Paljenje žetvenih ostataka šteti i poljoprivrednoj proizvodnji i životoj sredini u celosti. Iako je to zakonom zabranjeno, proizvođači često pale ostatke kukuruza, pšenice, što dovodi do pojave požara. Novi internet portal dim.rs, koji su razvili stručnjaci Instituta BioSens, omogućava detekciju i praćenje požara na poljoprivrednim površinama u Srbiji.
Požari na oranicama često su posledica ljudske aktivnosti, poput prakse da se pale žetveni ostaci. Zbog toga su stručnjaci Instituta BioSens osmislili portal dim.rs sa ciljem da se kod građana podigne svest o štetnosti i opasnosti koju takvo ponašanje može da izaozve. Na ovom portalu građani mogu da prijave požar i time doprinesu zaštiti životne sredine tako što će sa mobilnih telefona poslati sliku i lokaciju požara. Uz to na portalu može da se prati i kvalitet vazduha.
Podaci koji se prikupljaju na portalu treba da ukažu koje su lokacije podložnije požarima kako bi se na tim područjima povećala prevencija i sprečilo paljenje žetvenih ostataka. Samim tim smanjiće se zagađenje i poboljšati kvalitet vazduha u zemlji.
Koliko je paljenje žetvenih ostataka opasno svedoči i požar koji je 2018. zahvatio Specijalni rezervat prirode Carska Bara, a posledice su i danas, četiri godine kasnije, na ovom prostoru vidljive.
I sama poljoprivreda trpi veliku štetu od paljenja žetvenih ostataka. Visoke temperature uništavaju korisne mikroorganizme u zemljištu, što utiče na smanjenje plodnosti. Uz to, dolazi do emisije ugljen dioksida, jednog od vodećih uzročnika globalnog zagrevanja i klimatskih promena.