Zubobolja je veoma neprijatno stanje izazvano raznim faktorima. Ako vas iznenada zadesi koristite bilo koji od ovih lekova da biste se brzo rešili zubobolje, ali obavezno nakon toga posetite svog stomatologa.
U ovom članku ćemo vam predstaviti :
5 prirodnih lekova za ublažavanje zubobolje
Ovakva vrsta bola može da se javi iz brojnih razloga. Da biste znali šta ga izaziva, trebalo bi da posetite svog zubara. Samo stomatolozi mogu da vam postave tačnu dijagnozu.
U međuvremenu, probajte ove jednostavne domaće lekove. Oni će vam pružiti brzo olakšanje.
Kućni lekovi za brzo ublažavanje zubobolje
Prednost svih ovih sastojaka je u tome što se lako nalaze i nemaju neželjenih dejstava.
Karanfilić
Ovo je jedan od najpopularnijih kućnih lekova, a koristi se zbog svog antiupalnog i umirujućeg dejstva.
Karanfilić je poznat po tome da ublažava zubobolju. Naši preci su stavljali po jedan cvetni štapić u oboleli zub da bi ta regija utrnula.
Savremena ispitivanja su dokazala analgetsko dejstvo ove biljke. Takođe, možete da koristite i (razblaženo) eterično ulje u iste svrhe, kao i druge ekstrakte karanfilića.
Karanfilić nije samo antiinflamatorni lek, već je i antibakterik. Iz tog razloga je veoma delotvoran protiv zubobolje, čak i kada infekcija nije prisutna.
Koristite infuziju* od karanfilića kao tečnost za ispiranje usta da biste ublažili svaku nelagodu koju izazivaju zubi.
(*Biljne infuzije su čajevi napravljeni od svežih ili suvih delova lekovitog bilja (cvet, list, koren, seme).
Kurkuma
Kurkuma je još jedan sastojak kome se može naći mesto i u kuhinji i u ormariću sa prirodnim lekovima. Sjajna je za lečenje brojnih oboljenja. Sadrži kurkumin, aktivni sastojak sa antioksidantnim, antiinflamatornim i analgetskim svojstvima.
Takođe, kurkuma je savršen sastojak za svaku vrstu ishrane, jer drži pod kontrolom ulkuse (čireve) i holesterol, a pored toga je i antibakterik i fungicid.
Možete da uzimate suplemente kurkumina.
Možete i da pijete infuziju od kurkume ili da jednostavno narendate svež koren i dodate ga u čorbe, variva i sokove.
Đumbir
Đumbir i kurkuma su bliski rođaci. Gingerol, koga ima u đumbiru, uz ostala svojstva, ima i to da može da umiri zubobolju. Razlog je u tome što ova aktivna supstanca ima antiinflamatorno i analgetsko dejstvo.
Pored toga, đumbir je odličan za lečenje gastrointestinalnih poremećaja. To je ujedno i jedan od najčešće korišćenih prirodnih lekova za zaustavljanje povraćanja i mučnine. Najbolje od svega je to što ne izaziva nikakva neželjena dejstva!
- Napravite infuziju đumbira i pijte je često.
- Umesto toga, možete koren da dodate u variva, deserte, sokove, smutije itd.
- U stvari, čak možete i da napravite infuziju od sva tri prirodna leka: karanfilića, kurkume i đumbira. To je izuzetno delotvoran lekoviti čaj.
Slana voda
Ko u kući nema so? Ovo je jedno od najbržih i najjednostavnijih rešenja za ublažavanje zubobolje, bez obzira na njen uzrok.
So je odličan antiseptik i, kada se razredi vodom, prilično delotvorna kao tečnost za ispiranje usta. Ublažiće upalu, a ujedno će očistiti i umiriti bolan zub.
Sastojci:
- 1 kašičica morske soli
- 1 šolja vode (Napomena: Preporučujemo da koristite morsku so ili himalajsku so umesto obične kuhinjske soli. Ove sirove soli nisu rafinisane i još su bogate mineralima.)
Priprema
- Najpre rastvorite so u šolji ključale vode.
- Zatim sve dobro promešajte i ostavite rastvor da se ohladi toliko da možete bezbedno da ga mućkate po ustima.
- Ispirajte usta rastvorom najmanje 30 sekundi. Vodite računa da dospe do bolne regije.
- Ponavljajte svakih 15 minuta ili dok ne osetite poboljšanje.
Led
Hladne obloge izazivaju vazokonstrikciju (sužavanje krvnih sudova), pa zbog toga ublažavaju upalu i bolove. Konačno, ovaj lek je i najbrže rešenje kada vam je potrebno da ublažite zubobolju izazvanu akutnom upalom. Stavite oblogu sa ledom na obraz, tako da pokriva regiju u kojoj se nalazi bolni zub i držite je nekoliko minuta. Ovo će vam doneti privremeno olakšanje.
Sada ste upoznali nekoliko jednostavnih prirodnih lekova za brzo ublažavanje zubobolje. Međutim, nakon njihove primene obavezno posetite zubara, koji će otkriti uzrok nelagode i saopštiti tačnu dijagnozu.
U nekim slučajevima će vam možda biti neophodni antibiotici, a njih može da prepiše samo lekar, piše portal Simptomibolesti.net .