1. Čvrsto odlučite zbog čega želite pokrenuti posao
Iako je procedura registacije firme u poslednjih par godina dosta olakšana i ubrzana, pokretanje sopstvene firme često može biti obeshrabrujući posao. Preuzimanje kontrole nad sopstvenom karijerom na prvu pomisao deluje pomalo zastrašujuće, ali u odnosu na neizvesnu situaciju čekanja na poslovnu ponudu nekog od poslodavaca, može biti daleko bolje rešenje. Jako je važno voditi računa da ne krećete u sopstveni posao bez ideje i energije već isključivo zbog toga što mislite da ste ostali bez drugih opcija. To je odličan način da vas za kratko vreme slome stres i finansijski problemi
2. Odlučite čime se želite baviti
Ne čekajte godinama da vam na um padne savršena poslovna ideja, za koju je vrlo verovatno da na kraju neće biti tako savršena koliko ste mislili. Ne morate ponovo otkrivati toplu vodu, budući i da vrlo jednostavnoj poslovnoj ideji možete dodati puno sopstvenih kvalitetnih „začina“. Za dobru ideju ne morate ići daleko, dovoljno je da se osvrnete oko sebe. Pogledajte ljude koji kupuju osnovne životne namirnice, idu kod frizera, isprobavaju garderobu, šminku, nakit ili kupuju stvari za kuću. Za svaku od ovih ideja postoji mesto za inovaciju i poboljšanje, a sve u cilju da svoj posao izdignete iz „mora“ sličnih.
3. Osmislite jednostavan poslovni plan
Bez obzira na to što su vas u životu savetovali kako je obavezno imati dobar i detaljno razrađen plan, kod pokretanja posla to može biti „mač sa dve oštrice“. S jedne strane, dobrim planom možete izbeći brojne neočekivane poteškoće, a s druge strane, takvo detaljno planiranje u 99% slučajeva oduzeće vam ogromnu količinu vremena, energije, novca i nerava, a rezultat može u najbolju ruku biti polovičan ako ga slepo sledite i niste fleksibilni. Pregledan, jednostavan i koncizan poslovni plan na jednoj stranici A4 formata sasvim je dovoljan da sebi i ljudima kojima želite da ga predstavite iznesete jasnu sliku vašeg posla.
4. Odredite vašu ciljnu grupu kupaca
Jednostavno rečeno, odredite ko su ljudi kojima ćete se „obratiti“ vašim proizvodom ili uslugom. Pokušajte biti što precizniji. Ukoliko proizvodite kremu za sunčanje, nemojte reći da su vaši ciljni kupci „sve žene“ ili još gore„svi(jer imamo kožu) “ budući da je takvo grupisanje preširoko i ništa vam neće reći o ljudima koji kupuju vaš proizvod, niti vam dati bilo kakvu kvalitetnu povratnu informaciju o njegovim pozitivnim i negativnim stranama. Bavite li se keteringom, neka vaši kupci budu npr. organizatori poslovnih svečanosti ili svečanosti dodele diploma. Otvorite li skupi kafić sa ekskluzivnom uvoznom kafom, neka vaši kupci budu radnici velikih firmi koji će u pauzi izaći iz okolnih zgrada i kupiti vašu vrhunsku kafu. Mogućnosti su bezgranične.
5. Formirajte prave cene svojih proizvoda ili usluga
Što je to savršena cena proizvoda / usluga? To samo vi znate. To je ona idealna cena koja će ne samo pokriti sve vaše troškove proizvodnje i plasmana nekog proizvoda, već vam ostvariti i profit, a istovremeno neće biti veća od iznosa koji je vaš kupac spreman da plati. Za određivanje cene ne trebaju vam komplikovana statistika i grafikoni – za početak je sasvim dovoljno da odgovorite na par ključnih pitanja. Koliki je okvirni očekivani godišnji promet? Kolika će biti moja zarada na godišnjem nivou? Koliko to iznosi nedeljno ili mesečno? Želim li da se bavim prodajom na malo skupih stvari/usluga ili većom prodajom jeftinijih stvari/usluga? Koliki su mi troškovi? Postoji li opasnost od velikih nepredviđenih troškova? Stavite ove odgovore na papir i vrlo brzo ćete odrediti pravu cenu.
6. Kako „namaknuti“ novac za pokretanje?
„U današnje vreme to nije lako“ -većina je vas je to sigurno pomislila. Upravo se u ovoj fazi osmišljavanja vlastitog poslovanja „lome koplja“ kod većine zainteresiranih budućih preduzetnika. Ukoliko ste „tanki“ s novcem, jednostavno morate biti kreativni. Želite li da proizvodite ukusne domaće kolače, ne treba vam skupa kuhinja niti spejs štand za prodaju. Krenite skromno, a ako treba, i vrlo skromno. Štaviše, razmetanje skupom opremom kod nekih vrsta poslova je izuzetno kontraproduktivno. Ako ste uvereni da je vaša ideja dobra i da ne zahteva sulude početne investicije, uvek se za pomoć možete obratiti i širokom krugu rodbine i prijatelja. Ipak, budite oprezni s ovim, budući da bi vas propala investicija na kraju mogla koštati znatno više od nominalnog novčanog iznosa.
Plan je finalizovan, vaš idealan kupac i cena odavno su određeni, a upravo ste osigurali i pouzdan izvor finansiranja. Ovo je trenutak za pravo stvaranje poslovne čarolije. Jednostavno, svako će vam planiranje pasti u vodu ukoliko nemate kome da ponudite vaš proizvod/uslugu. U ovoj fazi morate da se fokusirate gotovo isključivo na marketing (u najširem smislu, ne samo reklame) i način da privučete što je više moguće kupaca, pritom imajući na umu da obavezno morate osigurati i dovoljan broj proizvoda. Nema ništa gore od toga da u prodaju pustite samo 100 komada nečega, a da imate 10000 zainteresovanih. Oglašavanje u 21. veku više nikako nije ograničeno na klasične medije i metode. Naučite da koristite moćne i besplatne alate na Internetu i za vrlo male pare oglašavajte se na Googlu, Facebooku i različitim portalima i stranicama.
„Ukoliko se pomirite s činjenicom da preduzetnik nema radno vreme i da nikada nije prerano ili prekasno da oduševite još jednog potencijalnog kupca, ne morate se bojati krize“, poručuju iz agencije „Profins“.
You must be kidding?
Da biste postali dobar privrednik dovoljni su „političke“ sposobnoti.
Ako ti je teča političar u upravnom odboru Železnica Srbije, angažovaće baš tebe da uvezeš vagone preko svoje trafike.