Proizvođači mleka već duže vreme upozoravaju na izuzteno tešku situaciju u kojoj se nalaze. Dok repromaterijal poskupljuje oni svoj proizvod ne mogu da naplate čak ni onoliko koliko ih košta proizvodnja. Naime, mlekare otkupljuju mleko po ceni do 36 dinara po litru zavisno od kvaliteta, s tim da većina proizvođača dobija manju cenu. Ističu da bez 55 do 60 dinara nemaju računicu da mleko proizvode, pa mnogi prazne štale i desetkuju stočni fond. Oni najuporniji kažu da nikada nije bilo teško kao što je sada.
Poljoprivrednik Andrija Bančov iz Belog Blata bavi se proizvodnjom mleka više od tri decenije. Ne pamti da su stočari bili u težoj situaciji.
„Krave držim od 1987. godine. Imao sam najpre 3-4 grla, pa sam povećavao broj. Nikada nije bilo teže nego danas. Ima ona stara izreka „Svako lane sve bolje“. Kod nas je svako lane sve gore i gore. Sve je teže. Ja imam već i godina i samo razmišljam da jednog dana rasprodam sve. Sada je sin to preuzeo, ali videćemo šta će biti. Ja sam u penziji, krave su tu kod mene, pomažem. Videćemo. Da bi se formirala krava treba 4-5 godina. To je jako dug period. Mislim da baš i nije pametno ulaziti u kredite. Ja sam do sada jako malo koristio kredite“, počinje priču Andrija Bančov, poljoprivrednik iz Belog Blata.
Mlekare otkupljuju mleko po ceni koja je niža nego pre 10-ak godina
“Imam između 20 i 25 krava na muži, zavisno od toga koja treba da se oteli i koja je oteljena. Dnevno proizvodimo u proseku oko150 litara mleka. Nekada to bude 200, nekada manje. Mleko predajemo zrenjaninskoj mlekari. Dolaze kod nas i preuzimaju mleko. Plaćaju između 25 i 30 dinara. Jednog meseca je više, drugog je manje. Kada je poslednji put promenjena cena više i ne znam. Godinama je između 25 i 30 dinara. Sada bi realna cena trebalo da bude između 55 i 60 dinara za litar. Pre 10-ak godina mleko je bilo skuplje od 30 dinara po litru. Eto koliko se o tome ne vodi računa. Imamo premiju od 10 dinara po litri. To ne pokriva proizvođačku cenu, ali morate da radite kada ste već počeli. Jedan dan ste u gubitku, sutra malo dobijete“, dodaje naš sagovornik.
Kukuruz, ječam, mešavina, nafta samo poskupljuju
Mnogi stočari su prestali da traže smisao u proizvodnji koja ih vodi u gubitak, pa je sve više farmi u Srbiji prazno.
„Nikada nisam imao više od 25 krava. Ove godine će ih biti 20. U selu sada ima otprilike isto krava kao što je uvek bilo, samo što se smanjio broj nas koji krave držimo. Ima nas 5-6 sa više krava. Oni koji su do nedavno imali od jedne do četiti krave su ugasili proizvodnju. Prelivamo novac iz jedne proizvodnje u drugu. Trenutno su svi u gubitku sa cenama koje imamo. Stočna hrana je strahovito poskupela, kukuruz, mešavina, ječam isto. Veštačko đubrivo je preskupo. Ono nam je potrebno za detelinu da bismo je prihranili… Kako ćemo dalje da se uklapamo ne znamo. Mi imamo 10-11 hektara koje obrađujemo, nemamo mnogo. Moramo da dokupljujemo hranu. U zakup uzimamo malo. Zemlju koju država daje na licitaciji, nisam uzimao. Nemamo tešku mehanizaciju za te površine“, objašnjava Bančov.
„Ja držim rasu holštajn. Ona je kod nas u Belom Blatu najzastupljenija, čini gotovo 90 posto krava koje imamo. Ova rasa ima najviše mleka. Telad nisu baš neka, ali svake godine donosi tele, lakše se teli. Ima prednosti koje nam odgovaraju. Nisu osetljive na hranu… Paša nam mnogo pomaže. Baš smo pre tri dana prvi put ove godine izveli krave na pašu. Tu nemate troškove transporta hrane. Sa tim pokrivamo gubitke. Sada je najteže naći ko će da čuva krave. Neće niko da radi“, kaže naš sagovornik.
Povećanje premije za mleko sa 7 na 10 dinara pre 6 meseci nije rešilo problem proizvođača
Subvencije delimično pokrivaju manjak koji proizvođači imaju.
„Subvencije mi mnogo znače. Prošle godine nisu kasnile, ali ranije se dešavalo da su kasnile i po godinu dana. Baš mi je nedavno bila kontrola. Za 22 krave imam pravo na subvencije od 35.000 dinara, a za dve od 20.000 dinara, jer one nisu čiste rase, po papirima. Tako mi se čini“, zaključuje na kraju razgovora naš sagovornik.
Da bi ublažila negativne posledce Vlada Srbije je septembra prošle godine povećala premiju za mleko sa 7 na 10 dinara. Proizvođači su pozdravili ovu odluku i upozorii da ona nije rešenje njihovih problema.
Pre nekoliko dana kompanija Imlek saopštila je da nastavlja sa podrškom srpskim farmerim.
„Kompanije Imlek donela je odluku da dodatno poveća otkupnu cenu mleka. U poređenju sa istim periodom prošle godine cena će sada biti veća za 20 odsto što će ujedno biti najviša otkupna cena za sirovo mleko u proteklih 20 godina. Uz državnu premiju koju je Ministarstvo poljoprivrede prethodno povećalo ukupno uvećanje cene biće 30 odsto u poređenju sa istim periodom prošle godine. Kompanija Imlek je na taj način zajedno sa Ministarstvom poljoprivrede otpočela značajan projekat koji će još više ojačati lidersku poziciju naše zemlje u celom regionu. Na dnevnom nivou Imlek otkupi oko milion litara mleka sa preko 3.000 farmi širom Srbije“, navodi se u saopštenju dostavljenom medijima.