U plivačkom timu Srbije, na Olimpijskim igrama u Londonu, imali smo prilike da gledamo čak troje Zrenjaninaca: Miroslavu Najdanovski, Čabu Silađija i Ivana Lenđera. Sa njima je u Londonu bio još jedan Zrenjaninac, Dejan Pejinović, u ulozi selektora reprezentacije Srbije. Niko od pomenutih plivača nije uspeo da prođe u polufinale, ali selektor Pejinović ističe da su njihovi rezultati uglavnom u domenu očekivanog. I pored brojnih obaveza na OI, ljubazno je pristao na intervju za portal „Ilovezrenjanin“, koji redovno prati i kada je u Istanbulu, gde inače radi kao trener Galatasaraja.
Ponos Zrenjanina na OI: Pejinović, Najdanovska, Lenđer i Silađi
– Ostaje mali žal, što se Lenđer nije plasirao u polufinale, ali ovakav rezultat je očekivan. Znali smo da za prolaz dalje treba oko 52,30. Sa vremenom koje je na OI ostvario u disciplini 100 delfin, osvojio bi medalju na EP. Čaba je bio vrlo solidan rezultatski u poredjenju sa celom sezonom, otprilike na nivou najboljeg vremena u 2012. godini. Možda bi malo bolje plivao da je na vreme bio siguran da ide na OI! Minja je, iskreno, plivala malo ispod očekivanja. Ne znam razlog, ali mislim da je psihološke prirode, s obzirom da je pre tri nedelje na državnom u Srbiji plivala značajno bolje rezultate – ističe Pejinović.
kako je izgledao jedan Vaš dan u Londonu?
– Ustajanje u 7, odlazak na bazen u 7,45, rasplivavanje i trke do 12… Posle ručka kratak odmor, zatim sam odlazio na trčanje ili u teretanu. U 18 sati ponovo odlazak na bazen i gledanje trka, ili trening sa našim reprezentativcima.
Lenđer je u Londonu proslavio 22. rođendan. Kako ste ga obeležili?
– Na žalost nismo ga nešto posebno obeležili. Samo cestitke ujutru i to je to…A, da..kupili smo mu i neki mali poklon…Za veću proslavu nije bilo vremena…
Kako ocenjuješ organizaciju OI?
– Ok su organizovane OI. Meni su organizacija i olimpijsko selo bolji nego u Pekingu! Klima svakako mnogo bolja u poređenju sa Azijom pre 4 godine… Saobraćajno je sve sjajno povezano javnim transportom (metro), tako da je sve dostupno! Jedino mi malo smeta prestroga kontrola i nadzor, kako u selu, tako i na sportskim objektima!
Kako komentarišeš rezultate petnaestogodisnje Litvanke i šesnaestogodišnje Kineskinje? Da li su takva iznenađenja moguća bez korišćenja nedozvoljenih sredstava?
– Da, moguća su iznenađenja! Ne verujem u špekulacije o korišćenju dopinga. Plivanje je sport visoke selekcije koju je pogotovo kod ženske populacije potrebno urediti rano. Seniorke su u plivanju devojke vec sa 16 godina.
Evropljani osvajaju sve manje medalja u plivanju…
– Jednostavno to je trend! USA i Australija se oduvek takmiče u broju medalja.. Japan, Kina i Kanada su veliki sistemi i imaju velik broj registrovanih takmičara. U Evropi Francuska je dominantna. Italija i Rusija, s obzirom, na razvijenost plivanja osvojile su minimalan broj medalja. Nemačka će ostati bez medalje. Velika Britanija ima ogromna ulaganja i razvijen sistem, ali bez istaknutih pojedinaca, osim retkih izuzetaka. Holandija je standardno dobra, kao i Danska, koja je na žalost bez medalje i pored vrhunskih, posebno ženskih, takmičara!
Da li te je iznenadio Stjepanović?
– Vrhunski rezultat Stjepanovića. Velik talenat, ali napominjem da je i veliki radnik. Ima neverovatne trenažne sposobnosti i izdržljivost koja se retko viđa. Radi neverovatne stvari u bazenu! Tek u buducnosti se mnogo može očekivati od njega!