Svečano otvaranje izložbe „Krug“, likovne umetnice Teodore Stojanović, u Galeriji asocijacije likovnih umetnika Zrenjanina (ALUZ), će biti upriličeno u ponedeljak, 2. septembra u 20 časova.
Izložba će trajati do 13. septembra, a radno vreme galerije je od 19 do 21 čas.
Teodora Stojanović
Rođena u Beogradu 12.07.1981. Završila Akademiju Lepih umetnosti kod profesora Dušana
Otaševića. Na istoimenoj akademiji završila i specijalističke studije u klasi profesora akademika
Vladimira Veličkovića.
Osim slikarstva magistar je filozofije koju je završila na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Izlagala u zemlji i inostranstvu. Ostvarila 30 samostalnih i preko 100 grupnih izložbi.
Osvojila više međunarodnih nagrada za slikarstvo na takmičenjima u Italiji, Španiji, Južnoj Koreji, Tajvanu, Americi. Član je Icaf-a, Ulus-a i Ulupuds-a.
Radila kao galerista za II Salon umetnost i vino u Zemunu. Jedan od izlagača na I Bijenalu fantastike.
Nagrade:
2020. Grey Cube gallery Honorable Mention
2020. Prva nagrada za crtež , na izlozbi Magnovenje, galerija Div Art, Beograd
2020. Prva nagrada na IV Bijenalu crteža, Smederevska Palanka
2018. World Directory Awards, Florence, Italy
2017. Recognition Cultural Affairs Bureau, Tichung City Goverment, Dadun Cultural Center, Tichung City, Taivan
2017. Monthly masters 1st place 2017.
2017. Alessandro Constance Foundation, International Awards Talent and Professionals Madrid, Ritz
2017. Biennal de Arte Roma Italy Award “Caravaggio”, Rome, Sale de Bramante
2017. International Award “Dante Alighieri”
2017. International Award “Francisco Goya”, Barcelona, Gran Theatre Del Liceu
2017. The Metropolitan Empire Prize
2017,.Premio Arte, Milano, Teatro dal Verme, art curator Vittorio Sgarbi
2015. Druga nagrada na trećem međunarodnom takmičenju malog formata, Asocojacija nezavisnih umetnika Novi Sad
Teodorine slike su spoj filozofije i umetnosti, one se bave raznim filozofskim pitanjima o životu, svetu, postojanju, vremenu samom po sebi, vremenu u kom živimo, ljubavi, smrti, smislu života, međuljudskim odnosima i raznim drugim temama. Kroz svaku od njih izražava svoje stavove i razmišljanja.
Instagram profil: @teodoradarkart
Krug
Izložba treba da predstavi moje viđenje savremenih društvenih tokova iz mog ugla. Svetom kao da vlada svetsko zlo koje uništava polako postepeno, vrlo planirano. To zlo se uvek predstavlja kao dobro koje je poželjno i korisno a zapravo je razarajuće. Svaka slika ima svoju priču i svaka se bavi različitim elementima stvarnosti, obuhvata promišljanja o životu samom po sebi, življenju, patnji, stahovima pojedinaca i društva, raspravlja o raznim stavovima i poziva na dalju diskusiju.
Transhumanizam
Živimo u tranzitnom periodu koji nas vodi ka jednom novom svetu dosta drugačijem od sadašnjeg. Tehnološki I naučni napredak čovečanstva imaju funkciju stvaranja, ljudskom telu je potrebno dodeliti noviju verziju: veštačke udove senzitivne na dodir, čipove koji poboljšavaju stanje organizma, i omogućavaju produžetak života… ,su samo neke od transhumanističkih težnji kojima da se čovek pretvara u nadčovekaili Boga. Te težnje na prvi pogled mogu delovati humano i veoma korisno, ali ako se one dublje sagledaju čovek u njima gubi individualnost, postaje bezlično biće kojim se može upravljati. Slike su moja subjektivna predstava prelaska iz sveta koji poznajemo u taj Vrli novi svet. Ceo koncept i cilj izložbe je usmeren protiv Transhumanizma. Na slikama su bića nalik ljudima sa veštačkim robotskim delovima, bića koja su polovična fizički i koja su na doradi u laboratoriji, kombinacije ljudi, životinja i mehaničkih elemenata, bića koja su nekim delićem sebe postala svesna stanja u kom se nalaze, insekti ili ptice kao simboli. Svaki rad ima svoje značenje i priču koja ide uz njega, detaljan opis. Cilj izložbe je da osvesti čoveka i ukaže mu na negativne strane promena koje imaju za cilj da čoveka pretvore u automatsko mehaničko biće bez sopstvene volje. Takvo biće je moguće da u svim svojim promenama početi da se rađa i sa nekim fizički zakržljalim funkcijama što će biti normalno jer mu više neće biti ni potrebne.
Teodora Stojanović