Zaposleni na aerodromu „Ečka“ kod Zrenjanina, zainteresovani građani i aktivisti udruženja „Srbija u pokretu“ zasadili su danas preko 60 sadnica drveća u krugu ovog letelišta u sklopu kampanje „Potpiši i prodiši“.
Rukovodstvo aerodroma je nakon organizovanog zasađivanja novog drveća među kojima su hrastovi, javori, tuje i topole, poručilo da ovim gestom želi da doprinese podizanju svesti o važnosti ekologije među sugrađanima ali i da skrene pažnju na zagađenost vazduha.
– Udruženje građana „Srbija u pokretu“ nam je predočilo svoju inicijativu i odmah smo prepoznali mesto našeg aerodroma u ovoj plemenitoj akciji. Kao ključni deo privrede našeg grada ali i društveno odgovorna kompanija u najkonkretnijem i najpraktičnijem značenju tog termina, odlučili smo da pomognemo makar na ovaj način. Novi menadžment Aerodroma „Ečka“ brine za naše okruženje, izmedju ostalog, predano održavajući aerodromski kompleks izuzetnog prirodnog okruženja. Nadamo se da će i druge kompanije i radne organizacije uraditi ono što smo mi ovde danas, jer svako drvo nam može pomoći u borbi za čist vazduh. – kazao je ovom prilikom direktor aerodroma „Ečka“ Pavle Marković.
Predstavnica udruženja „Srbija u pokretu“ Nataša Danilović zahvalila se kolektivu aerodroma „Ečka“ i poručila da smo svi na istom zadatku. Kao građani, živa bića i na kraju oni nakon kojih nešto treba i da ostane:
– Zagađenost vazduha nije novost, ali poslednjih nekoliko godina vazduh koji udišemo ima i boju i miris. Zbog čega u poslednje vreme konstantno beležimo visok nivo zagađenosti? U Srbiji se koriste različite vrste energenata od kojih je najopasnija vrsta sirovi lignit bez tehničke obrade. Lignit bez tehničke obrade ima najmanju toplotnu moć, a najviše zagađuje vazduh jer sadrži preko 50% vlage i 15% pepela. Prelazak na tehnički obrađen lignit bi po sezoni koštao samo 2,5% više, ali bi zdravlje stanovništva bilo pod mnogo manjim rizikom, obzirom na to da zagađenje vazduha, čiji je sirovi lignit samo jedan od uzroka, izaziva respiratorne, kardiovaskularne bolesti i bolesti nervnog sistema.
Naše udruženje je zbog ovoga pokrenulo kampanju „Potpiši prodiši“, kojom se traži zabrana prodaje sirovog lignita i prelazak na kvalitetnije vrste energenata. Jedan od glavnih ciljeva kampanje je pokretanje narodne inicijative i prikupljanje 30.000 potpisa građana, uživo, kako bi se predlog zakona direktno uručio Narodnoj Skupštini Republike Srbije. Simbol inicijative biće zeleni baloni, koje će osobe, kod kojih se inicijativa može potpisati, nositi sa sobom uz liste, kako ne bismo pravili okupljanje ispred štandova.
Prikupljanje potpisa za narodnu inicijativu održaće se od 8. do 15. marta širom Srbije, uz strogo poštovanje svih epidemioloških mera koje je propisao Krizni štab. Stručni tim naše inicijative čine profesor sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, gospodin Aleksandar Jovović , i profesorka sa Univerziteta u Sidneju Sandra Popović Cowan.
Sledeća akcija sađenja održaće se u ponedeljak 15. marta u privatnom vrtiću u Beogradu “Povratak prirodi”. – istakla je Danilović.
Sadnice zasađene na aerodromu „Ečka“ donirali su „Vojvodina Šume“, rasadnik „Radišić“, „Green Corner“ i rasadnik „Goga i Dragan“.