Na današnji dan, 17. aprila 1861, u Velikom Bečkereku rođen je dr Emil Gavrila – advokat, novinar, političar, jedan od vođa srpskog nacionalnog pokreta u Južnoj Ugarskoj krajem XIX i početkom XX veka, veliki župan Torontalsko-tamiške županije (1920) i senator Kralјevine Jugoslavije (1931-1933).
U rodnom gradu završio je osnovnu školu i gimnaziju, a pravo i filozofiju studirao je u Beču, Bonu, Minhenu i Budimpešti. Već u ranoj mladosti počeo je da sarađuje u raznim srpskim i stranim listovima koji su se bavili srpskim političkim i kulturnim prilikama. U svom rodnom gradu je 1887. pokrenuo prvi list na srpskom jeziku pod nazivom „Glas“, ali su ga vlasti zabranile šest meseci kasnije. Izabran je 1892. za poslanika pri Srpskom crkvenom saboru u Sremskim Karlovcima, da bi počev od 1893. preuzeo uredništvo novosadskog lista „Zastava“. Gavrila je 1894. pripremio Sabor u Sremskim Karlovcima kom je prisustvovalo između 15.000 i 20.000 Srba.
Preselio se u Sarajevo 1896. gde je, uz manje prekide, ostao sve do Prvog svetskog rata. Svojim uticajem i svojim iskustvom pomagao je i akciju Srba u Bosni, a 1905. pokrenuo je prvi srpski politički list u Bosni pod nazivom „Srpska Riječ“. U periodu između 1902. i 1914. živeo je naizmenično u Bosni i Hercegovini i Budimpešti. U mađarskoj prestonici je radio kao pravni referent Generalnog konzulata Kralјevine Srbije. Po završetku Prvog svetskog rata vratio se u Veliki Bečkerek gde je uzeo aktivnog učešća u javnom i političkom životu. Izabran je za člana Narodne skupštine Vojvodine, koja je 1918. u Novom Sadu proglasila prisajedinjenje Baranje, Bačke i Banata Kralјevini Srbiji. Od 1. marta do 1. septembra 1920. bio je veliki župan Torontalsko-tamiške županije. Gavrila se 1924. preselio u Beograd, gde je sarađivao u raznim listovima i časopisima. Godine 1931. imenovan je za senatora Kralјevine Jugoslavije.
Gavrila je bio oženjen Olgom Peci-Popović, iz ugledne velikobečkerečke porodice Peci-Popović, koja se takođe istakla svojim nacionalnim radom.
Emil Gavrila je preminuo u 73. godini života i sahranjen je u porodičnoj grobnici na Tomaševačkom groblјu.
Izvor: Zrikipedija/Narodni muzej Zrenjanina
Foto: Istorijski arhiv Zrenjanin