Neprijavljeni rad, nelegalna trgovina, kao i izbegavanje plaćanja poreza su osnove u kojima se nalazi siva zona poslovanja. Veoma je važno povećanje vidljivosti borbe protiv sive ekonomije, kao i jačanje svesti građana o njenim negativnim posledicama i neophodnosti njihovog aktivnog uključivanja u ovu borbu jer se ona tiče svakog građanina. Njeno suzbijanje i eliminisanje znači više ulaganja u obrazovanje, zdravstvo, kulturu, infrastrukuturu, kao i sve ono što čini jednu sredinu boljim i kvalitetnijim mestom za život.
Rezultati republičkih inspekcija za Srednjobanatski upravni okrug, inspekcije rada i tržišne inspekcije, i Policijske uprave u Zrenjaninu, u borbi protiv sive ekonomije kao strateškog prioriteta Vlade Republike Srbije, koja je 2017. i 2018. godinu proglasila za godine borbe protiv sive ekonomije, predstavljeni su u sali Gradskog veća.
Odsek inspekcije rada u Zrenjaninu
U protekloj kalendarskoj godini inspektori rada u Zrenjaninu na suzbijanju sive ekonomije, odnosno sprečavanju takozvanog rada na crno, izvršili su ukupno 1070 inspekcijskih nadzora. Tom prilikom na radu je zatečeno 576 lica koja nisu imala zaključene ugovore o radu i nisu bili prijavljeni na obavezno socijalno osiguranje. Nakon izvršenog nadzora i preduzetih mera, sa 546 lica je zaključen ugovor o radu i podnete su prijave na obavezno socijalno osiguranje.
– Inspekcijski nadzori vršeni su u svim delatnostima – agencije za obezbeđenje, gradilišta, agencije za održavanje higijene, trgovinske i ugostiteljske radnje, hladnjače i sve ostale delatnosti gde smo očekivali da ima takozvanih radnika na crno. Nadzore smo vršili i u toku redovnog radnog vremena, popodne, ali i noću. Vršili smo ih u saradnji sa ostalim inspekcijama u zavisnosti od delatnosti- izjavila je Katica Racić, koordinatorka Odseka inspekcije rada u Zrenjaninu.
Nadzori su vršeni i po nalogu inspektorata. To su takozvani pojačani inspekcijski nadzori kojih je u ovih 11 meseci bilo 27.
– Pojačani inspekcijski nadzori znače da inspektori iz ovog odseka odlaze na teren i u drugim mestima vrše inspekcijske nadzore kako je dato određenim nalogom. Nastavićemo i u toku 2018. godine ovim tempom i nadam se da ćemo dobiti nove inspektore sa kojima bi još bolje i uspešnije radili – smatra Katica Racić.
Problem koji se javljao da nakon što poslodavac bude primoran da sklopi ugovor o radu sa radnikom, istog veoma brzo i otpusti, sada može biti adekvatno ispraćen.
– U tom smislu mi vršimo provere. Naš inspektorat je uveo aplikaciju koja se zove CROSO putem koje možemo da uđemo u evidenciju PIO, odnosno jedinstvenu bazu centralnog registra gde možemo da vidimo i pratimo da li je neko ko je nakon našeg nadzora zasnovao radni odnos i dalje u zaposlen i osiguran – dodaje Racićeva.
Policijska uprava Zrenjanin
Pripadnici Policijske uprave oduzeli su od januara do decembra robe koja je nelegalno puštena u promet u vrednosti od 20 miliona dinara.
– U saradnji sa nadležnim inspekcijama, kao i našem samostalnom radu u prethodnoj godini je oduzeto blizu 14.000 boksova cigareta, 800 kilograma rezanog duvana, 2400 kilograma mesnih prerađevina, 340 litara alkoholnih pića i tom prilikom je otkriveno 16 ilegalnih kladionica. To su rezultati koji su obeležili ovu godinu – izjavio je Bojan Marković, načelnik Policijske uprave u Zrenjaninu.
Odeljenje tržišne inspekcije u Zrenjaninu
Tržišna inspekcija je najviše kontrola izvršila po prijavama i podnescima građana i kontrola po privremenim odjavama iz agencije za privredne registre.
– Ukupno je izvršeno, za ovih 11 meseci, 295 kontrola na suzbijanju sive ekonomije i od toga je doneto ukupno 23 rešenja o nalaganju upisa u registar i zabrani obavljanja delatnosti, od kojih je 18 samo za bespravno obavljanje delatnosti. Očekujemo veliku saradnju građanstva i drugih subjekata, jer u tim slučajevima možemo vrlo lako da dođemo do dobrih podataka i da izvrimo kontrole koje će biti uspešno realizovane – kaže Jasminka Rakić, načelnica Odeljenja tržišne inspekcije u Zrenjaninu.