Poznati zrenjaninski književnik Zoran Slavić jedan je od retkih koji svoja dela izdaje i u klasičnom, štampanom formatu, ali i u elektronskim medijima, u vidu E booka.
Sva njegova dela koja su dostupna na nekoliko književnih društvenih mreža, prevedena su na engleski i dostupna svima u svetu. Upravo to je jedan od razloga njegovog pristupanja internet mrežama koje su u novoj eri ponudile daleko veći potencijal i dostupnost od štampe.
– Moju preorijentaciju na elektronske medije uslovila su najmanje tri uzroka koji su u međuvremenu prerasla i u motiv. Prvobitno je to bio odgovor na relativnu zatvorenost srpskih izdavača, njihovu čudnu selektivnost, i preteranu merkaltilnost. Drugo, čitanost elektronskih knjiga je neuporedivo veća u odnosu na relativnu inerciju klasičnih biblioteka, a ovi novi „provajderi“ knjiga omogućuju čak dnevne izveštaje o čitanosti. Kada se ovome doda i činjenica da moje knjige u prevodu na Engleski imaju mogućnost svetske promocije i komunikacije, stvar postaje logičnija i razumljivija, kaže Slavić za I love Zrenjanin.
Posle nagrade za najčitaniju e knjigu u ediciji Widbook, Slaviću su se ovih dana na „ Amazonu“ najvećoj elektronskoj knjižari na svetu, u edicije „Kindle“ pojavile tri knjige. Knjiga „ My Europian part of the worl“ ( Moj evropski deo sveta) zbirka putopisnih eseja, doživela je tako svoju premijeru prvo na na engleskom jeziku, dok su pesme „ Leaving the pictures“ ( Izlazak iz slike) i priče „ Fire is a bottom of the summer“ ( Požar je dno leta), pre pojavljivanja u Amazonovoj „Kindle editions“, imale zapažen odjek u Srbiji.
Deo Slavićevog opusa na Amazonovom „Kindle“-u
Iako sam čovek i pisac odrastao i oformljen u svetu klasične knjige, koju izuzetno cenim, smatram da današnja, planetarna kultura i razmena umetničkih informacija i senzacija, ne možu da pravi razliku između onih koji čitaju sa parira ukoričenog u knjige i onih, sve brojnijih, koji to čine na raznim računarima, „kindle“ i ostalim čitačima. Ostaje nostalgija za tišinom biblioteke i posvećenog čitanja kniga u osami, ali bojim se da je budućnost pisane umetnosti izvesnija u elektonskim medijima. A ja, između ostalog, pišem da bih bio čitan, iskren je Slavić.