Zrenjaninac Goran Đurić je napravio neverovatan podvig, kada je nedavno istrčao Fruškogorski ultra ekstremni maraton dužine 134 km (6.000 m visinska razlika), za 28 sati i 36 minuta.
Kako si se pripremao za ovu trku?
– Sama priprema za jednu ovako zahtevnu ultra ekstremnu trail trku je zaista kompleksna. Počeću od fizičkog segmenta, koji je krucijalan za ovakve izazove. Preporučujem što duži boravak na planini. Moja ljubav su OCR Trke sa preprekama i skoro svaki vikend u našoj lepoj Srbiji se održava jedna takva manifestacija, gde smo moj kolega profesor Savić i ja obavezni učesnici. U dosta slučajeva to bude planina Tara, planina Fruška Gora, Stara planina, Rtanj… Fruškogorski ultra ekstremni maraton je jedan od zahtevnijih trka u Srbiji koji nosi čak 5 ITRA poena, dužina staze je 134 km sa čak 5.720 metara visinske razlike. Pre svega bih se zahvalio kolegi i prijatelju, našem Jovici Spajiću, koji mi je dao kvalitetne savete i neke delove opreme. Veliko hvala od srca. Imao sam dobru nutritivnu podršku, jer bez dobrog goriva nema konstantne proizvodnje dovoljne količine energije, koja se neprestano troši prilikom napora. Hidratacija organizma i sam unos elektrolita je veoma bitan segment.
Veliku ulogu nosi i odabir kvalitetne opreme?
– Napomenuo bih da je odabir opreme od velikog značaja, naravno ne treba da birate samo skupe robne marke već ono što vama najviše odgovara. Odabir opreme zavisi od konfiguracije terena, vremenskih uslova, noć i sama dužine staze. Konkretno za ovako zahtevnu trku to moraju biti trail patike, kvalitetne čarape, dry fit majice, koje se brzo suše i dobro dišu, runing ranac, gde ćete staviti samo neophodne stvari – čeona lampa, gel, šuškavac.
Staza je bila izuzetno zahtevna?
– Sama činjenica da je visinska razlika bila 5.720 metara dovoljno govori da ima mnogo uzbrdica i nizbrdica. Uspone sam mnogo dobro podnosio ali nizbrdica mi je teško padala jer od silnog „kočenja“ sam nabio žuljeve. To me nije sprečilo da završim trku posle 28 sati i 36 minuta. Od 40 – tak učesnika zauzeo sam 16. mesto. Oko 15 takmičara je odustalo.
Džudo kao jedinstveni stil života
‘- Džudo nije samo sport, već jedinstveni stil života i sredstvo za lično kulturno dostignuće. Svaki džudoka poseduje jaku psihofizičku sposobnost da savlada sve prepreke kroz koje prolazi tokom života. Džudo sport je usko vezan za profesiju pripadnika M. U. P. – a zato što može dati pun doprinos u rešavanju zadataka. Džudo je bio prvi policijski sport S. F. R. J. Dolaskom u S. Š. U. P. upoznao sam čoveka koji je bio i ostao moj uzor trener – sensei Janoš Kopas. Bilo je divno iskustvo biti deo ekipe džudo kuba „Mladi Milicionar“ pod kormilom trenera Kopasa. Postizali smo sjajne rezultate u džudo i sambo sportu. Ekipa je bila sjajna, nikada neću zaboraviti naše zimske pripreme u školi pred evropsko prvenstvo u sambou. Divno i nezaboravno druženje. Smatram da je bavljenje sportom jedan od bitnijih segmenata obuke policijskog službenika i nastojim da svojim ličnim primerom utabam stazu budućim generacijama MUP – a.
Pored OCR i trail trka, istrčao si i nekoliko ultramaratona?
– Trčanje je jedan od bitnijih delova svake fizičke obuke, a isto tako je važan aspekt mentalne izdržljivosti svakog pojedinca, koja se u trkama poboljšava. OCR trke sa preprekama i Trail trke su mi omiljene. Pored maratona i polumaratona istrčao sam i nekoliko ultra maratona. U lepom sećanju mi je ostao Jadovnički ultra maraton 111 km (5.000 m visinske razlike), ali poslednji koji sam istrčao bio je Fruškogorski ultra ekstremni maraton 134 km (6.000 m visinska razlika). Za takvu trku morate imate ozbiljnu strategiju i plan ishrane. Mnogo korisnih saveta sam dobio od kolege i prijatelja našeg proslavljen ultra maratoca Jovice Spajića kojem se ovim putem zahvaljujem. Morate da nadnoknadite izgubljene elektrolite, da unesete određenu količinu pravilno odabrane hrane, hidratacija organizma mora biti na zavidnom nivou, sve to morate dobro isplanirati. Tempo trčanja zavisi od konfiguracije terena, vremenskih uslova i naravno od vaše fizičke kondicije. Velika ljubav su mi OCR trke sa preprekama. Na OCR trke sa preprekama profesor Savić i ja uključujemo polaznike koje prethodno pažljivo odaberemo prilikom testiranja. Oni se rado odazivaju našem pozivu kad god uslovi i tempo obaveza polaznika u COPO to dozvole.
Kakvi su dalji planovi?
Za nas nema odmora jer već u narednom mesecu nas čeka OCR Tribalion na Tari i OCR Invictus challenge na Kopaoniku. Nastojimo da svojim primerom pokažemo polaznicima da rad, red i disciplina uvek daju odlične rezultate. Svoje iskustvo nesebično delimo. Prošle godine smo na OCR Invictus challenge u ukupnom plasmanu (4 trke tokom cele godine) osvojili prvo mesto – zaključio je Goran Đurić.
KRATKA BIOGRAFIJA
1. Rođen: 23.07.1983. godine u Zrenjaninu
2. Džudo je počeo da trenira davne 1992. godine u Omladinskom džudo klubu Proleter Zrenjanin – trener Pavle Zeremski. Nosilac crnog pojasa I dan.
3. Profesionalna policijska karijera:
Saobraćajna policijska ispostava Zrenjanin – Saobraćajni policajac 2002-2003
Prelazak u Žandarmeriju. Profesionalni takmičar u Džudo klubu Žandarmerijia 2003 – 2009
Jedinica za obezbeđenje ličnosti i objekata Žandarmerija 2009 – 2014.
Ronilačka Jedinica Žandarmerije – žandarm ronilac 2014 – 2023 (avgust)
Profesor operativnih policijskih veština u Centru za osnovnu policijsku obuku Sremska Kamenica 2023 i dalje.
4. Osvajač državnih medalja u svim uzrasnim kategorijama. Učesnik Evropskog prvenstva. U periodu od 2002. do 2009. godine šest puta osvoaja džudo Super ligu – ekipni prvaci države.
5. Klubovi:
● Džudo klub Proleter Zrenjanin 1992 – 1998
● Džudo klub Mladi milicionar Sremska Kamenica 1998 – 2002
● Džudo klub Žandarmerija Beograd 2003 i dalje.