Ni na današnjem sastanku poljoprivrednika i predstavnika države u Vladi Srbije nije pronađeno rešenje za probleme sa kojima se proizvođači suočavaju. Zbog toga poljoprivrednici širom Srbije od sutra najavljuju proteste.
Dva sastanka za osam dana i oba bez dogovora poljoprivrednika i države.
„Ovog puta u Vladi Srbije sastanak je održan bez resorne ministarke, ali je pored premijerke Ane Brnabić bio prisutan predsednik skupštinskog Odbora za poljoprivredu Marijan Rističević koji je poljoprivrednike konstantno provocirao. Nikakva rešenja nisu ponuđena proizvođačima osim što su pokušavali tokom čitavog sastanka da poljoprivrednike posvađaju i podele na ratare i stočare. Sve vreme su govorili da mogu da ispune zahteve ratara, ali da ukinu sve podsticaje stočarima ili da daju stočarima sve što traže, a da ukinu subvencije ratarima. To je tako trajalo dok poljoprivrednici nisu prelomili i rekli da nema više svrhe da sede u Vladi, jer država niti prihvata naše zahteve, niti nudi neka druga rešenja. Jasno je stavljeno do znanja da podele na ratare i stočare neće biti jer su svi poljoprivrednici u problemu“, kaže Dragan Kleut, predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata.
„Nakon što su poljoprivrednici napustili sastanak usledio je poziv gospodina Dolovca iz Ministarstva poljoprivrede koji je u telefonskom razgovoru ponudio sastanak sa predsednikom države Aleksandrom Vučićem, što su proizvođači izričito odbili. To je ujedno i značilo kraj pregovora. Odlučeno je da sva udruženja koja su učestvovala u pregovorima na nivou čitave Srbije sutra započnu proteste“, dodaje naš sagovornik.
Protest će u Zrenjaninu početi u podne.
„Okupljanje je kod Kristalne dvorane odakle će se traktorima krenuti u protestnu vožnju magistralom. Da li će ovoga puta biti samo vožnja upozorenja ili će prostest biti radikalizovan odlučiće većina proizvođača koji budu došli na protest“, zaključuje naš sagovornik.
Proizvođači već duže vreme upozoravaju na izuzetno tešku situaciju u poljoprivredi. Prošlog ponedeljka održan je sastanak u Vladi na kojem su proizvođači izneli zahteve pred predstavnike vlasti.
Od države traže:
Da se krene u pravcu formiranja najniže otkupne cene sirovog mleka na teritoriji Republike Srbije. Formiranje zaštićene cene koja će biti minimalno 78 dinara + PDV, što trenutno jeste cena koštanja mleka sa sadašnjom cenom imputa, koji će se kontrolisati na osnovu promene tri imputa koji su najznačajniji kada je u pitanju proizvodnja mleka na teritoriji Republike Srbije.
Subvencije od minimalno 35.000 dinara po hektaru za sve prijavljene površine, uz ukidanje ograničenja do 20 hektara.
Premija za mleko minimalno 20 dinara po litru.
Izjednačavanje referentne cene ratarskih kultura sa robnim berzama u Budimpešti i Parizu.
Regulisanje uvoza mleka i mlečnih proizvoda u Srbiju prelevmanima na države EU i CEFTA sporazuma i na sve mlečne proizvode u iznosima koji će dati rezultate i destimulisati uvoz.
Dizel gorivo za sve obradive površine bez akciza sa pdv-om 100 litara po hektaru za ratarske kulture i 300 litara po hektaru za povrtarske kulture.
Regres za mlečne krave u iznosu 40.000 dinara po kravi.
Ukidanje naknade za odvodnjavanje.
Podsetimo, zahtevi za određivanje minimalne cene mleka i regresirano gorivo su još tada odbačeni.
Na pregovore u Vladi Srbije bili su predstavnici Udruženja poljoprivrednika „Stig“, „Naše mleko“, „Inicijativa za opstanak poljoprivrednika Srbije“, „Poljoprivredni proizvođači Subotice“, „Savez udruženja poljoprivrednika Banata“, „Za opstanak stočara Zapadne Srbije“ i „Proizvođači mleka Šumadije i Pomoravlja“.