Hol Kulturnog centra Zrenjanina pre nekoliko meseci postao je lepo izložbeno mesto koje bi uskoro moglo i zvanično da ponese ime velikog slikara Konstantina Danila.
Ovo mesto je i ranije služilo za izlaganje radova brojnih umetnika, ali njegovo uređenje i postavljanje rasvete, privuklo je nove posetioce.
-Interesovanje publike za izložbeni program i događaje koje organizujemo u Izložbenom salonu Kulturnog centra dalo nam je podstrek da istrajemo na putu zacrtanom strateškim pravcima delovanja i prioritetnim ciljevima, i obavezalo nas da unapredimo postojeće tehničke uslove. Kulturni centar je svojim sredstvima i ljudstvom uradio početnu adaptaciju prostora, međutim, još dosta toga nas očekuje. Izložbeni salon je trenutno u mnogo boljem stanju nego prethodnih godina, ali nam sleduje druga faza adaptacije u okviru koje ćemo prostor dovesti u stanje koje će zadovoljiti vrhunske kriterijume, naveo je Goran Marinković, direktor Kulturnog centra.
Za realizaciju navedenih ciljeva neophodna je i dodatna materijalna podrška koja će biti usmerena ka adaptaciji i tehničkoj opremljenosti i intenziviranju saradnje sa inostranim i domaćim umetnicima.
-Iako je odlična saradnja sa lokalnim i inostranim umetnicima rezultirala uspešnim projektima, zbog neadekvatnih tehničkih uslova i nedovoljno sredstava za relizaciju pojedinih događaja, Kulturni centar je bio primoran da odbije saradnju sa mnogim zainteresovanim umetnicima, istakao je Marinković.
Prema rečima Sandre Banjanin, urednice programa vizuelnih umetnosti, preduzeto je niz koraka ka poboljšanju postojeće situacije. Postavljanjem novih standarda, osmišljen je program Izložbenog salona za sledeću godinu te je u okviru šest koncepcija predviđena organizacija oko 20 izložbi i dva međunarodna festivala.
-Nakon završetka svih radova, predviđa se da ovaj prostor i zvanično ponese ime Izložbeni salon „Konstantin Danil“, sa ciljem da se ovom umetniku posveti pažnja koju zaslužuje. Takođe, značajno smo intenzivirali prijavljivanje na raspisane, kako domaće, tako i inostrane konkurse, za dodelu sredstava kulturnim institucijama. U proteklih pola godine, samo za konkurse koji podržavaju vizuelnu umetnost, konkurisali smo 13 puta kod domaćih donatora, a dva projekta, čije je finansiranje predviđeno iz fondova Evropske unije, prošla su prva dva kruga selekcije, te postoje velike šanse da se oni i realizuju, istakla je Banjanin.
IKONOSTASI I PORTRETI VELIKOG SLIKARA
Konstantin Danil Grigorović, poznatiji kao Konstantin Danil je jedan od najvećih srpskih slikara XIX veka. Kao mesto njegovog rođenja spominju se Lugoš i Ečka, a tačan datum i godina nisu zabeleženi. Pretpostavlja se da je rođen između 1792. i 1802. godine. Do 1827. godine Danil je bio putujući slikar po Banatu i Zapadnom Erdelju i izdržavao se portretisanjem po imućnijim građanskim i po plemićkim kućama. 1829. godine Danil se seli u Pančevo. Radom u Pančevu osigurao je sebi reputaciju najboljeg živog slikara, a i materijalno se obezbedio za ceo život. 1833. godine završio je pančevački ikonostas, koji odlikuje mladalački lirizam, opšte shvatanje i svežina kolorita. Tu je naslikao i lik Arhanđela Gavrila, njegovo remek-delo, i srpskog slikarstva XIX veka uopšte. Najzreliji i poslednji crkveno ikonografski rad Danila je u crkvi banatskog sela Jarkovca između 1858-1861. godine. Konstantin Danil je osnovao i vodio slikarsku školu u Velikom Bečkereku (današnjem Zrenjaninu), u kojoj je, između ostalih, učio slikarstvo i veliki srpski pesnik i slikar Đura Jakšić.