Opšte je poznato da su sunčani zraci sve jači i opasniji, zbog čega je najbitnije odabrati najbolju zaštitu za oči. Kvalitetne sunčane naočare predstavljaju upravo najbolju i najpouzdaniju zaštitu od negativnog UV zračenja.
Iako o zaštiti od sunčevog zračenja razmišljamo sa pojavom proleća i sunčanih dana, izuzetno je bitno čuvati oči i vid i u nastupajućim snežnim zimskim mesecima. Tada je, zbog snega, refleksija sunčevih zraka izuzetno jaka, što veoma negativno utiče na oči.
Dugo izlaganje očiju sunčevim zracima bez zaštite može da izazove kataraktu (zamućenje očnog sočiva), a pre toga promene na sluznici oka, koja može da ugrozi vid i mora da se operiše. Ne postoje kapi, ni lekovi koji bi mogli da reše nastali problem. Zbog svega toga, potrebno je na vreme razmisliti i očima pružiti najbolju zaštitu.
KAKO IZABRATI KVALITETNE NAOČARE?
Ključna stvar kod izbora sunčanih naočara jeste to da one imaju 100% UV filter.
Zašto lekari kontinuirano skreću pažnju na opasnost od sunčanih naočara koje nemaju UV filter?
Gledanjem kroz takva tamna stakla, proširuju se zenice i tako se povećavaju svetlost i količina negativnih UV zraka koji dolaze do oka. Bolje je ne nositi nikakve, nego neproverene naočare koje nemaju UV filter, a koje se po pravilu nalaze u prodaji kod uličnih prodavaca, pijacama i takozvanih šanera.
Izuzetno je bitno da se sunčane naočare kupuju isključivo u optičarskim radnjama, gde se prodaju naočare sa kvalitetnim staklima koja sadrže UV filtere. Ovo ne znači i da morate izdvojiti ogroman iznos novca kako biste došli do kvalitetnih sunčanih naočara, jer pored najpoznatijih svetskih brendova, koji imaju dosta visoku cenu, postoje i široj javnosti manje poznati brendovi, ali koji su u optičarskoj oblasti izuzetno cenjeni i čije sunčane naočare imaju potpuno identičan kvalitet UV filtera kao i najpoznatije svetske marke.
PLASTIKA ILI STAKLO ?
Mnogi ljudi se danas nalaze u zabludi, misleći da su sunčane naočare sa staklima bolji izbor. Naime, danas su upravo sunčane naočare sa plastičnim staklima najpopularnije, jer pored toga što nemaju lošiji kvalitet UV filtera, mnogo su udobnije za nošenje, lakše su, ne mogu se razbiti, pa samim tim ni povrediti ukoliko delić stakla upadne u oko. Zbog svih ovih razloga, proizvođači najkvalitetnijih sunčanih naočara napustili su staklo i prešli na plastiku.
POLARIZACIJA
Potrebno je razlikovati polarizovana sunčana stakla od UV zaštite. Naime, ukoliko stakla nisu polarizovana, to automatski ne znači da nemaju UV zaštitu. Polarizovana stakla omogućavaju lakši pogled u uslovima jakog odbljeska sunčevih zraka, što je naročito izraženo na moru, na snegu, na reci, na vlažnom asfaltu.
Primer polarizovanih stakala
DIOPTRIJA
Osobe koje već nose dioptrijske naočare ne moraju da brinu, jer danas se u veliki broj sunčanih naočara mogu ugraditi sunčana stakla sa dioptijom, pa i takve osobe mogu uživati u bezbrižnom pogledu kroz moderne sunčane naočare – kažu u optičarskoj radnji “IRIS” iz Zrenjanina, sa čijim sunčanim naočarima veliki broj naših sugrađana bezbrižno uživa u svakom sunčanom zraku.
U toj optici kažu da su svima onima koji imaju bilo kakav problem sa očima i vidom, njihova vrata na adresi Dr Emila Gavrila 11a (kod (kod Higijenskog zavoda), uvek otvorena.