U petak, 29. septembra u Kulturnom centru Zrenjanina biće održan peti festival tradicionalnih instrumenata „Rog Banata“. Nastupi muzičara počinju u 19.30 časova na Velikoj sceni Kulturnog centra Zrenjanina.
Prema festivalskoj satnici od 17 časova u Muzičkoj školi „Josif Marinković“ održaće se edukativna radionica posvećena tradicionalnim instrumetnima. Festival je revijalnog karaktera, organizuje se u tri festivalska dana u tri grada – Vršcu, Zrenjaninu i Novom Sadu. Organizator festivala je udruženje „Banatske gajde“ koje u saradnji sa Kulturni centarom organizuje zrenjaninski večernji (festivalski) program. Pokrovitelji festivala su Grad Zrenjanin i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
Ulaz je slobodan.
Više o festivalu
Tri festivalska dana, tri grada, nastupi izvođača na tradicionalnim instrumentima, radionice…
Trodnevni međunarodni festival tradicionalnih instrumenata „Rog Banata“ koji se bavi očuvanjem, prezentacijom, interpretacijom (tradicionalne) muzike i igre koji čine važan deo nematerijalnog kulturnog nasleđa, biće održan od 28. do 30. septembra u Vršcu, Zrenjaninu i Novom Sadu nastupom umetnika – izvođača na tradicionalnim instrumentima, folklornih grupa i organizacijom edukativnih radionica. Ove godine festival će ugostiti profesore, izvođače, svirače, graditelje starih instrumenata i etnomuzikologe iz Španije, Belorusije, Slovačke, Mađarske, Rumunije i Srbije. Prvog festivalskog dana – 28. septembra, učesnici festivala nastupiće u Gradskom muzeju u Vršcu. Radionica će se održati od 17 časova a koncert zvaničnog dela programa počinje u 19 časova. U petak, 29. septembra, drugog dana festivala, zrenjaninska publika će imati priliku kako na radionicama od 17 časova koje će se održati u Muzičkoj školi „Josif Marinković“ tako i na zvaničnom muzičkom programu od 19.30. u Velikoj sali Kulturnog centra Zrenjanina da pogleda nastup umetnika i doživi zvukove tradicionalnih instrumenta. Trećeg dana festivalski program se održava u Srpskom narodnom pozorištu u Novom Sadu od 19 časova u saradnji sa festivalom nošnji i oglavlja „Biserna grana“ Kulturnog centra iz Futoga.
Učesnici programa/gosti festivala:
Sergi Llena (Španija) – profesor trube, koji je skoro dve decenije posvetio izučavanju i prezentovanju tradicionalnih duvačkih instrumenata, među kojima na prvom mestu nekoliko tipova gajdi iz Španije. Napisao je četiri knjige o tradicionalnim instrumentima, i takođe, izrađuje gajde.
– Vital Voranau (Belorusija) – svirač i graditelj beloruskih gajdi-duda. Organizator prvog međunarodnog festivala gajdaša u Belorusiji. Napisao je dve knjige o gajdama, i prezentije ih po celom svetu.
Andrej Veleslav Babiar (Slovačka) – etnomuzikolog, svirač na više tradicionalnih instrumenata, predavač.
Dobos Levente (Mađarska) – profesor muzike i svirač na mađarskim gajdama i drugim tradicionalnim instrumentima
Lavinius Nikolaevic (Rumunija) – profesor dr na fakultetu u Temišvaru. Između ostalog, predaje i tradicionalne instrumente Rumunije.
– Dalibor Todorović (Srbija) – nosilac majstorkog pisma za tradicionalno sviranje na svirali sa Golije. Programski direktor takmičenja frulaša u Prislonici.
– Ognjen Ognjanović (Srbija) – svirač na velikim troglasnim vojvođanskim gajdama. Osnivač Velikog narodnog orkestra“Gajde“ u Bačkoj Palanci i prezentera srpskih gajdi.
– Vanja Ilijev (Srbija) – strukovni vaspitač za tradicionalne igre, folklorni pedagog i svirač na više tradicionalnih instrumenata.
– Festival organizuje UG „Banatske gajde“ u saradnji sa Narodnim muzejom iz Vršca, Kulturnim centrom Zrenjanina, Srpskim narodnim pozorištem iz Novog Sada, Kulturnim centrom iz Futoga i Muzičkom školom „Josif Marinković“ iz Zrenjanina. Pokrovitelji festivala su: Grad Zrenjanin i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
Vanja Ilijev osnivač udruženja «Banatske gajde» povodom festivala, (festivalskim) ciljevima i o tradicionalnim instrumetima naveo je sledeće:
„Tradicionalna muzika i njen neizostavni deo, tradicionalni instrumenti, čine važan deo nematerijalnog kulturnog nasleđa svakog naroda. Još jedan element, narodna igra, čine celinu koja se danas na sceni vidi i prezentuje. Na žalost, zbog kompleksnosti tradicionalni muzički isntrumenti, već više od pola veka gube, ili su izgubili bitku, sa instrumentima, tehnički savršenijim, i manje osetljivim na atmosferske i druge uticaje. Tako da danas gotovo u potpunosti, pratnju folklornih ansambala, vrše instrumenti novijeg doba, a najvećim delom, harmonika, koja se može podvesti pod narodni, ali nikako tradicionalni instrument.“
Iz svih navedenih razloga, Vanja Ilijev, kao prezenter i sirač na tradicionalnim instrumentima, i osnivač UG „ Banatske gajde“ u Zrenjaninu, 2018. godine pokreće Festival tradicionalnih instrumenata „Rog Vanata“. „Festival osim prezentovanja i promovisanja starih tradicionalnih instrumetima sa dugom istorijom poput gajdi, njenjara, fujara, drombulja, samica, panove frule, veliku pažnju poklanja i radionicama na kojima se, posebno mladi, mogu bliže upoznati sa sviračima – umetnicima i samom instrumentima. Spram zadatih tema i ciljeva svake godine, na festival se pozivaju učesnici. Što osigurava kvalitet, i ostvarenje tih ciljeva.“ – zaključuje Ilijev.