U četvrtak, 26. oktobra 2023, sa početkom u 18 časova u Salonu Narodnog muzeja Zrenjanin, biće održano predavanje „Dve Mirjane: stvaralaštvo i susreti Mirjane Šipoš i Mirjane Nikolić Pećinar“ koje organizuje Narodni muzej Zrenjanin u saradnji sa Savremenom galerijom Zrenjanin.
Predavanje je deo pratećeg programa izložbe „Intimni prostori Mirjane Nikolić Pećinar“, a biće reči o životu i delu ove slikarke kao i njene starije koleginice sa kojom se družila i stvarala u Zrenjaninu i Ečki. Predavači: Olivera Skoko, viša kustoskinja-istoričarka umetnosti Narodnog muzeja Zrenjanin i Slavica Žarković, viša kustoskinja-istoričarka umetnosti Savremene galerije Zrenjanin.
Izložba pod nazivom „Intimni prostori Mirjane Nikolić Pećinar“ otvorena je u Salonu zrenjaninskog muzeja 6. septembra 2023. godine, na dan rođenja ove slikarke. Na izložbi je predstavljeno 46 radova u vlasništvu Narodnog muzeja Zrenjanin, Savremene galerije Zrenjanin i Milice Ivković iz Beograda. Autorka ove aktuelne izložbe, Olivera Skoko je predstavila ovom postavkom i pratećim katalogom život i stvaralaštvo slikarke Mirjane Nikolić Pećinar, dok je Slavica Žarković na sličan način 2017. godine u prostoru zrenjaninske Savremene galerije prikazala umetničko kretanje Mirjane Šipoš izložbom „Tiho i nenametljivo“.
Obe slikarke su svoje školovanje započele u Velikom Bečkereku /Petrovgradu (danas Zrenjaninu), obe su završile Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu uz specijalni tečaj kod istog profesora, Nedeljka Gvozdenovića. Dve Mirjane su pripadale „Zrenjaninskoj grupi“, a potom i „Banatskoj grupi“ umetnika čije su izložbe 1953. i 1954. pokrenule pitanje osnivanja umetničke kolonije u Ečki, odnosno Zrenjaninu. Nakon što se to i desilo, slikarke su bile među učesnicima, obe po 14 puta.
Mirjana Nikolić Pećinar (Sarajevo, 1923 – Beograd, 2010)
Osnovnu školu i gimnaziju je završila u tadašnjem Velikom Bečkereku / Petrovgradu, kao i slikarski kurs kod Vase Pomorišca i Stojana Trumića. Potom odlazi u Beograd gde diplomira na Akademiji likovnih umetnosti 1951. godine u klasi prof. Nedeljka Gvozdenovića kod koga će 1953. završiti i specijalizaciju. Iste godine izlaže po prvi put u Zrenjaninu, kome će se često vraćati. Postaje član ULUS-a i gotovo redovni izlagač na njihovim grupnim izložbama. Dobija na korišćenje atelje na Starom sajmištu 1952. godine u kojem će slikati gotovo do smrti 2010. Prvu samostalnu izložbu imala je u Grafičkom kolektivu u Beogradu 1957. Iste godine učestvuje na drugom sazivu Umetničke kolonije u Ečki čiji će biti jedan od najredovnijih i najčešćih učesnika. Pored Ečke u narednim godinama učestvuje u kolonijama u Subotici, Bečeju, Sićevu, Počitelju…
Mirjana Šipoš (Veliki Bečkerek, 1916 – Novi Sad, 1996)
Nakon završene gimnazije u rodnom gradu, upisuje Akademiju likovnih umetnosti u Beogradu na kojoj će diplomirati u klasi profesora Ivana Tabakovića i profesora Nedeljka Gvozdenovića kod koga je završila i specijalni tečaj 1952. godine. Bila je profesor u Školi za likovne tehničare u Novom Sadu od 1952. do 1976. godine. Bila je prva akademska slikarka iz Zrenjanina. Boravila je u Francuskoj, Austriji, Italiji, Nemačkoj. Jedna je od retkih žena umetnica koja je doprinela razvoju zrenjaninske i vojvođanske umetničke scene sredinom 20. veka, periodu kada je osnovana Umetnička kolonija u Ečki, odnosno Savremena galerija Zrenjanin. Učestvovala je i u drugim brojnim vojvođanskim kolonijama. Iako se njeni radovi nalaze u mnogim muzejskim i galerijskim ustanovama, najveći broj radova Mirjane Šipoš čuva Savremena galerija Zrenjanin, ukupno 88.