Dugogodišnji proces vraćanja imovine Pinove vile vlasnicima, završen je pred Upravnim sudom u julu prošle godine. Sledeći korak bio jeupis vlasništva, a o sanaciji i budućoj nameni još nema informacija.
Pinova vila je, podsećamo, od 2014. godine predmet restitucije koju je pokrenulo sedam lica. Od tada je pred Agencijom za restituciju, Područnom jedinicom u Novom Sadu vođeno nekoliko postupaka među kojima je i donošenje delimičnog rešenja 2016. godine kada je doneto rešenje o povraćaju prvog sprata vile i dvorišnog objekta (ali ne i prizemlja). Sedam lica ali i Grad Zrenjanin iste godine podneli su žalbe na to rešenje. O žalbama je odlučivalo i iste odbilo Ministarstvo finansija 2018. godine nakon čega su podnosioci zahteva podneli tužbu. Konačnu reč u tom procesu dao je Upravni sud donevši 12. jula 2021. godine presudu kojom je tužba odbijena. Time je postupak restitucije koji se odnosi na naturalno vraćanje predmetne imovine, pravnosnažno okončan, što je portalu I love Zrenjanin krajem prošle godie potvrđeno i u kabinetu gradonačelnika Zrenjanina.
U istom periodu je tekao i upis svojinskih prava u registar nepokretnosti.
– Problem oko upisa je to što zgrada nije etažirana, a rešenjem Agencije za restituciju je naložen upis na jednoj određenoj etaži, tj. prvom spratu. Republički geodetski zavod – Služba za katastar nepokretnosti Zrenjanin je donela rešenje o upisu svojinskih prava, koje nije konačno. Vraćena imovina je u slobodnom prometu. Ukoliko podnosioci zahteva, tj. naslednici bivšeg vlasnika odluče da prodaju nepokretnost koja im je vraćena, Republika Srbija, Autonomna pokrajina Vojvodina i grad Zrenjanin bi imali pravo preče kupovine prilikom prvog otuđenja.
Prema navedenom, moglo bi se očekivati da se naredni i konačni dogovori o sudbini objekta odviju između vlasnika i predstavnika grada.
U javnosti je ranijih godina bilo najava da bi objekat trebalo sačuvati od daljeg propadanja i da bi grad nakon razrešavanja imovinsko-pravnih odnosa, imao interes da Pinovu vilu rekonstruiše i odredi joj namenu. Pominjana je kao potencijalno mesto za održavanje kulturnih sadržaja.
„OBJEKAT U LOŠEM STANJU, ALI JE REKONSTRUKCIJA MOGUĆA“
Prema tehničkom izveštaju o stanju stabilnosti Pinove vile koju je firma „Arhitektonika Proing“ objavila u avgustu 2019. godine, navedeno je da se „enterijer i eksterijer nalaze u lošem stanju, ali da opšta stabilnost objekta nije toliko narušena da se ne bi mogla popraviti pojedinim lokalnim intervencijama“. U izveštaju su date detaljne smernice na koji način treba uraditi rekonstrukciju, vodeći računa da se očuva autentičnost nekada velelepnog objekta.
Neke od fotografija iz tog izveštaja prikazuju kako je unutrašnjost vile izgledala pre dve godine:
Pinova vila, koja se zahvaljujući gruboj urbanističkoj intervenciji danas nalazi tik uz magistralu, sagađena je po projektima peštanskog arhitekte Lasla Đulaša 1894. godine, u vreme najživlje i najznačajnije graditeljske aktivnosti u Velikom Bečkereku. Podigao ju je Leon Štegervald a dve godine potom kupio Ferenc Danijel u čijem je vlasništvu bila do 1919. godine. Paja Pin, geometar po struci, postao je 1928. godine njen šesti po redu vlasnik. Iako je vila od 1943. kada su Nemci iselili Pinove promenila još sijaset stanara, ostala je upamćena kao njihovo vlasništvo. (Izvor: Zavod za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin)