koji je sada reprezentativan i za ponos svim Zrenjanincima, preko izgradnje tri kružne raskrsnice, a posebno sam ponosan na činjenicu da smo uspeli da asfaltiramo 80 kilometara puteva u gradu i u naseljenim mestima, zatim i na to što smo izgradili i rekonstruisali ukupno 12 kilometara biciklističkih staza. Nismo radili samo u centru, radili smo i na periferiji i u 22 naseljena mesta. Posebno sam ponosan što smo uspeli da animiramo investitore što je rezultiralo potpisivanjem 13 ugovora, kako sa starim, tako i sa novim kompanijama. Neke od njih su već počele da grade svoje pogone u industrijskoj zoni, pa smo tako uspeli da napravimo dogovor sa najvećim poslodavcem Drekslmajerom da izgrade novu fabriku koja će biti gotova u proleće 2016. godine. Na taj način se aktivno borimo protiv najvećeg problema u Zrenjaninu, a to je nezaposlenost. Ponosan sam i na nagrade koje smo dobili promovišući naš grad, pre svega Slobodnu zonu. Nismo zaboravili ni druge sfere života u gradu, pokušali smo da unesemo radost muzičkim koncertima i sve smo to krunisali dobrim Danima piva koji su po svim pokazateljima rekordni. Otvaranje velikog tržnog centra na Bagljšu je nešto što je za ponos i nama i svim građanima. Nije to samo otvaranje tržnog centra kao prodajnog objekta, nego i otvaranje 400 radnih mesta. Vidimo da i neki drugi trgovinski lanci dolaze u Zrenjanin i to je dobar pokazatelj jer oni ne dolaze nigde bez detaljnog skeniranja tržišta i tržišnih potencijala. Očigledno je da Zrenjanin postaje sve interesantniji.
I love Zrenjanin: Dokle smo stigli sa rešavanjem problema ispravne pijaće vode?
Čedomir Janjić: To jeste takođe još jedna velika stvar na koju sam ponosan, na rešavanje višedecenijskog problema. Malo se kasni sa radovima, ali kako kažu izvođači, biće sve u redu i Zrenjaninci će vrlo brzo imati ispravnu vodu u česmama i srećan sam što će ova lokalna administracija rešiti problem koji se rešava od 1975. godine.
I love Zrenjanin: Primetno je da je u 2015. godini bilo nekoliko domaćih investitora koji su se zainteresovali za otvaranje novih ili širenje postojećih kapaciteta u industrijskoj zoni. Kojim uslovima i benefitima ste ih privukli?
Čedomir Janjić: Verovatno je bio presudan niz olakšica koje je Skupština grada donela za investiranje u našim zonama – pre svega popust na gradsko građevinsko zemljište, ali je očigledno i da naši biznismeni polako stiču poverenje u ovaj grad i ovu administraciju i da su se osmelili da ovde investiraju, da ne idu u neki drugi grad.
I love Zrenjanin: Ostavili smo 365 dana iza nas, s jedne strane dug period, s druge opet prekratko vreme da se urade svi planirani projekti. Gledano u tom pravcu, da li postoje oni planovi koje ste želeli, a niste stigli da ih ostvarite zbog vremena, finansijskih nemogućnosti ili nekih drugih razloga?
Čedomir Janjić: Pre svega imao sam veliku želju da ove godine započnemo izgradnju mosta na Begeju na trasi obilaznice – nažalost, nismo to počeli ove jeseni i ostavićemo za proleće 2016. Razlozi za odlaganje su administrativne prirode, problem je bila građevinska dozvola, ali siguran sam da ćemo sve zahteve uspeti da usaglasimo u narednom periodu i da ćemo krenuti u javnu nabavku. Počećemo i rekonstrukciju puta od Zrenjanina do Žablja, praktično je i po tom pitanju sve bilo spremno za početak, čak su i ne tako mala sredstva obezbeđena, oko 600 miliona dinara. Republika je obezbedila i taj i novac za izgradnju mosta. Imamo i projekat za lakše odvijanje saobraćaja u ulicama Nikole Pašića i Beogradskoj u kojima beležimo najveće zastoje, pogotovo u „špicevima“, i za to imamo dogovor sa Putevima Srbije da izgradimo nekoliko proširenja, izvršimo drugačiju regulaciju saobraćaja, uz izgradnju kružne raskrsnice kod glavne autobuske stanice što bi u krajnjoj fazi dovelo do većeg protoka saobraćaja na toj deonici.
I love Zrenjanin: U 2015. godini smo razgovarali o izgradnji nekoliko objekata među kojima su Paraolimpijski centar, golf centar, staza za trku automobila i motora i bob staza. To su objekti koji bi mogli da donesu nešto novo u ovaj grad. Da li će oni biti i realizovani u 2016. godini?
Čedomir Janjić: Moramo da razmišljamo strateški , da planiramo kako bi naš grad trebao da izgleda u budućnosti i mislimo da bi tako veliki sportski objekti pre svega ispromovisali Zrenjanin kao dobru sportsko-turističku destinaciju. Objekti koje ste pomenuli jesu veliki nacionalni projekti i uspeli smo da animiramo i te strukture na nivou države da Zrenajnin izbije u prvi plan. Nije to ni bilo lako, ali mislim da sada, uz podršku Ministarstva omladine i sporta imamo šansu da jedini Paraolimpijski centar bude sagrađen baš u našem gradu. Očekujem u narednim godinama faznu gradnju velikog sportskog borilišta, terena i smeštajnih kapaciteta. Golf tereni će se graditi na drugoj lokaciji, a stazu za trke motora i automobila radićemo takođe sa ministarstvom i Auto-moto savezom Srbije. Mnogo gradova u Srbiji je imalo ambiciju da izgradi takav centar, neki su imali čak i bolju infrastrukturu za to, ali uspeli smo da se nametnemo našim sveukupnim potencijalima i ubeđen sam da će to krenuti 2016. godine, takođe fazno, jer je reč o megalomanskom projektu.
I love Zrenjanin: Ovo je prilika da spomenemo onaj deo sugrađana koji teško živi. Pre nekoliko dana ste sumirali sve ono što je grad uradio kako za one koji su socijalno, tako i one koji su bezbednosno ugroženi poput žrtava porodičnog nasilja i partnerskih odnosa. Grad je pored Sigurne kuće ove godine obezbedio stan za takve žrtve, Narodna kuhinja radi tokom cele godine, Prihvatilište za beskućnike ima dobre uslove, govorilo se i o otvaranju Kancelarije za brigu o socijalno ugroženim građanima i suzbijanje siromaštva. Kakvi su planovi na tom polju, da li će grad biti socijalno odgovoran i u 2016. godini?
Čedomir Janjić: Apsolutno da hoće. Sam budžet nam je tako koncipiran da vodimo računa o socijalno ugroženom stanovništvu. Mogu da kažem da smo počeli da radimo jedan projekat, jednu socijalnu mapu, na kraju čijeg formiranjaćemo imati jasnu sliku o stvarnom stanju na terenu, o svim socijalno ugroženim sugrađanima. Predvideli smo naše radno sposobne sugrađane koji koriste socijalnu pomoć ili je ne koriste a ugroženi su, da ih angažujemo na nekim poslovima, čišćenju grada tokom zime recimo, a da na osnovu tog rada možemo da ih nagradimo.
I love Zrenjanin: Građani svakodnevno mogu da dođu kod Vas, da se požale, iznesu probleme u gradu, primetno je i da pratite stanje i reakcije na društvenim mrežama. Koliko Vam je bitno da čujete tu povratnu reakciju nakon što se nešto napravi, izgradi u gradu?
Čedomir Janjić: Veoma mi je bitno, interesuje me mišljenje građana jer ovo radimo da bi oni lepše i lakše živeli, da bi Zrenjanin bio bolje mesto za život. To je i moja, i misija mojih saradnika. Pokušavamo da budemo otvoreni za sve, i ja i ceo tim koji direktno razgova sa građanima, a posle praznika ćemo napraviti i jedan ustaljeni termin u toku radne nedelje koji će biti striktno namenjen kontaktu građana sa odgovornim ljudima u Gradskoj upravi. Tako će Zrenjaninci moći direktno da kažu čime su nezadovoljni, kakve probleme imaju.
I love Zrenjanin: Kako bi glasila poruka koju želite da prenesete građanima Zrenjanina u 2016. godini?
Čedomir Janjić: Svim građanima Zrenjanina želim ličnu sreću i dobro zdravlje, i da zajednički od ovog grada napravimo dobro mesto za život.
Foto: Aleksandar Blanuša