U prethodnom periodu trajala su istraživanja i iskopavanja na arheološkom lokalitetu u Bočaru, gde su pronađeni ostaci naselja iz perioda bronzanog doba. O značaju ovog nalazišta, ali i izazovima tokom iskopavanja razgovarali smo sa Dejanom Žigićem, arheologom konzervator-istraživačem iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin.
Šta je zapravo pronađeno na lokaciji u Bočaru?
Na arheološkom lokalitetu u Bočaru otkriveni su ostaci naselja iz perioda bronzanog doba i veliki broj feagmenata keramičkih posuda za svakodnevnu upotrebu u tri sonde. Najinteresantniji nalaz predstavljaju tri cele posude manjih dimenzija pronađenih u sondama I i III.
Šta je bio najveći izazov tokom kopanja?
Najveći izazov je bio pokušaj da se ustanove dimenzije naselja i pravac njegovog prostiranja, što je delimično bilo ograničeno postojanjem seoske infrastrukture koja je i danas u upotrebi.
Kako je Zavod saznao za ovaj lokalitet i koliko su trajala iskopavanja i istraživanja?
Za ovaj lokalitet se zna već nekoliko godina, kada je prilikom zemljanih radova na sanaciji infrastrukture oko Dvorca Hertelendi otkriveno šest keramičkih posuda bronzanog doba. Tako je nastala ideja o projektu arheološkog iskopavanja u Bočaru, a iskopavanja su trajala tokom septembra.
Zbog čega su nam ova otkrića bitna, šta nam pokazuju?
Iskopavanjem u Bočaru otkriven je još jedan lokalitet bronzanog doba tzv. Moriške kulture za koju se znalo da se prostire u području severnog Banta u Vojvodini i u zapadnom delu Rumunije. Otkrivanjem ovog lokaliteta, mogla bi se promeniti slika rasporeda bronzanodobnih lokaliteta, pridodavanjem ovog nalazišta listi do sada otkrivenih lokaliteta sa predmetima iz perioda bronzanog doba. Takođe, doprineće daljem proučavanju i širenju znanja o životu ljudi u tom razdoblju ljudske istorije.
Ko je sve bio uključen u iskopavanja u Bočaru?
Ovom prilikom bih se u ime Zavoda za zaštitu spomenika kulture Zrenjanin i svoje lično ime zahvalio svim učesnicima na pomoći i podršci. Opštini Novi Bečej i Draganu Rauškom, šefu odseka za urbanizam, JP“Komunalac“ iz Novog Bečeja i direktoru preduzeća, a posebna zahvalnost direktoru Dvorca Hertelendi gospodinu Otou Kišmartonu i menadžeru dvorca Novici Blažinu.
Šta će sada biti sa tim lokalitetom i eventualnim predmatima koji su tamo pronađeni?
Lokalitet pored Dvorca Hertelendi u Bočaru će odlukom Zavoda biti proglašen za kulturno dobro, a svi otkriveni predmeti i nalazi biće odneti u nadležnu ustanovu, Narodni muzej Zrenjanin, na dalju obradu i alalizu.
Da li su radovi na ovom lokalitetu završeni u potpunosti ili je završena samo jedna faza projekta?
Iskopavanja na ovom lokalitetu završena su za ovu godinu, što predstavlja prvu fazu, s obzirom na to da je samo delimično utvrđen pravac rasprostiranja naselja bronzanog doba i onoga što je karakteristično za taj period – keramičke posude, delovi objekata itd. Očekuje se nastavak istraživanja na ovom lokalitetu, što bi bila druga faza, uz prethodno magnetometrijsko snimanje, kojim će se ustanoviti jasne granice prostiranja nalazišta.
Postoje li slična nalazišta u Srbiji?
Postoje zaista brojna nalazišta ovog tipa širom naše zemlje, a najvažnije je da se ona istraže kako bi se što više doprinelo zaštiti kulturnog nasleđa Republike Srbije.
Kakvi su planovi za naredni period, šta će se istraživati?
U narednom periodu planira se dalje istraživanje lokaliteta, njegova zaštita, konzervacija i prezentacija otkrivenih nalaza kroz naučne publikacije i časopise.
Fotografije ustupio: Dejan Žigić