Odlazeća godina, 2024, još jedna je u nizu uspešnih u radu Narodnog muzeja Zrenjanin. Naime, pored predstavljanja kulturno-istorijske i prirodne baštine putem stalne postavke, Muzej je realizovao i mnogobrojne izložbe, kamerne postavke i raznovrsne prateće programe poput radionica, kustoskih vođenja, predavanja, promocija knjiga, koncerata i slično. Godinu je obeležila i uspešno realizovana Noć muzeja u okviru koje su otvorena dva nova segmenta stalne postavke, jedan posvećen istoriji fotografije, a drugi posvećen starim i retkim knjigama iz fonda muzejske Specijalne biblioteke.
Među najzapaženijim izložbama bila su: „Leta pre neta“ iz Muzeja nauke i tehnike, „Čudesne forme Dimenzije“, „Slike svetlosti i sene – dela srpskog i jugoslovenskog slikarstva 20. veka u vlasništvu porodice Janićević“, retrospektivna izložba fotografija Goranke Matić „Iskustvo u gužvi“, „Secesija u Velikom Bečkereku: Modernizam na primerima iz Zbirke primenjene umetnosti Narodnog muzeja Zrenjanin” i „Šta se krije ispod ravnice“ kojom završavamo ovu godinu. Takođe, izdvajamo i izložbe „Nasleđe: Kolekcija predmeta Nadežde Petrović“ iz Etnografskog muzeja u Beogradu, „Put na istok kralјa Milana Obrenovića: hadžiluk i kultura Orijenta na srpskom dvoru“ iz Muzeja u Smederevu i „15 godina Hendi sporta“.
Ove godine je po treći put održan etno-festival „Banatski dani teku”, na kojem je predstavljeno nematerijalno kulturno nasleđe jedne izuzetno bogate multikulturalne sredine kakav je Banat, a takođe su organizovani i dani trukerskog zanata pod nazivom „Trukerski zanat – Vezak vezlo zlato materino“. U decembru je u saradnji sa Kulturnim centrom Zrenjanina, Turističkom organizacijom Zrenjanina i uz podršku grada Zrenjanina naš muzej učestvovao u realizaciji Festivala božićnog kolača ČESNICA koji organizuje udruženje građana Kancelarija za kulturnu diplomatiju.
Tokom leta ove godine Narodni muzej Zrenjanin sproveo je arheološka iskopavanja srednjovekovnog utvrđenja na Tisi kod Novog Bečeja. Iskopavanja su u fokusu imala istraživanje ostataka tvrđave koji se nalaze na kopnu i odgonetanje nekadašnjeg života koji je pratio ovaj višestruko značajan lokalitet.
Tokom 2024. godine važan segmet rada posvećen je mladima i deci školskog uzrasta. Saradnja sa školama je bila vrlo uspešna, a posete đaka svih uzrasta i ove godine su bile brojne. Posebno ističemo kompleksnu programsku saradnju sa muzičkom školom „Josif Marinković“. Održan je veliki broj radionica u okviru tematskih izložbi i povodom različitih praznika. Višegodišnji projekat „Muzej u školama” je nastavljen i obuhvatao je posete kustosa Muzeja školama na području opština Žitište i Nova Crnja.
Od početka 2024. godine posetioci internet prezenacije Narodnog muzeja Zrenjanin imaju priliku da se preko unapređenog i obogaćenog veb-sajta još bolje upoznaju sa sadržajima i aktivnostima muzeja. Velika novina na sajtu su virtuelna tura i virtuelne izložbe koje daju mogućnost posetiocima da se prošetaju stalnom postavkom ili odaberu neku od autorskih izložbi koje su realizovali kustosi zrenjaninskog muzeja u prethodnom periodu.
Narodnom muzeju Zrenjanin je u decembru 2024. godine British council odobrio evropski projekat namenjen zemljama Zapadnog Balkana, kojim je predviđeno predstavljanje nematerijalnog kulturnog nasleđa putem festivala, „Banatski dani teku“ i „Česnica“, kao i prenos znanja. Partneri na projektu su Muzej Mirko Komnenović i Galerija Josip Bepo Benković iz Herceg Novog, i Kancelarija za kulturnu diplomatiju iz Beograda Takođe, 2024. godina protekla je u pripremama za narednu godinu kada će grad Zrenjanin biti Nacionalna prestonica kulture. Naš muzej tim povodom priprema zanimljive programske aktivnosti i adaptaciju posebnog prostoru u Muzeja namenjenog boravku dece i mladih.