Respiratorni sistem čoveka je u stalnoj komunikaciji saspoljašnjom sredinom, samim tim su i infekcije disajnih puteva najčešće zastupljene u ljudskoj populaciji.
Možemo ih podeliti u dve grupe: infekcije donjih i infekcije gornjih disajnih puteva. Infekcije gornjih disajnih puteva, spadaju u bolesti sezonskog karaktera i češće se javaljaju u jesenjem i zimskom periodu godine. Popred niza drugih faktora, tome doprinosi smanjena fizička aktvinost ljudskog organizma kao i duži boravak u zatvorenim prostorima.
Podjednako obolevaju pacijenti svih starosnih grupa, a veliki procenat čine deca predškolskog i školskog uzrasta. Bolest se prenosi kapljično – vazdušnim putem, odnosno kijanjem i kašljanjem, ali i direktnim kontaktom sa kontaminiranim površinama i predmetima.
NAJČEŠĆI UZROCI RESPIRATORNIH INFEKCIJA
Najčešći uzročnici ovih infekcija su virusi iz grupe Rinovirusa i Adenovirusa, potom virus Influenze i Parainfluence, dok su bakterije ređi uzrok obolevanja. Infekcije koje zahvataju gornje disajne puteve u najvećem broju slučajeva se manifestuju kao upala sluznice nosa (rhinitis), upala sluznice ždrela i krajnika (pharyngitisi itonsilitis), kao i upala glasnih žica (laryngitis).
Simptomi ovih infekcija su uglavnom blagi i bolest prolazi za 3 do 7 dana. Simptomi, koji prate ove infekcije su najčešće: zapušenost nosa, kijanje, sekrecija iz nosa bistrog sadržaja, potom bol u grlu, otežano gutanje, suv nadražajni kašalj i promuklost.
Ovi simptomi mogu biti praćeni bolom u mišićima i zglobovima, glavoboljom i malaksalošću. Lečenje blagih simptoma podrazumeva uzimanjesimptomatske terapije kao što su: preparati koji smanjuju sekreciju iz nosa i otok sluzokože nosa (dekongestivi), lekoviza ublažavanje bola i smanjenje telesne temperature (analgetici i antipiretici), lekovi za lokalnu terapiju sluzniceždrela i antiseptic.
U terapiju mogu biti uključeni i lekovi protiv suvog kašlja, za njegovo suzbijanje, odnosno lekovi zaolakšano iskašljavanje. Polivitaminska terapija koja obuhvata vitamin C, D, kao i od minerala cink, je dobrodošla kako u toku bolesti, tako i preventivno.
Antibiotici su lekovi koji ne dovode do izlečenja virusne infekcije, te nisu terapija izbora u slučaju virusnih infekcijagornjih respiratornih puteva.
NE LEČITE SE NA SVOJU RUKU
Pacijenti su često nestrpljivi i nepoverljivi, te na svoju ruku pribegavaju upotrebi antibiotika, što može dovesti do niza neželjenih dejstava. Stoga je preporuka za sve pacijente, kod kojih se jave neki odsimptoma, da posete našu Ustanovu, u kojoj se mogu obaviti pregledi lekara opšte prakse, pregledi specijalsta kao i analize laboratorijskih rezultata, na osnovu kojih se preporučuje adekvatna terapija i prati stanje pacijenata u zakazanim terminima kontrole.
Pacijentima, koji boluju od hroničnih bolesti kao i imuno – kompromitovanim pacijentima, savetujemo da se jave na pregled na samom početku bolesti. Ovo je bitno kako bi se uspešno došlo do izlečenja uz izbegavanje komplikacija, kao i da bi se ostvario odnos pacijent – lekar pun poverenja.
U Specijalnoj hirurškoj bolnici Popov možete obaviti preglede kod specijalista, ali i lekara opšte prakse.
KONTAKT
Adresa: Ive Lole Ribara 7
Tel: 023528 840
E – mail: bolnicapopov@gmail.com