Da li ste znali da je tokom Rimskog carstva postojala masovna upotreba olova? Velika akumulacija olova u telu izaziva trovanje, a olovo je u to doba korišćeno za izradu cevi za vodovod, prilikom pripreme i čuvanja hrane, zabeležena su i štetna isparenja tokom toplјenja ovog metala.
Antičkim piscima i lekarima su bila poznata negativna, često fatalna dejstva pojedinih metala. Širok spektar minerala, a posebno plemeniti metali, iako toksični, korišćeni su u medicini za lečenje povreda i bolesti, o čemu postoje podaci kod Plinija, Galena i Dioskorida.
Eksploatacija i primena olova su u rimskoj civilizaciji dostigli vrhunac, kada su registrovana i prva velika zagađenja životne sredine. U zlatnom periodu Rimskog carstva proizvodnja olova je dostigla svoj maksimum od 50.000–80.000 tona godišnje, što je približno jednaka količina kao i u vreme industrijske revolucije, nekih 2.000 godina kasnije. Najvažniji rudnici olova u drevnom svetu nalazili su se u Maloj Aziji, na Iberijskom poluostrvu, Balkanu, na teritoriji antičke Grčke, u Galiji i u Britaniji.
Najava – Otvaranje izložba „Tanka linija – Između leka i otrova“
Na izložbi „Tanka linija – Između leka i otrova“ prikazana je istorijska perspektiva i pojedinačni fenomeni tanke linije koja je delila život i smrt tokom razvoja lјudske civilizacije. Izložbu koju je realizovao Muzej nauke i tehnike u saradnji sa Muzejem za istoriju farmacije Farmaceutskog fakulteta u Beogradu trenutno možete pogledati u Malom salonu Narodnog muzeja Zrenjanin. Ulaz je besplatan.
Izvor: Narodni muzej Zrenjanin