Majske kiše su mnogima donele glavobolju, ali, čini se da su najgore prošli proizvođači jagoda i trešanja. Loše vremenske prilike, velika količina padavina i vlažnost zemljišta dovode do truljenja i pucanja plodova, piše RTS. Gotovo u svim voćnim vrstama dolazi do razvoja bolesti i štetočina, a problem je što voćari ne mogu adekvatno da zaštite svoje zasade, budući da kiša svakodnevno pada.
Na poljoprivrednom gazdistvu Anelije Heslenji iz Zrenjanina trešnje su ušle u punu rodnost, ali ove godine kvalitet plodova nije kao ranijih.
„Voćnjak je u osmoj godini. Ovo je prvi ozbilniji rod i do ove godine nije bilo ovakvih problema sa kišom. Prvi put nam se dogodilo da je značajan deo roda uništen, da je oštećen od velike količine padavina i vlage. Branje je dosta usporeno, jer su plodovi popucali, pa brzo trunu. I nisu trešnje tako lepe na izgled, kao što su bile prethodnih godina“, kaže za RTS Anelija Heslenji, proizvođač trešanja.
„Za ovo, prvo, vreme zrenja sigurno je 50 procenata roda oštećeno. Cena je dosta niska u odnosu na prethodne godine. Kod otkupa na veliko i sama početna cena je bila niska, a iz dana u dan ide na dole. To je veliki šok za nas, budući da su održavanje voćnjaka, košenje, zaštita skuplji nego lane“, dodaje.
Prve trešnje su se, kaže, na veliko prodavale za 250 dinara po kilogramu.
„Ali, to je bilo samo tog prvog dana. Već drugog dana cena je pala i sad kažu da je kilogram 120 dinara. Mi više ne prodajemo na veliko, samo na malo – na voćnjaku. Verujte da je cena od 120 dinara baš niska. Za te pare ove godine trešnje ne vredi ni brati. Ponavljam, berba ide jako sporo. Morate da preberete i odstranite plodove koje su popucali i treba mnogo vremena da bi se nabrao kilogram trešanja“, objašnjava Heslenji.
„Trešnje koje nisu za jelo, ako su zdrave ostavljamo za rakiju. One koje nisu zdrave moramo da bacimo, jer u rakiju ne mogu da idu truli plodovi. Rakija neće biti dobra i kvalitetna“, kaže.
Osim vremenskih neprilika, proizvođačima trešanja veliku muku zadaju i ptice.
„Borimo se i sa čvorcima koji dosta trešanja pojedu. I pored dva topa i dva strašila koja treba da ih teraju, teško je izboriti se sa njima“, ističe Heslenji.
Ceo tekst možete pročitati ovde.
Izvor: RTS