Najveća svetska takmičenja su odložena zbog pandemije korona virusa, a koliko će to uticati na planove rvačke reprezentacije, razgovarali smo sa predsednikom Rvačkog saveza Srbije, Željkom Trajkovićem:

– Odlaganje Igara u Tokiju za 2021. je potpuno očekivana odluka – oglasio se Željko Trajković, predsednik Rvačkog saveza Srbije. – U pitanju su zdravlje i životi ljudi i ništa nije preče i iznad toga. Znam da je sportistima teško, godine su posvetili pripremama za najveće planetarno takmičenje i sad moraju da produže još jednu sezonu, da odlože i lične planove, koje su hteli da realizuju posle Igara. Ova godina ne treba, zbog OI i drugih odloženih takmičenja, da predstavlja traumu. Sportisti su naučili na borbu i odricanja i izdržaće i ovo.
Prvi čovek srpskog rvanja dodao je sledeće.
– Odlaganje Tokija možemo posmatrati sa dva aspekta, prvo problema za starije takmičare i drugo postojanje više mogućnosti da se još bolje pripremimo. Zavisi od nas kako ćemo se organizovati i od toga koliko će ova borba protiv virusa da traje. Što se starijih rvača tiče, Kristijan Fris je rođen 1984, Davor Štefanek je godinu mlađi i mene je iznenadila njihova motivisanost. Oni su posvećeni radu. Rvanje je sport koji zahteva samodisciplinu, oni su baš takvi. U razgovoru sa njima i stručnim štabom, vide-ćemo kako dalje. Sve ovo može se preobratiti u vrlinu i doneti rezultat.

Reprezentacija u rvanju grčko – rimskim stilom, 13. marta je završila pripreme u Mađarskoj gde je trebalo da se održe evropske olimpijske kvalifikacije (19-22. mart).
– Tada su kvalifikacije otkazane i naši najbolji rvači su u svojim domovima. Otkazane su i svetske kvalifikacije zakazane, prve nedelje maja u Sofiji. Svetska rvačka federacija (UVV), odložila je sva takmičenja u prvom delu godine, za ostala će se videti. Po najnovijim informacijama , evropske i svetske kvalifikacije će se održati iduće godine, najverovatnije u istom terminu kao ove godine. Biće isti domaćini, Budimpešta i Sofija i isti sistem takmičenja. Finalisti će izboriti plasman na Igre.

TRI OLIMPIJSKE NORME
Na SP u Nur Sultanu, održanom prošle godine, izborene su tri norme za OI. Mate Nemeš (do 67kg), Mihail Kadžaja (do 97kg) u grčko–rimskom i Stevan Mićić (do 57kg) u slobodnom stilu, overili su vize za svoje kategorije.
– Nadam se da ćemo osvojiti još jednu, možda i dve norme. Na kvalifikacijama trebalo je da nastupe Viktor Nemeš, Kristian Fris, Nikolaj Dobrev, Zurab Datunašvili i Boban Živanović. Dugo je do novih, a naš krajnji cilj je olimpijska medalja – kazao je Trajković.
U godini održavanja Olimpijade, nema SP u rvanju i pitanje je da li će se, zbog odlaganja OI, planetarni šampionat organizovati ove godine.
– UVV još nije doneo odluku oko narednog SP i koliko sam upoznat, pokušaće da se, krajem godine, organizuje planetarni šampionat. Norvežani su naredni domaćini, oni bi da ga organizuju sledeće godine, ali ne idu Olimpijada i SP u istoj godini. Videćemo kakva će se odluka doneti. Što se domaćih takmičenja tiče, ona su otkazana, a nacionalno prvenstvo je, po kalendaru, na jesen.

RANO JE ZA PROGNOZE
Danima se govori da ni u jednom životnom segmentu ništa neće biti isto, kao pre pandemije, da će, recimo, izdvajanja za sport biti manja…
– Rano je za prognoze – kaže Trajković. – Kad sve ovo prođe, znaće se više. Mi imamo veliku pomoć države i nadamo se i očekujemo da će biti tako i dalje. Naša vlada najbolje zna šta je najbolje uraditi u određenom trenutku. Takmičari će uvek iznaći motiv, želju i dodatnu energiju da budu još bolji. Treba se dobro organizovati i nastaviti tamo gde smo stali.
Na opasku da postoje predlozi da naši vrhunski sportisti i olimpijski kandidati, pripreme u ovoj godini sprovedu u zemlji, čelnik RSS je odgovorio.
– Zavisi o kojem se sportu radi. Rvačima su potrebni kvalitetni sparinzi i to je, gotovo nemoguće, sprovesti kod nas. Na martovskim pripremama u Mađarskoj, bilo je 11 zemalja sa više od 120 rvača i svi kroz sparingovanja prave formu za takmičenje. U rvanju su zajedničke pripreme nekoliko reprezentacija uobičajene, pogotovu pred najveća takmičenja.

Kad prođe pandemija korona virusa, u RSS imaju plan kako dalje.
– U stalnom sam kontaktu sa selektorom Miloradom Dokmancem, trenerima, reprezentativcima i saradnicima iz Saveza i imamo plan kako dalje. Pauza u radu je već velika, Evropsko prvenstvu u Rimu, održano u februaru je poslednje takmičenje i neophodno je, kad uslovi dozvole, da Orlovi budu čitavu godinu u doziranom trenažnom radu. Odmah ćemo početi sa zajedničkim treninzima i iz toga treba da napravimo benefit i pojačamo potencijal kojim raspolažemo. Do tada treba da smo strpljivi i krajnje odgovorni i da iz ovog planetarnog kolapsa izađemo zdravi i sa što manje po-sledica. Biće takmičenja i medalja – zaključio je Željko Trajković, predsednik RSS, treći sa SP u Rimu 1990. godine.