Međunarodni dan prevencije zlostavljanja i zanemarivanja dece obeležava se danas, 19.novembra, a dan kasnije, 20. novembra posvećen je Svetskom danu deteta. Tim povodom, Mreža organizacija za decu Srbije – MODS, želi da skrene pažnju na sve češće zanemarivanje prava dece i povećanje nasilja nad najmlađima.
Svedoci smo da se gotovo svakodnevno prava deteta krše ili zanemaruju. U Srbiji postoji veliki problem „pravno nevidljive“ dece koja ne mogu da ostvare svoja osnovna prava od zdravstvenog osiguranja do školovanja. Prava deteta se krše na najrazličitije načine i na različitim nivoima: od manipulisanja decom u reklamne svrhe, političke promocije, eksploatacije dečijeg rada, nepoštovanja njihovog identiteta i integriteta do teških oblika zlostavljanja i zanemarivanja.
Nasilje nad decom je u konstantnom porastu, javlja se u različitim oblicima i pronalazi najrazličitije kanale, naročito kada je reč o nasilju koje nije vidljivo na prvi pogled, kao što je vršnjačko nasilje u školama i zlostavljanje putem interneta tzv. “cyberbulling” čega roditelji najčešće nisu ni svesni.
Sa druge strane, poražavajuće je da podaci pokazuju da je dve trećine dece starosti od 2 do 14 godina iskusilo neku vrstu psihološkog ili fizičkog nasilja, dok se fizički kažnjava čak 67 % dece u “vaspitne svrhe”.
Preciznih objedinjenih podataka o obimu nasilja u našem društvu nema, a kada se uzme u obzir činjenica da se samo mali broj slučajeva nasilja otkrije, prijavi i procesuira, nažalost, postaje jasno da je realan broj ovakvih slučajeva daleko veći od zvaničnog. Ostaje i dalje neodređen broj prikrivenih oblika nasilja u porodici, u institucijama za smeštaj dece bez roditeljskog staranja, ili dece sa invaliditetom.Izvor: MODS