Platne kartice su postale nezaobilazne u svakodnevnom životu i svakim danom postaju sve dominantniji vid plaćanja u našoj zemlji, a broj korisnika se konstantno uvećava. Međutim, i dalje veliki broj prodajnih mesta ne prihvata ovaj oblik plaćanja koji je po zakonu ravnopravan sa gotovinom.
Sigurno vam se dogodilo da prilikom kupovine na trafici ponestane gotovine za kupovinu, a da imate pri sebi platnu karticu, međutim dobijete odgovor od prodavca / prodavačice da, nažalost, ne primaju platne kartice?
Odgovor na pitanje zašto je to tako potražili smo u razgovoru sa vlasnikom IMPEL-a Draganom VIdakovićem, koji u svom sastavu ima lanac trafika pod nazivom „I-kiosk“ i koji posluje u ovom prodajnom formatu u Zrenjaninu, a koji prihvata sve vrste bezgotovinskih – platnih kartica.
- Gospodine Vidaković, koji je razlog zašto kiosci – trafike ne prihvataju platne kartice kao platežno sredstvo?
Dva su ključna razloga:
Izuzetno male zarade trgovaca u prometu cigareta i dopuna za mobilne telefone koje se kreću između 3% i 4% neto zarade u odnosu na njihov ukupan maloprodajni promet, a čije učešće u ukupnom prometu trafika je izuzetno visoko i ide i do 80%. Pored toga, visoke bankarske provizije koju trgovci plaćaju prilikom realizacije naplate preko bezgotovinskih – platnih kartica, a koje se kreću i do 3% u zavisnosti od tipa kartice, banke i trgovca, odnosno ugovora koji oni zaključe o prihvatu bezgotovinskih platnih kartica. – navodi Dragan Vidaković.
- Kada se IMPEL odlučio da počne sa prihvatanjem bezgotovinskih platnih kartica i zašto?
Mi smo se na ovaj korak odlučili pre nešto više od godinu dana, a ključni razlog je to što smo želeli da izađemo u susret brojnim zahtevima naših kupaca za ovom uslugom, sa jedne strane. Sa druge strane i činjenica da je NBS donela propis po kojem su ograničili međubankarske provizije što nam je omogućilo da ispregovaramo sa bankama znatno povoljniju proviziju koja sada iznosi oko 1,5%.
- Ipak, ta provizija iznosi skoro polovinu vaše zarade na prometu cigareta i dopuna?
To je, nažalost, tačno. Međutim, mi postojimo zbog toga da zadovoljimo svakodnevne potrebe ljudi za sitnicama koje život znače i koje predstavljaju svakodnevnu naviku kao što su cigarete, novine, dopune i druge sitne potrepštine poput upaljača, maramica, žvaka, slatkiša ili rashlađenih napitaka. Kupci koji kupuju na kioscima žele da obave kupovinu brzo i jednostavno, a da pri tome imaju i sve druge pogodnosti koje savremena trgovina omogućava, pa i bezgotovinsko plaćanje platnim karticama. Mi smo tu da im to omogućimo bez obzira koliko to nas košta.
- Da li vam se uvođenje bezgotovinskog plaćanja odrazilo na promet i koliko je sada učešće prometa preko platnih kartica u odnosu na ukupan promet?
Iako je veoma teško reći tačno koliko, činjenica je da imamo stalni porast prometa koji je veći u odnosu na druge trgovce koji posluju u kiosk prodajnom formatu kao IMPEL. Mi to dovodimo u vezu, između ostalog, i sa uvođenjem ove pogodnosti za naše kupce. Inače, promet preko platnih kartica u našoj maloprodajnom mreži je dostigao trenutno oko 7-8% i ima stalni trend rasta.
U svakom slučaju, nadamo se da će konkurencija učiniti svoje, i da će i ostali trgovci koji posluju u kioscima omogućiti kupcima ovo sredstvo plaćanja, a ne samo gotovinu.