Pre skoro dva meseca potpisani su prvi ugovori o dodeli bespovratnih sredstava za kupovinu kuća na selu. Kroz ovaj program nekoliko mladih poljoprivrednika i porodica iz srednjeg Banata došlo je do svog krova nad glavom. Među njima je i Milan Mišković iz Perleza.

Milan Mišković je zahvaljujući bespovratnim sredstvima države kupio kuću sa okućnicom i to na samo dva kilometra od roditeljske kuće. Na svojih 15 hektara zemlje nastaviće da se bavi ratarstvom.
„Ovo je nešto o čemu sam mogao samo da sanjam. Sopstveno domaćinstvo omogućiće mi da sa svojom verenicom zasnujem svoju porodicu, a nastaviću da obrađujem zemlju kao i do sada sa ocem. Volim selo i sigurno ću ovde ostati. Milion i dvesta hiljada dinara iskoristio sam za kupovinu kuće od 85 kvadrata i okućnice od 8 ari sa pomoćnim objektima. Preporučio bih mladima da se prijave na konkurs, ukoliko vole selo i žele da žive na selu. Procedura nije komplikovana i uvek možete da računate na pomoć lokalne samouprave i ministarstva“, kaže Milan Mišković.
O tome da je novac države otišao u prave ruke uverio se i Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu koji je i inicijator ovog projekta.
„Krov nad glavom i do 50 hektara slobodne državne zemlje na korišćenje mladim poljoprivrednicima su garancija da Banat neće ostati prazan. Zahvaljujući ovom programu u Zrenjaninu je osam praznih kuća dobilo nove vlasnike. I to u Perlezu, Melencima, Belom Blatu, Elemiru i Aradcu. Još četiti zahteva je u obradi. Interesovanje za ovaj program prevazilazi sva očekivanja i već sada je izvesno da će se sa dodelom praznih kuća nastaviti i u narednom periodu“, istakako je Milan Krkobabić, ministar za brigu o selu prilikom posete Perlezu.

Grad Zrenjanin se trudi da oživi sela
Grad Zrenjanin pruža svaku pomoć i podsticaj mladim poljoprivrednicima da ostanu u seoskim sredinama.
„Zrenjanin ima dvadeset dva naseljena mesta i bitno nam je da oživimo selo. U proteklom periodu Perlez nije bio toliko atraktivan za život, a poslednjih godinu – dve, imajući u vidu investicije koje dolaze, autoput koji će prolaziti nedaleko od Perleza, počelo je otkupljivanje kuća. Mera koju je propisalo Ministarstvo o brigu o selu, takođe, je bitna, posebno našim poljoprivrednicima, imajući u vidu činjenicu koliko je poljoprivreda razvijena na teritoriji grada Zrenjanina“, objašnjava Simo Salapura, gradonačelnik Zrenjanina.
„Gasifikacija je prošla kroz selo, očekujemo u naredna dva do tri meseca priključenje na gasovod, vodimo računa o obrazovanju, o najmlađima. Otvorene su vrtićke jaslene grupe u Perlezu, tako da roditelji mogu da ostave decu u vrtiću. Deca mogu ovde da idu u školu, da se bave sportom. Radićemo i dalje na tome da i ostala komunalna infrastruktura bude podređena potrebama stanovnika naselja Perlez“, dodaje gradonačelnik.

Programi za podsticanje ljudi za ostanak na selu
Ministarstvo za brigu o selu, pored ovog, sprovodi niz programa za poboljšanje uslova života i rada na selu. Od rešavanja pitanja egzistencije stanovnika sela udruživanjem u zadruge, dodele sredstava za kupovinu minibuseva za prevoz seoskog stanovništva do obogaćenja kulturnog života seljana i negovanja tradicije organizovanjem manifestacija.
Resorni ministar je još jednom podsetio da postoji inicijativa da se slobodna državna zemlja pod određenim uslovima ustupi na korišćenje onima koji su zainteresovani da je obrađuju. Prema podacima Akademijskog odbora za selo u Srbiji ima oko 200.000 hektara ovakve zemlje.
Foto: Agencija Beta/Nenad Petrović