Na današnji dan, 10. avgusta 1931, slikar Jožef Varkonji, županijski činovnik, član „Velikobečkerečkih impresionista“ stavio je na raspolaganje svoju vilu na obali Begeja umetničkoj koloniji koja je u dvorištu domaćina okupila nekoliko umetnika sa svojim štafelajima.
Osim Varkonjija, bili su tu još Bečkerečani Peter Šnajder, Emil Ženar, kao i ruski emigrant Aleksandar Lažečnikov, ali i slikari Šandor Olah i Elemer Činčak iz Subotice, Lajoš Hušvet iz Sombora, Ferenc Semenjei iz Mokrina, te nekoliko slikara-amatera.
Uz besplatan smeštaj i jeftinu hranu u prijatnom okruženju Varkonjijeve vile, ali i u neposrednoj okolini samog Begeja, slikari su imali mogućnost da rade uz druženje i planiranje narednih aktivnosti.
Namera je naime bila da nakon ove „probne“ kolonije, ideja o ovakvom organizovanom okupljanju zaživi već u narednoj godini, ali to se na žalost nije desilo i kolonija je trajala samo to jedno leto. Tek 25 godina kasnije grad na Begeju će dobiti svoju pravu koloniju, onu u Ečkoj koja postoji i danas, ali je činjenica da je jedna inicijativa u međuratnom periodu stvorena pod okriljem vrta Varkonjijeve kuće dala zamah u kreiranju ovdašnjeg likovnog života.
Slika Aleksandra Lažečnikova pod nazivom „Vila slikara Jožefa Varkonjija“ deo je Zbirke likovne umetnosti Narodnog muzeja Zrenjanin.
Izvor: Narodni muzej Zrenjanin