U okviru projekta „Storytelling u Muzeju“, u prostorijama Narodnog muzeja Zrenjanin je održana treća od planiranih deset radionica za naše najmlađe sugrađane.
Tema radionice bila je „Bečkerečka tvrđava“, a deci su je kroz formu autorske bajke na veoma zanimljiv i edukativan način pripovedali bibliotekarke zrenjaninske Gradske narodne biblioteke, Ana Davidovac i Jelena Đorđević Perc, u saradnji sa kustosom Narodnog muzeja, Dejanom Vorgićem.
Učenici su kroz interesantnu priču mogli da se upoznaju sa istorijom ove gradske znamenitosti i posebnostima perioda u kom je moćna građevina trajala i odolevala kroz dve stotine godina, a danas se o njoj zna više kroz legende nego same istorijske činjenice.
Domaćini su kroz predstavljanje poznog srednjeg veka i potonjeg perioda na ovim prostorima, ispričali bajku o neobičnom susretu, predstavljeni su vitezovi i štitonoše, razgovaralo se o etičkom kodeksu i svakodnevnom životu, sa ciljem da deca bolje upoznaju svoj grad i ustanove kulture koje u njemu čuvaju zavičajno nasleđe.
Prema rečima organizatora, u septembru će biti održana i četvrta radionica na temu: „Dva sveca: Ivan Nepomuk i Rafailo Banatski“, a vodiće je bibliotekarke Biljana Tasković i Nataša Stoiljkovski.
Podsetimo – do sada su održane radionice koje su se bavile temama udaje i tradicionalne devojačke škrinje, životom Nadežde Petrović i avarskim ratnicima na našim prostorima.
Projekat „Storytelling u Muzeju”, podržan i finansiran od strane Ministarstva kulture i informisanja, započet je u maju ove godine , a u njenoj realizaciji učestvuju Gradska narodna biblioteka „Žarko Zrenjanin“ i Narodni muzej Zrenjanin. Planirane radionice namenjene su deci nižeg osnovnoškolskog uzrasta i obrađuju zanimnjivosti iz lokalne istorije i tradicije na nov način, kroz interaktivnu radioničarsku formu i kroz formu usmenog pripovedanja (storytelling) iz vizure intimne priče, na licu mesta, pred odabranim muzejskim eksponatom.
Piše: T.B.