Na sastanku sa resornim ministrom poljoprivrednici su dobili uveravanje da neće biti zabrane izvoza suncokreta, kaže predsednik Udruženja poljoprivrednika i seljaka Srbije i poljoprivredni proizvođač iz Jaše Tomića Vukašin Baćina. Osim toga, premija za mleko za drugi kvartal biće 15 dinara, a obećana je i pomoć u vidu kredita za likvidnost. U pojedinim delovima zemlje biće proglašena suša, što će omogućiti proizvođačima da odlože obaveze po osnovu zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta, kao i kredita.
Dobra vest za poljoprivrednike je da zabrane izvoza suncokreta neće biti, kaže Vukašin Baćina, predsednik Udruženja poljoprivrednika i seljaka Srbije.
„Kod ministra na sastanak smo došli sa šest zahteva. Pet će razmatrati resorno ministarstvo, a za šesti, koji se odnosi na odvodnjavanje, ministar nas je uputio na pokrajinskog premijera Igora Mirovića, jer je to posao pokrajinske vlade s obzirom na to da smo mi iz Vojvodine. Prvi naš zahtev ticao se novonastalih problema oko cene suncokreta. Ministar nam je čvrsto obećao da neće biti zabrane izvoza suncokreta. Kad nema zabrane i cena može da se tržišno formira“, ističe Baćina.
„Drugi naš zahtev bio je da nam ministarstvo pomogne zbog suše koju imamo u Vojvodini, pogotovo u Severnom i Srednjem Banatu gde je već treća godina suša. Ceo Banat je u problemu zbog suše, već tri godine nemamo roda na njivama. Ministar će nam pomoći tako što će napraviti dogovor sa bankama i u narednih nekoliko dana banke će dobiti saglasnost od ministarstva da se odlože krediti na godinu dana svim poljoprivrednicima, što bi trebalo da pomogne poljoprivrednicima da prežive ovu sušnu godinu“, dodaje naš sagovornik.
Suša kao elementarna nepogoda biće proglašena u pojedinim delovima zemlje
Dogovoreno je i da se u pojedinim delovima zemlje proglasi suša.
„Ministarstvo nam je izašlo u susret da odloži plaćanje zakupa državnog poljoprivrednog zemljišta u regionima gde bude proglašena suša. U pitanju je dobar deo Vojvodine. Ministar je kazao da će biti proglašena suša na tetoriji celog Srednjeg i Severnog Banata, a na ostalim mestima biće proglašena na nivou lokalnih samouprava. Ministarstvo će to učiniti uz praćenje nivoa padavina preko RHMZ-a. Mnogo nam znači to odlaganje, jer mi nemamo novca da platimo taj zakup“, kaže Baćina.
„Takođe, obećano je da će poljoprivrednici moći da uzmu kredite za likvidnost. Svako poljoprivredno gazdinstvo moći će da dobije milion i po dinara beskamatno od banke, bez obzira da li ima kašnjenja u kreditnom birou. To je vid pomoći zbog suše“, dodaje naš sagovornik.
Premija za mleko za drugi kvartal 15 dinara
I za drugi kvartal ove godine premija za mleko će biti povećana.
„Obećano je da će premija za drugi kvartal ići na 15 dinara“, kaže Baćina.
Rešavanje pitanja subvencionisanja goriva za poljoprivrednike
Na sastanku je razgovarano i o cenama dizela i veštačkog đubriva.
„Ministar je dao predlog da za taj zahtev sačekamo rebalans budžeta, jer je to neophodno. Do tada povećane su kvote na NIS-ovim pumpama za gorivo, pa poljoprivrednik može da natoči tri puta dnevno. To nije dobro. Tu nismo zadovoljni. Meni lično je prva najbliža NIS-ova pumpa u Zrenjaninu. Kada bih ja išao tamo da točim gorivo, činio bih krivično delo, jer nemam vozilo koje je adekvatno da prevozim to gorivo. Policija može da mi piše prijavu i da oduzme to gorivo i vozilo. Ali, uspeli smo da se dogovorimo sa ministrom da od sledeće godine ministarstvo tu subvenciju za gorivo nama uplati na račune i da mi možemo sami da sipamo gorivo na najbližoj benzinskoj pumpi“, objašnjava naš sagovornik.
„Na zahtev da se isplate preostala podsticajna sredstva poljoprivrednicima za kupljenu mehanizaciju ministar je odgovorio da je i za to potreban rebalans budžeta i da će gledati da do kraja godine isplati sva sredstva koja su potrebna. U slučaju da nešto zakasni, isplatiće se u januaru ili februaru sledeće godine. Dakle, ko god je podneo zahtev, sredstva će mu biti isplaćena i neće ostati uskraćen, obećao je ministar. Za sada se ne zna kada će biti rebalansa, jer je ova vlada tehnička, pa mora da se sačeka formiranje nove vlade“, kaže Baćina.
Baćina: Vojvodina se pretvorila u Saharu
Poljoprivrednici iz Banata su već podneli zahtev pokrajinskom premijeru kako bi se rešilo pitanje plaćanja naknade za odvodnjavanje.
„Očekujem da pokrajinski premijer Igor Mirović stane na stranu poljoprivrednika i da objasni ljudima iz Voda Vojvodine da ne mogu tri godine u Banatu da naplaćuju naknadu za odvodnjavanje, a pretvorili smo se u Saharu. Znamo svi gde završava novac od naknade. Završava u voznom parku tog preduzeća. Najbolje bi bilo da donesu odluku da se to ne plati. Ako nas pozovu na razgovor i to bi bio dobro. Da razgovaramo, jer ovo nije jedini problem u agraru u Vojvodini“, zaključuje Baćina.