Olimpijske igre u Tokiju počinju 23. jula i trajaće do 8. avgusta. Biće to peto učešće srpskih sportista na Letnjim olimpijskim igrama pod imenom Srbija.
Srbiju će predstavljati 85 takmičara (43 žene i 42 muškarca) u 15 sportova. Prvi put će naša zemlja imati takmičare u ekipnoj konkurenciji u stonom tenisu, u ženskoj konkurenciji u boksu, u basketu 3 x 3 i karateu, a po prvi put posle raspada Jugoslavije i borca u slobodnom stilu u rvanju.
Na OI u Tokiju Zrenjaninci će sa posebnom pažnjom pratiti nastupe svojih sugrađana, rođenih Zrenjaninaca i članova klubova iz grada na Begeju. To su: odbojkašica Maja Ognjenović, atletičarka Ivana Španović, veslačica Jovana Arsić, plivač Nikola Aćin, rvači Mate Nemeš, Mihail Kadžaja i Zurab Datunašvili.
Sa rvačkom reprezentacijom će kao trener naše najbolje selekcije biti trener RK Proleter, Vojislav Trajković, kao i rvački sudija Vesna – Piperski Cucić.
Nepravedno bi bilo ne spomenuti i Dimitrija Levajca, koji je rođen u Banjaluci, odrastao u Moskvi, ali je postao vrhunski stonoteniser igrajući za STK Banat. Kao član Banata je prošle godine igrao za reprezentaciju Srbije na kvalifikacijama za OI, a zahvaljujući njegovoj fenomenalnoj igri, Srbija se plasirala na Olimpijske igre. Karijeru je nastavio u Nemačkoj, ali ga u gradu na Begeju zbog fenomenalnih uspeha i dalje smatraju svojim.
Atletičarka Ivana Španović ima najviše ambicije na OI u Japanu i realne šanse da osvoji medalju. Kvalifikacije u skoku u dalj 1. avgusta od 2:50 po srpskom vremenu (9:50 po lokalnom), finale je 3. avgusta od 3.5o po našem vremenu.
Najveće protivnice u borbi za medalju našoj Ivani će biti svetska zvezda Britni Ris (USA) i mlada Tara Dejvis (SAD), od koje se takođe mnogo očekuje. Borbi za medalju se takođe nadaju svetska šampionka Malajka Mihambo (Nemačka), zatim vlasnica zlatne medalje na Evropskom prvenstvu u dvorani Marina Bek – Romančuk (Ukrajina), kao i Ese Brume iz Nigerije.
Iako je početkom ove godine Ivana Španović imala ozbiljnu povredu stopala, zbog koje je propustila dvoransko Svetsko prvenstvo, ne odustaje od najavljenog pohoda na olimpijsko zlato.
– OI u Japanu bi trebale da budu kruna mog dvadesetogodišnjeg rada. Imam tridesetjednu godinu, veliko iskustvo i znam koliko mogu. Mislim da ću u Japanu skočiti preko 7,10 m – rekla je Ivana Španović.
Na prethodnim Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru 2016. godine Ivana je osvojila bronzanu medalju sa skokom od 7.08 m.
Maja Ognjenović, legenda srpske i svetske odbojke, po četvrti put učestvuje sa našom odbojkaškom reprezentacijom na OI. U Japanu će braniti srebro osvojeno u Rio de Žaneiru 2016. godine. Inače, naše odbojkašice su otputovale u Tokio i kao aktuelne evropske i svetske šampionke.
Turnir XXXII Olimpijskih igara 2020. u konkurenciji odbojkašica odigraće se od 25. jula do 8. avgusta 2021. u Arijake areni.
Utakmice iz Tokija direktno će prenositi RTS i Eurosport.
Seniorke Srbije će prvi meč u A grupi odigrati protiv Dominikanske Republike u nedelju, 25. jula od 7.20 časova po našem vremenu. Srbija će u 2. kolu, u utorak, 27. jula, igrati protiv Japana (7.20), a u 3. kolu, u četvrtak, 29. jula, protiv Kenije (7.20). Seniorke Srbije će u 4. kolu, u subotu, 31. jula, igrati protiv Brazila (9.25), a u poslednjem, 5. kolu, u ponedeljak, 2. avgusta protiv Koreje od 2.00 časa po našem vremenu.
U B grupi će igrati Kina, SAD, Rusija, Italija, Argentina i Turska.
Plasman u četvrtfinale izboriće po 4 selekcije iz obe grupe.
Sutra je od 13 časova na programu svečano otvaranje Olimpijskih igara u Tokiju, mada su prva takmičenja već počela. I u veslanju će prve trke biti održane pre te svečanosti, a čast da prva brani boje Srbije na OI od svih naših takmičara imaće upravo veslačica Jovana Arsić, koja će u kvalifikacijama u skifu izaći na regatnu stazu u 3.20 časova ujutru po našem vremenu.
Poznato je da će Jovana startovati u poslednjoj, šestoj kvalifikacionoj grupi, u kojoj će se uz nju takmičiti još četiri veslačice, reprezentativke Holandije, Novog Zelanda, Kineskog Tajpeja i Koreje. Arsićeva će veslati u trećoj stazi, a po programu Olimpijskih igara, tri najbrža čamca imaju obezbeđen plasman u četvrtfinale, dok će četvrtoplasirana i petoplasirana takmičarka ići u repesaž.
Da podsetimo, konkurencija u ženskom skifu je najjača od svih veslačkih disciplina u Tokiju, jer će se za medalje boriti predstavnice čak 32 zemlje.
Osim Arsićeve, Srbiju u veslanju na OI predstavlja i dvojac bez kormilara, u kojem veslaju Miloš Vasić i Martin Mačković. Upravo je Vasić bio pozitivan na COVID 19 kada su sleteli u Japan, zbog čega je i Jovana zajedno sa drugovima iz reprezentacije bila u dvonedeljnom karantinu, bez mogućnosti da trenira na vodi.
Nikola Aćin plivač Proletera i trenutno student Perdue univerziteta u Saveznoj državi Indijani te član reprezentacije Srbije ostvario je na nedavnom prvenstvu Evrope u Budimpešti san svakog sportiste.
On se u štafeti 4×100 kraul sa kolegama Barnom, Stjepanovićem i Nikolićem plasirao na Olimpijske igre u Tokiju. Iako nije ostvario plasman i u pojedinačnoj konkurenciji on je ostvarenim rezultatom izuzetno zadovoljan. Nastavio je i fantastičan niz zrenjaninskih plivača započet 2004. Tada se na Olimpijske igre u Atini plasirala Miroslava Najdanovski. Niz su nastavili Čaba Silađi, Ivan Lenđer te Katarina Simonović 2008, 2012 i 2016.
Rvači Proletera Mate Nemeš, Mihail Kadžaja i Zurab Datunašvili ujedno čine reprezentaciju Srbije u grčko – rimskom stilu na Igrama u Japanu. Radi se o prekaljenim borcima, osvajačima evropskih i svetskih zemalja, koji imaju realne šanse da se umešaju u borbu za medalje.
Mate Nemeš i Zurab Datunašvili su otišli u Tokio kao aktuelni šampioni Evrope (Varšava 2021) u kategoriji do 67 kg (Nemeš) i do 87 kg (Datunašvili). Mihail Kadžaja je na Evropskom prvenstvu u Kaspijsku 2018. osvojio srebrnu medalju, a na Svetskom prvenstvu 2018. u Budimpešti bronzanu.
– Dobro smo se spremili, konkurencija je jaka, bar 10 rvača konkuriše za medalju. Nadam se da ću ponoviti uspeh Davora Štefaneka iz Rija i doneti zlatno – rekao je srpski reprezentativac Mate Nemeš uoči polaska na Olimpijske igre u Riju.
– Ovo su moje prve Igre, nisam mogao ranije zbog Štefaneka. Bitno je da pružim sve od sebe i nadam se najboljem – rekao je Nemeš na konferenciji za medije.
Mihail Kadžaja, koji će se boriti u kategoriji do 97 kilograma, istakao je da svi iz srpskog tima imaju šansu da uzmu medalju.
– Idemo da se borimo i srećno svima – rekao je on.
Zurab Dautašvili, kategorija do 87 kikograma, kaže da su pripreme dobre odrađene.
– Dobro smo radili, spremni smo i verujem da možemo da se borimo za medalje – rekao je Dautašvili.
Kompletan raspored rvanja na OI u Tokiju možete pogledati OVDE.