Javnost je danas uznemirila vest koja se pojavila u hrvatskim medijima da bi u Srbiji od novembra do januara mogle da se uvedu restrikcije struje. Ovo su demantovali i u EPS-u i u Ministarstvu rudarstva i energetike.
Zagrebački portal „Poslovni dnevnik“ objavio je tekst u kojem se navodi da su od sredine novembra do januara u Srbiji moguće restrikcije struje, a pozivajući se na „dobro upućen izvor iz Elektorprivrede Srbije“.
Pisanje ovog portala demantuju i EPS i Ministarstvo energtike.
Elektroprivreda Srbije navodi da nisu planirane nikakve restrikcije električne energije, i dodaju da niko iz EPS-a nije mogao da da takve informacije.
U saopštenju resornog ministarstva stoji da se ne očekuje da bude bilo kakvih restrikcija električne energije i da su iznenađeni ovim navodima.
„Ministarstvo rudarstva i energetike iznenađeno je plasiranjem informacija o restrikcijama u medijima. Restrikcija nije bilo ni kad je elektroenergetski sistem bio gotovo pred kolapsom zbog neodgovornosti i nerada bivšeg v. d. direktora JP EPS Milorada Grčića i poslovodstva ovog preduzeća. Ministarstvo ne očekuje da ih bude ni sada, s obzirom na to da kao država činimo sve da obezbedimo da na zimu bude dovoljno energije i energenata za potrebe domaćinstava i privrede. Takođe, smo iznenađeni plasiranjem ovakvih tvrdnji u medijima, koje se zasnivaju na informacijama koje nisu potvrđene od strane nadležnih preduzeća i institucija“, navodi se u saopštenju.
Hrvatski portal je preneo da se u slučaju pogoršanja stanja na tržištu električne energije u Evropi, predviđaju restrikcije u trajanju do šest sati dnevno i to ravnomerno raspoređenih na pet distributivnih područja EPS-a. Navode i da su moguća havarijska isključenja zbog lošeg statusa tehnike u TE Nikola Tesla, kao i velikih gubitaka u transmisiji. Glavni razlog je nestašica uglja iz Kolubare, gde se proizvodnja, kako pišu, neće stabilizovati još dve godine.
Problem je, piše, i s hidroelektranama, jer je proizvodnja struje, zbog niskog vodostaja Dunava u Đerdapu 1 i 2 prepolovljena.
Prošle godine je, podsećaju, EPS proizveo 33.834 GWh struje, a Kolubara 27 miliona tona uglja.