U Savremenoj galeriji Zrenjanin u ponedeljak 4. decembra u 19 sati biće otvorena izložba slika nastalih na 68. sazivu Umetničke kolonije Ečka. Posetioci će do kraja godine moći da vide radove Milice Vesić, Luke Drljana, Sunčice Pasuljević Kandić, Bojana Radojičića i Ivana Šuletića. Selektor i kustos projekta je Sunčica Lambić Fenjčev. 68. saziv Umetničke kolonije Ečka – Slika 2023. podržali su resrono ministarstvo i Grad Zrenjanin.
Ostavljajući umetnicima u koloniji slobodan izbor teme i medija kojim će se baviti u okviru saziva „Slika“ razumevajući pojam slike u kontekstu „slike sveta“, ovogodišnja izložba „68. saziva Umetničke kolonije Ečka – Slika 2023“ napravila je ravnotežu između „starih“ i „novih“ medija, kažu u Savremenoj galeriji Zrenjanin.
“Na izložbi imamo prisutne radove izvedene akrilom na platnu, uljem na platnu i suvim pastelom, ali i ambijentalnu instalaciju. Ova izložba još jednom dokazuje da izbor medija a priori ne definiše delo već da je ključna ideja umetnika koja se kroz njega sprovodi”, objašnjavaju organizatori izložbe.
“Ono što su umetnici imali prilike da vide i osete tokom boravka u Umetničkoj koloniji Ečka i njenom okruženju i ovoga puta su predstavili na svojim radovima koji su direktno motivisani doživljenim ili stoje u vezi sa njihovim dosadašnjim umetničkim istraživanjima i interesovanjima”, dodaju iz Savremene galerije Zrenjanin.
Radovi 68. saziva Umetničke kolonije Ečka
Milica Vesić, akrilom na platnu, slika floralne motive apstrahovane iz prirode poput grafičkih šablona ili ornamentike potekle još od secesije na plošnoj površini čiji ritam izaziva osećanje pokreta, a kontrast između pozadine i stilizovanih oblika dinamiku.
Slika Luke Drljana izvedena, takođe, akrilom na platnu, simbol je okruženja savremenog čoveka koji je prirodni pejzaž u velikoj meri zamenio geometrijski hladnim, sivim, betonskim arhitektonskim objektima.
Crtež Bojana Radojčića izveden tehnikom suvog pastela prikazuje neodrživu kontradiktornost ekonomsko-političkih interesa u odnosu na prirodne resurse koji imaju uglavnom ekološki poguban uticaj na budućnost životne sredine.
Deo procesa nastanka slike izvedene u tradicionalnoj tehnici ulje na platnu Ivana Šuletića predstavljaju fajlovi koje je generisala veštačka inteligencija. Slika koja u prevodu naslova sadrži i tekst „Pogled iz vazduha na dobro organizovanu urbanu oblast u kojoj svi žive skladno“ nosi u sebi mnoštvo konotacija i ironije na organizaciju života savremenog čoveka. Svi ovi tradicionalnom tehnikom, ali savremenim pristupom izvedeni radovi na izložbi imaju različite aluzije na svakodnevni život današnjice koji direktno ili indirektno ukazuju na čovekov odnos prema prirodi.
Ovu problematiku u svojoj multimedijalnoj instalaciji „Odjeci što dopiru iz litosfere“ eksplicitno istražuje Sunčica Pasuljević Kandić upućujući apel ne samo svojim sugrađanima već i celom čovečanstvu da je krajnje vreme da se osvestimo, zapitamo i promenimo pravac našeg delovanja prema Zemlji i prirodi.
O umetnicima čiji će radovi biti izloženi u Savremenoj galeriji Zrenjanin
Milica Vesić rođena je 1995. godine u Valjevu. Osnovne studije završila je 2019. u klasi profesora mr Branka Rakovića, na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Fakultetske 2019/20. godine upisuje master studije na dva fakulteta: master studije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na smeru slikarstvo i u oblasti društveno humanističkog polja, master studije na Univerzitetu umetnosti u Beogradu na Unesko katedri (smer kulturne politike i menadžmenta).
Master studije završava 2021. godine u klasi profesorke dr um. Vesne Knežević. Završava master studije kulturne politike i menadžmenta na Univerzitetu umetnosti u Beogradu i na Université Lumière Lyon 2 (menadžer interkulturalnih projekata). Dobitnik je Dositejeve stipendije iz Fonda za mlade talente Republike Srbije za 2018/19. godinu, kao i nagrade Fakulteta likovnih umetnosti za mozaik za 2018.
Trenutno je na trećoj godini doktorskih studija na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. U statusu je istraživača-pripravnika od 2020/21. do 2023. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Izlagala je na velikom broju grupnih i manjem broju samostalnih izložbi.
Luka Drljan je rođen 1997. u Novom Sadu. 2016. završava Srednju umetničku školu Bogdan Šuput u Novom Sadu, odsek dizajn grafike. Iste godine upisuje Akademiju umetnosti u Novom Sadu, smer slikarstvo. Osnovne studije završava 2020. u klasi profesora Gorana Despotovskog. Iste godine upisuje master studije slikarstva na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, pod mentorstvom prof. dr Gorana Despotovskog. Redovno izlaže od 2015. godine.
Od 2021. godine član je SULUV-a. Izlaže na šest samostalnih i više grupnih izložbi. Dobitnik je prve nagrade na Rumskom likovnom salonu 2019. godine.
Zrenjaninka Sunčica Pasuljević Kandić na antidisciplinarni i poetski način istražuje isprepletene veze saradnje, komunikacije, identiteta, jezika i proizvodnje znanja u kontekstu tehno-ekološkog diskursa. Uvezuje kustoske, umetničke i pedagoške metode kreirajući privremene prostore situiranog znanja. Postavljajući iskustveno-misaone koreografije i koristeći se semantičkim i vizuelnim elementima razbija granice umetnica-publika čime njena praksa postaje kolaborativna i efemerna.
Bazirana na psihogeografskom procesu njena praksa je usmerena ka formiranju infrastruktura angažovanog, otelotvorenog prostora za odučavanje, dijalog, slušanje i stvaranje kako bi se podstaklo kritičko i kreativno promišljanje i spekulisanje o fenomenima novih tehnologija i njihovom uticaju na prirodu i društva.
Predaje na Akademiji umetnosti u Novom Sadu na Katedri za Nove likovne medije. Iza sebe ima dugogodišnje iskustvo kao kulturna radnica sa više internacionalnih i lokalnih projekata. Njena saradnička mreža se stalno širi, a njen rad je predstavljen u Finskoj, Španiji, Brazilu, Mađarskoj, Rumuniji, Kanadi, Italiji, Francuskoj, Austriji, Srbiji, Bosni i Hercegovini.
Bojan Radojčić rođen je 1981. godine u Šapcu. Vizuelni je umetnik koji živi i radi u Beogradu. Svoje umetničko školovanje započeo je sa jedanaest godina u Domu omladine u Šapcu. Nakon završene srednje umetničke škole u istom gradu, diplomirao je slikarstvo na Akademiji lepih umetnosti 2004.
U njegovoj praksi crtež zauzima najznačajniju poziciju kao njegov primarni način izražavanja. Na stranicama knjiga, dokumenata i spisa njegove velike instalacije pronalaze način da se pojave kao nove i složene stvarnosti. U tako koncipiranom procesu stvaranja slike, njegova praksa se aktivno i uporno upisuje u stalnu refleksiju – koja je aktuelna za naše vreme u istoriji – o onome što bi se moglo nazvati etičkom, kulturnom i vizuelnom antropologijom savremenog građanstva kao političkih subjektiviteta razapetih između moći i pokornosti, suvereniteta i otpora.
Radojčićevi radovi su izlagani na brojnim grupnim i samostalnim izložbama u Srbiji, Danskoj, Španiji, Kini, Nemačkoj, Grčkoj, Hrvatskoj i Crnoj Gori. Takođe, deo su brojnih muzejskih i galerijskih kolekcija. Dobitnik je nekoliko nagrada (Oktobarski salon, Prolećno anale), a bio je i finalista za nagradu MANGELOS kao i nagrade Vladimir Veličković.
Od 2012. godine sarađuje sa Galerijom Pi iz Kopenhagena. Bio je stipendista Kone Fondacije iz Finske (2018). Član je ULUS-a i u statusu samostalnog umetnika je od 2009. godine.
Ivan Šuletić rođen je 1982. godine. Diplomirao je 2007, a doktorske umetničke studije završio je 2015. na Slikarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu.
Izlagao je na brojnim samostalnim i grupnim izložbama u Srbiji i inostranstvu. Njegovi radovi se nalaze u javnim i privatnim kolekcijama, među kojima su Muzej grada Beograda, Kolekcija umetnosti European Patent Office Art Collection u Minhenu, Narodni muzej Kruševac, Wiener Städtische kolekcija savremene umetnosti, kolekcija Galerije savremene umetnosti Niš i druge.
Šuletić je dobitnik prve nagrade Fondacije Vladimir Veličković za crtež 2018. godine, nagrade „Likovna jesen“ 2016. i druge nagrade „Niš Art Fondacije“ za 2015. godinu. Zaposlen je u zvanju docenta na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.
Foto: Savremena galerija Zrenjanin