Doktor stomatologije i sertifikovani doktor za estetsku medicinu Simonida Vioglavin počela je sa radom u porodičnoj stomatološkoj ordinaciji „Dr Popović“ pre dve i po godine. Od tada, sugrađanke koje su estetske korekcije obavljale mahom u Beogradu i u Novom Sadu, postale su njeni redovni pacijenti. Odrasla je u porodici u kojoj je stomatologija bila važan segment – uz oca, uglednog oralnog hirurga sa tridesetogodišnjim iskustvom dr Predraga Popovića i sestru dr Stefanu Popović Filipović doktora stomatologije, sticala je stručno znanje i usvajala odnos prema pacijentima. Nakon završenog Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, stečenih sertifikata za bavljenje estetskom medicinom i antiejdžing tretmanima priznatih kod nas i u svetu, dr Simonida Vioglavin je počela da gradi svoju priču. Poseduje internacionalni sertifikat dr Ivone Igerc (London), a član je najvećeg domaćeg udruženja SESIAM koje okuplja lekare i stomatologe iz oblasti estetske medicine.
Korekcije botoksom i filerima su izvesno vreme sastavni deo modernog života. Kakve nam zapravo mogućnosti pružaju ta estetska punila?
– Botoks i hijaluronski fileri nam ne daju samo mogućnost da ublažimo nedostatke na licu ili telu koje su korektivne prirode, poput asimetrije, ulegnuća, ožiljaka. Botoks i fileri se koriste i u terapijske svrhe, pa tako sada za samo pola sata možemo da postignemo sjajne rezultate i uklonimo ono što je pacijentima godinama smetalo. Pritom, važno je istaći da su to sasvim bezbedne procedure koje se rade preparatima registrovanim u Agenciji za lekove i medicinska sredstva. Uglavnom se smatra da su botoks i fileri namenjeni samo licu, vratu i dekolteu, ali njihova primena je mnogo šira. Istina je da njima mogu da se reše i neki od funcionalnih, zdravstvenih problema poput prekomernog znojenja (hiperhidroza), prekomerne vidljivosti desni (gummy smile) ili nevoljnog škrgutanja zubima (bruksizam).
Šta pacijenti treba znaju radi svoje sigurnosti, pre nego što donesu odluku o određenoj korekciji?
– Veoma je važno da znaju da sve procedure sme da obavlja isključivo doktor medicine ili doktor stomatologije sa licencom za rad u oblasti estetske medicine kao i to da li je osoba koju su birali aktivan član lekarske ili stomatološke komore. To se danas vrlo lako može proveriti putem interneta. Pre intervencije je neophodan pregled sa uzimanjem anamneze u okviru čega je lekar dužan da pita da li je pacijent alergičan na određene lekove ili na mleko, ribu i jaja, što je kontraindikacija za primenu botoksa. Takođe, pacijent istom prilikom treba da bude upoznat i sa izvesnim ograničenjima i zabranama nakon urađene korekcije. Na primer, ukoliko se rade botoks ili fileri treba da zna da deset dana nakon korekcije nema izlaganja suncu, odlaska u solarijum i saunu.
Da li je vizuelni efekat – najčešće podmlađen izgled lica, jedini benefit korekcija botoksom i filerima?
– Hijaluronski fileri ne deluju samo korektivno na određeni deo lica već reaguju i unutar same kože gde podstiču fibroblaste da proizvode kolagen i elastin. Ta stimulativna osobina punila je veoma važna jer znamo da se količina kolagena polako smanjuje nakon 25. godine života. Dalje, hijaluronska kiselina je snažan faktor u procesu hidratacije jer vezuje 1000 puta više vode od njene same zapremine zbog čega i nakon razgradnje filera koža ostaje jedrija, hidriranija, zaglađenija i mlađa u odnosu na to kakva je bila pre korekcije. Kada je botoks u pitanju, činjenicom da na izvesno vreme blokiramo mišić čijom prekomernom aktivnošću nastaju bore, mi zapravo usporavamo dalje produbljivanje bora i tako preventivno delujemo na proces starenja.
Koliko traju hijaluronski fileri a koliko botoks?
– Hijaluron traje od šest do 18 meseci, u zavisnosti od regije koja se tretira. Trajanje zavisi i od pokretljivosti regije u koju se filer ubrizgava. Ukoliko je to pokretna regija kao što su to usne, filer će trajati kraće. Zavisi i od fizičke aktivnosti pacijenta – ukoliko je neko fizički aktivniji, takođe će trajati kraće. Dužina trajanja filera zavisi i od enzima hijaluronidaza koji već imamo već u organizmu a koji razlaže hijaluron, jer ako ga imamo u većem procentu u organizmu (a to ne možemo znati), i hijaluron će se brže razgraditi. Botoks traje od četiri do šest meseci. S tim da se, ako pacijent nikada više i ne uradi neku od korekcija, koža vraća u prvobitno stanje. Štaviše, biva lepša i zaglađenija.
Ko se najšečće interesuje za korekcije – da li su to većinom žene ili su i muškarci zainteresovani?
– Estetske korekcije nisu rezervisane samo za žene i situacija je takva da raste broj muškaraca zainteresovanih za podmlađivanje. Pacijenti su i mlađe i starije žene, kao i muškarci – razlika je samo u želji i odabiru korekcije. Kod mlađih pacijentkinja je to obično povećanje volumena usana, a kod starijih imamo i korekcije usana u smislu podmlađivanja i osvežavanja. Muškarci se u većini slučajeva interesuju za botoks, jagodice i korekciju podočnjaka. Moram istaći i da kod oba pola vlada veliko interesovanje za lipolizu, najčešće stomaka i podbratka.
Kakav je Vaš stav o preterivanju u estetskim korekcijama kada se praktično gubi prirodan izgled lica? Da li ima pacijenata sa nerealnim željama koji po svaku cenu žele da izgledaju kao idoli koje imaju, najčešće javne ličnosti?
– Ja se uvek vodim onim „nega pre svega“. Prvo treba obratiti pažnju na kvalitet kože jer je, kada radimo neke procedure kao što su biorevitalizacija i hemijski piling, u nekim slučajevima potrebno čak i 30% manje filera da se postigne lep efekat. Preterivanja nema koliko je to ranije bilo ili barem nisu toliko upadljiva. Ima dosta žena kojima su rađene korekcije koje se ne primete ‘na oko’. To su zapravo i najuspešnije korekcije. Naravno, kada pričamo o željama, oblik usana recimo najviše zavisi od prirodnog potencijala pacijentkinje. Neko ko ima izuzetno tanke usne ne može da očekuje odjednom veći volumen i to treba da se zna – da je svako lice priča za sebe i da na svakom treba istaći ono što je lepo, a da eventualne nedostatke treba prikriti. Na sve to je važno uvek voditi računa o kvalitetu kože, jer bez toga nema lepote.
RADOVI DR SIMONIDE VIOGLAVIN
Pratite rad dr Vioglavin putem Instagram naloga: https://www.instagram.com/dr_simonida/
Koje procedure za poboljšanje izgleda i vitalnosti kože radite?
– Mezoterapiju sa iglom, biorevitalizaciju, hemijske pilinge najnovije generacije. Postoje različiti mezoterapijski kokteli koji se u te svrhe koriste i važno je napomenuti da je pristup individualizovan – ne postoji isti koktel za sve osobe. Na pregledu se utvrđuje kvalitet kože, a koji ćemo koktel primeniti, zavisi i od sezone. Kada je zima, neophodna je visoka hidriranost kože i tada uzimamo koktel za tu svrhu.
Radite i u Zrenjaninu i u Novom Sadu – kakvi su Vaši planovi za 2022. godinu?
– Kao i svake godine, planiram da unapredim svoje poslovanje, da prisustvujem svim značajnim kongresima u oblasti estetske medicine kod nas i u svetu. Planiram i uvođenje novih hijaluronskih filera za nehiruršku korekciju nosa. Usluge ću i dalje obavljati i u Zrenjaninu i u Novom Sadu, zaključila je dr Simonida Vioglavin na kraju razgovora.
KONTAKT
Dr Simonida Vioglavin
069/5397-284
Zrenjanin: Specijalistička stomatološka ordinacija „Dr Popović“, 4. Juli 32/2
Novi Sad: Derma&Beauty, Petra Drapšina 44