Drugi sastanak u zgradi Vlade za tri dana. I opet bez dogovora. Tako bar tvrde paori i farmeri. Na jednoj strani pregovaračkog stola predstavnici poljoprivrednika, na drugoj premijerka Ana Brnabić i ministar Branislav Nedimović. Obe strane saglasne su da se srpski agrar suočava sa velikim problemima zbog enormnog rasta cene nafte, gasa i mineralnog đubriva. Predstavnici države kao meru pomoći ponudili su duplirani iznos subvencija po hektaru, što je za poljoprivrednike neprihvatljivo. O daljim koracima odlučivaće nakon razgovora sa proizvođačima koji nisu bili na pregovorima.
Još jedan sastanak predstavnika poljoprivrednika i države prošao je bez postignutog dogovora.
„Mi nismo prihvatili ponudu države da nam daju dodatnih 4.000 dinara po hektaru za 20 hektara, ali će oni to svakako da isplate. Nema sistemskog rešenja za koje se mi zalažemo. To je jednokratna pomoć koja je za nas skoro pa nikakva budući da 100 kilograma đubriva košta 20.000 dinara. Smatramo da je glavni krivac u celoj ovoj priči ministar Nedimović koji godinama uništava poljoprivrednike. Nije na vreme reagovao. Mi već godinama ukazujemo na probleme u agraru, koji su sada kulminirali sa ovim cenama gasa, đubriva i nafte“, kaže Dragan Kleut, predsednik Saveza udruženja poljoprivrednika Banata.
„Razgovaraćemo sa ostalim poljoprivrednicima da vidimo da li da idemo dalje u proteste ili ćemo da sačekamo da se formira neka nova, drugačija vlada koja će napraviti agrarni budžet po meri seljaka. Podsetiću, da su ispoštovali zakonsku obavezu koju su sami doneli, da agrarni budžet bude 5 posto od ukupnog budžeta imali bismo dodatnih 15 milijardi dinara koje bi zadovoljile potrebe poljoprivrednika za stabilnu proizvodnju. Koje bi osigruale prehrambenu sigurnost i stabilan rod. Oni to nisu ispoštovali i sada se pravdaju da nemaju sredstava“, objašnjava naš sagovornik.
Nezadovoljstvo poljoprivrednika predloženim merama pomoći države
Poljoprivrednici su listu zahteva predali premijekti i predsedniku pre dve nedelje. Traže ukidanje akciza za evro dizel za registrovana poljoprivredna gazdinstva i subvencije u iznosu od 200 evra po hektaru. Takođe, zahtevaju redovnu i brzu isplatu subvencija. Isplatu svih zaostalih neplaćenih subvencija i isplatu svih budućih subvencija u roku od 45 do 60 dana od dana podnošenja zahteva. Regulisanje uvoza smrznutog mesa iz inostranstva, kao i nekontrolisanog uvoza mleka u prahu.
„Obećali su prošlog puta da će isplatiti zaostale subvencije do 10. marta. Što se tiče uvoza mesa, kažu da se to kontroliše i da tu nema problema. Na zahtev da se reguliše uvoz mleka u prahu, rečeno nam je da se mleko u prahu ne uvozi. A pre neki dan je predsednik Vučić rekao da je obezbedio mleko u prahu kako bi se obezbedila prehrambena sigurnost. Ove tačke su za njih rešene. To, su inače, zahtevi poljoprivrednika iz Mačve, gde su mahom stočari i oni najbolje znaju da li je rešeno ili nije. Što se tiče ratarstva dobili smo, kažem, predlog za dodatnih 4.000 dinara po hektaru, koji ponavljam, nas ne zadovoljava. Niti će stabilizovati proizvodnju. Mislim da je ovo sada završeno što se tiče bilo kakvih daljih razgovora sa ovom vladom“, zaključuje na kraju razgovora Kleut.