Tema konferencije za medije koja se održala danas, 13. decembra, u Baroknoj sali Gradske uprave bila je prestižna titula Zrenjanin Nacionalna prestonica kulture 2025. godine, kao i javni poziv za uključivanje u zvanični program projekta.
Tom prilikom, predstavljen je značaj ovog priznanja za grad Zrenjanin, kao i aktivnosti i planovi koji će doprineti unapređenju lokalne kulturne scene.
Na konferenciji su govoriti gradonačelnik Zrenjanina, Simo Salapura i članovi projektnog tima.
Prema odluci Ministarstva kulture Republike Srbije iz marta 2024. godine, grad Zrenjanin poneo je titulu Prestonica kulture Srbije 2025.
Ova titula potvrđuje da je Zrenjanin viševekovni kulturni centar Vojvodine i Srbije, ali ujedno predstavlja i priliku da se grad bolje pozicionira kao jedan od vodećih savremenih kulturnih centara.
Titularna godina Prestonice počinje 21. marta 2025. godine i trajaće sve do 20. marta 2026. godine. Grad Zrenjanin preuzima titulu od Užica.
Pobedničkim sloganom ”Meandri grada. Tokovi kulture.” kreirali smo viziju našeg grada sa novim prostorima i okruženjima, ličnostima, stvaralaštvom i kulturnom delatnošću, stvarajući novi kulturni identitet grada.
Kroz četiri programske celine — Lokus, Ambasada kulture, Arhitopija i Banatsko izobilje — prolaze i prepliću se različiti meandri: muzika, vizuelne umetnosti, značajne ličnosti Zrenjanina, sport, arhitektura, podsećajući nas na raznovrsnost kulture i njen identitetski značaj za grad Zrenjanin i ljude koji u njemu žive.
Programska celina „Ambasada kulture“ promoviše Zrenjanin kao centar kulturne i umetničke interakcije, omogućavajući razmenu ideja i kreativnosti sa lokalnim, regionalnim i međunarodnim umetnicima. Ovaj koncept podržava rad lokalnih umetnika i privlači stvaraoce iz različitih delova sveta, pozicionirajući grad kao središte kulturne razmene.
Programska celina „Lokus“ fokusira se na značaj urbane kulture i kreativnosti u razvoju Zrenjanina, koji kroz ovu celinu obogaćuje svoj kulturni identitet i privlači kreativce. „Lokus“ obuhvata raznovrsne kulturne događaje i manifestacije, umetničke zajednice, edukativne programe i podršku mladim talentima.
Ovi projekti predstavljaju bogatu i raznoliku paletu kulturnih i umetničkih inicijativa, svaka sa jedinstvenim pristupom i ciljevima. Od multimedijalnih instalacija, savremenih umetničkih performansa i interdisciplinarnih saradnji, do edukativnih programa, kulturnih razmena i očuvanja lokalne baštine — ovi projekti teže stvaranju inkluzivnog i dinamičnog kulturnog prostora. Fokusirani na inovaciju i kreativnost, oni podstiču dijalog između različitih umetničkih formi, zajednica i generacija, pružajući priliku za izražavanje, saradnju i nove perspektive. Kroz njih, umetnost postaje most koji spaja prošlost i sadašnjost, lokalno i globalno, otvarajući vrata novim idejama i iskustvima koja obogaćuju društvo i podstiču kulturnu evoluciju.
Programska celina „Arhitopija“ fokusira se na arhitekturu i javni prostor Zrenjanina, grada bogatog istorijom i arhitektonskim nasleđem. Celina ima za cilj očuvanje i razvoj urbanih prostora, ističući dela arhitekte Dragiše Brašovana i zaštićeno staro jezgro grada kao kulturno-istorijsku celinu.
Programska celina „Banatsko izobilje“ ističe multikulturalnost i bogatstvo materijalnog i nematerijalnog nasleđa Zrenjanina. Tradicije, običaji i umeća, koja se prenose generacijama, čine ovaj grad centrom kulturnog i društvenog identiteta. Kulinaraska tradicija, sačuvani recepti, muzika, folklor i horsko pevanje odražavaju raznolikost naroda koji ovde žive.
Ovi programi obuhvataju širok spektar aktivnosti koje se kreću od umetničkih predstava, koncerata i izložbi, do radionica, predavanja, festivala i kulturnih manifestacija. Svaki program je pažljivo osmišljen kako bi zadovoljio različite interese i profile publike, stvarajući prilike za uživanje, učenje i aktivno učešće. Kroz raznolike formate i teme, od tradicionalnih do savremenih umetničkih izraza, ovi programi promovišu umetnost i kulturu kao ključne elemente društvenog razvoja i lične ekspresije. Cilj im je da povežu umetnike i publiku, podstiču kreativnost i zajedništvo, kao i da doprinosе očuvanju kulturne baštine i stvaranju novih umetničkih vrednosti.
Po prvi put, radnici različitih zrenjaninskih institucija kulture, zajedno s volonterima, ujedinili su se kako bi zajednički sproveli ceo koncept u delo. Oko 1000+ radnika, uključujući umetnike, menadžere, tehničko osoblje i organizatore, kao i brojne volontere, udružili su svoje veštine, resurse i entuzijazam kako bi realizovali ambiciozne projekte i programe koji čine osnovu ovog kulturnog preduzimačkog poduhvata. Ova saradnja simbolizuje snagu kolektivne posvećenosti i zajedništva, koja omogućava Zrenjaninu da se pozicionira kao centar kulturne dinamike i inovacije. Kroz ovu sinergiju, stvorena je jedinstvena platforma koja omogućava implementaciju ideja, organizaciju događaja i promociju umetnosti na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou.
Više od 10 projekata kulturne infrastrukture fokusira se na modernizaciju, očuvanje i unapređenje prostora koji podržavaju umetnost i kulturu u Zrenjaninu. Ovi projekti obuhvataju restauraciju istorijskih zgrada, izgradnju novih kulturnih centara, adaptaciju i opremanje galerija, muzeja i pozorišta, kao i poboljšanje tehničkih kapaciteta za izvođenje umetničkih performansa. Cilj je stvoriti prostore koji su funkcionalni, inkluzivni i inspirativni, a koji mogu da ugoste različite vrste umetničkih i kulturnih događaja. Kroz ovakve projekte, Zrenjanin se pozicionira kao lider u kulturi, omogućavajući umetnicima i posetiocima da uživaju u modernom i funkcionalnom kulturnom okruženju.
Zapratite aktivnosti Zrenjanin Nacionalna prestonica kulture 2025.
SAJT