U poslednje vreme gotovo da nema dana bez kiše. Padavine i te kako prijaju prolećnim kulturama, koje u ovom trenutku lepo napreduju.
Kiša spasa. Tako proizvođači zovu svakodnevne padavine koje imamo, a koje su pozitivno uticale na razvoj kukuruza, suncokreta, soje i šećerne repe.
„Suncokret je počeo glave da pravi, ali su biljke jako niske i to je malo čudno. Imam i oko 20 jutara deteline. Ona je posle tri nedelje počela da cveta, što je opet nešto novo što do sada nije bilo. Kukuruz lepo buja, kiše mu dobro dođu. Sad sve zavisi kakvo će leto biti. Najavljuju da će biti tropsko, ali videćemo“, kaže Nenad Ilisin, poljoprivrednik iz Melenaca.
Kod okopavina problema je bilo sa kukuruzima iz ranije setve, jer je to toploljubiva biljna vrsta, kažu stručnjaci.
„Kada je reč o setvi iz prve dekade aprila, kada smo imali visoke temperature, inicijalni porast kukuruza je bio dobar. Međutim, u fazi dva, tri lista kukuruz je ušao u period jako niskih temperatura što se odrazilo na ukupnu kondicijiu i izgled, tako da smo imali žutilo i crvenilo kao reakciju na niske temperature. Kasnije, zahvaljujući padavinama i višim temperaturama usevi su se izvukli. Ove godine je rađena i prihrana, kako bi biljke lakše prevazišle reakciju na stresne uslove. Ove sezone su na kukuruzu više štete pravili zečevi i ptice. Pojava plamenca nije dominantna, jer padavine utiču na njegov let“, objašnjava Snažana Parađenović iz Prognozno izveštajne službe Poljoprivredne stručne službe Zrenjanin.
„Proizvodnja suncokerta je u ovoj godini u nešto manjem procentu, zbog sve veće proizvodnje uljane repice u našem regionu. Ove godine nismo imali toliko šteta kao ranijih godina. Manja je bila brojnost pipa i peščara“, dodaje naša sagovornica.
U regionu Srednjeg Banata ove godine veći broj poljoprivrednika odlučio je da se prvi put oproba u proizvodnji šećerne repe.
„Proizvođači koji su se do sada bavili ovom proizvodnjom malo su smanjili površine, zato što nisu imali dobre rezultate u prošlogodišnjoj pojavi gumoze. Za sada je repa u jako dobroj kondiciji. Nemamo većih problema sa repinom pipom. Na njeno izlaženje je verovatno uticaj imao pad temperature u drugoj polovini aprila. Ove štetočine se intenzivnije hrane u sušnim uslovima i sa većim temperaturama. Sad čekamo i prve tretmane protiv cerkospore. Proizvođačima ukazujemo da postoji realna opasnost prelaska cikada sa useva strnih žita na repu i potencijalno izazivanje i prenošenje patogena. Naša sugestija je da se uz fungicidni tretman uradi i insekticidni“, zaključuje naša sagovornica.