Od 1. januara trebalo bi da počnu da se primenjuju izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja, koje će mnogim vozačima uterati strah u kosti, a kod još više njih će izazvati negodovanje.
Hoće li te izmene uspeti da smanje pogibiju na našim putevima?
Planira se da nacrt Zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja bude usvojen do kraja godine ili početkom sledeće godine. Nacrt je gotov, ali se još uvek proverava usaglašenost sa evropskim propisima, nakon čega treba da ide u skupštinu na usvajanje.
Povećane (duplirane) su mnoge novčane kazne, a povećan je i broj kaznenih poena za brojne prekršaje.
Oduzimanje vozila
– Kazne će biti drastične. Mogućnost oduzimanja vozila postojaće u tri slučaja – ako odbijete da se podvrgnete alko testu, ako imate više od 2‰ alkohola i ako nemate vozačku dozvolu bilo koje kategorije – objašnjava vlasnik Vozačke Akademije, instruktor Gradimir Radišić.
U policiji kažu da vozači koji nemaju dozvolu bilo koje kategorije i vozači koji su u stanju potpune alkoholisanosti na godišnjem nivou ubiju preko 100 ljudi.
Inače, po ovom pitanju se još uvek vodi oštra polemika, pošto će automobili biti trajno oduzimani i u slučaju da vozač nije vlasnik (nekome ste pozajmili auto) ili dete bez dozvole roditelja uzme vozilo.
10.000 dinara za nevezivanje pojasa
– Trenutno je kazna za nevezivanje pojasa 5.000 dinara, pri čemu možete da je prepolovite ukoliko platite u roku od 8 dana. Od sledeće godine kazna će biti 10.000 dinara – dodaje Radišić..
Veće kazne za brzu vožnju
Od 1. januara, ukoliko u naseljenom mestu prekoračite brzinu za 20 do 30 km/h, očekuje vas kazna od 10.000 dinara.
Prekoračenje brzine od preko 90 km/h u naselju i preko 100 km/h van naselja, smatraće se nasilničkom vožnjom za koju je predviđena kazna od najmanje 30 dana zatvora i 15 kaznenih poena (podsećamo, dozvola se oduzima sa 18 poena, nakon čega vozač mora da prođe posebnu proceduru ukoliko želi ponovo da je dobije.
Duplirane kazne za čak 150 prekršaja!
Kazne za brojne prekršaje su povećane za 100%, a tu između ostalih spadaju:
Korišćenje telefona u toku vožnje
Preticanje na zabranjenom mestu
Parkiranje na pešačkom prelazu
Nekorišćenje sigurnosnog trougla u slučaju zaustavljanja na kolovozu
Vožnja bez svetala u toku dana
Prekoračenje brzine
Spušta se granica za alkohol sa 0,3‰ na 0,2‰
Nekada je granica bila 0,5‰, sada je 0,3‰, a od Nove godine najverovatnije će biti 0,2‰. Šta to znači za vozača koji želi da popije nešto na slavi, rođendanu ili u kafiću? Teoretski, to znači da ne bi trebalo ni da pomišlja na alkohol, zato što se nivo od 0,2‰ dostiže vrlo lako.
Kolike će kazne biti za alkoholisanu vožnju?
– Ukoliko vas policija uhvati da vozite sa 0,2 – 0,5‰ moraćete da platite 10.000 dinara, pri čemu nećete smeti da nastavite vožnju, već ćete biti isključeni iz saobraćaja na najmanje 12 sati.
Koliko piva (ili drugog alkohola) je potrebno da se pređe granica? To zavisi od sledećih faktora:
a) prazan ili pun stomak – ako se pije na prazan stomak, nivo alkohola u krvi će naglo skočiti, dok će se na pun stomak podizati lagano i do nižeg nivoa
b) naviknutost na alkohol – što više pijete, jetra će brže da ga prerađuje (dok je ne uništi ciroza)
c) brzina konzumiranja – što brže pijete, veću koncentraciju ćete postići u kraćem periodu
d) vrsta pića – čak ni svako pivo nema isti procenat alkohola. Na primer, Zaječarsko ima 4,5%, Apatinsko 4,7%, Lav 5,0%, Nikšićko tamno 6,2%, Lav 7 7,2%…
e) vreme proteklo od konzumiranja poslednjeg pića do merenja
f) pol – muškarci bolje podnose alkohol od žena (i brže ga prerađuju)
g) težina – osobe sitnije konstitucije teže podnose alkohol
– Postoje neka uopštena pravila koja govore koliko ćete imati promila alkohola u krvi nakon nekoliko čašica žestine, piva ili vina, ali se pokazalo da su u praksi rezultati često neočekivani. Stoga ne želimo da tvrdimo da posle „toliko i toliko“ čašica ili čaša možete da vozite bez opasnosti da vas policija kazni. Naš savet je – ako vozite popijte maksimalno jedno pivo, čašu vina ili čašicu žestokog pića i sačekajte nekoliko sati pre nego što sednete za volan. A najbolje je da uopšte ne konzumirate alkohol – dodao je Radišić.